posibil cancer la plamani?

20-04-2011
dani22
Nu este medic/terapeut
dani22
In urma cu 2 zile, tatalui meu i-a fost facuta o tomografie la plamani, din cauza unei suspiciuni de cancer pulmonar la plamanul drept. Problema este ca momentan nimeni nu ne-a spus nimeni nimic in legatura cu diagnosticul si mai dureaza pana la consultul unui medic la spitalul militar pentru a ne spune exact ce este (saptamana viitoare) Am o mare rugaminte, daca imi poate explica si mie cineva datele de pe raportul medical. Precizez ca tata are 56 de ani, este fumator inrait, a avut o operatie la plamanul stang in 2000 - empiem inchistat stang, pe fondul unei bronsite.

Raportul medical de la tomograf:

Examenul cu substanta de contrast nu evidentiaza adenopatii mediastinale si hilare cu semnificatie patologica.
Aorta toracica de calibru normal, omogen opacifiata.
Arterele pulmonare primitive cu diametrul de 28 mm omogen opacifiate, fara trombi intraluminali.
Leziuni fibronodulare TBC pulmonar apical drept, leziunile nodulare avand contur flow si intensitate medie.
Benzi fibroase ce leaga leziunile nodulare de pleura aprietala dreapta.
Micronoduli de condensare alveolara, avand diametrul de 3-5 mm apical drepti.
Bronsiectazii sacciforme si tubulare apicale drepte, paracardice drepte si postero-bazale bilaterale.
Nodul solid, avand diametrul de 35/28 mm, centrat pe o bronsie, situat in lobul pulmonar inferior drept, legat prin benzi de limfagita de drenaj pe pleura parietala dreapta; nodulul are aceeasi densitate cu leziunile macronodulare drepte.
Fara revarsa lichidian pleural.
Fara revarsat lichidian in sacul pericardic.
Adenom de glanda suprarenala bilaterala, avand diametrul de 22 mm
Concluzii:
- TBC pulmonar macronodular apical drept
- leziune macronodulara lob inferior drept
- bronsiectazii drepte
DLP=2607.8 mGy* cm

Precize ca in plus are sindrom atrofic cerebral si cerebelos si hepatita cronica toxica (plus altele, care tin de neuro)

Nimeni nu ne spune nimic, doar: e posibil, sa vedem, etc. As vrea daca se poate, va rog, sa imi explice si mie un medic daca din raportul medical reiese ca ar fi cancer pulmonar.

Va multumesc.
6 comentarii
0
20-04-2011, ora 19:19
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
din raport nu rezulta ca ar fi cancer.
0
20-04-2011, ora 21:26
dani22
Nu este medic/terapeut
dani22
@vasi61: ce va face sa spuneti asta?

Astept totusi si raspunsul unui medic. Va rog mult.
0
21-04-2011, ora 09:55
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
pai de ce nu ai intrebat medicul de la spital?
0
21-04-2011, ora 10:46
dani22
Nu este medic/terapeut
dani22
Bineinteles ca am intrebat dar nimeni nu ne-a spus nimic concret. Urmeaza saptamana viitoare sa mergem la Spitalul Militar la un medic, dar pana atunci ma gandeam ca imi poate explica cineva cam ce zice in buletinul asta medical, daca pare sau nu cancer.
0
21-04-2011, ora 13:22
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
la finalul raportului sunt niste concluzii.situatia nu este nici una fericita, fiindca are destul de multe probleme, in 2000 operat, apoi o tuberculoza, , hepatita cronica si...iti repet nu pare a fi cancer, aveti rabdare pana ajungeti la medicul curant si intrebati-l tot ce va nelinisteste, este obligat sa va spuna.nu va jnati sa puneti intrebari.PASTE FERICIT si multa sanatate.
0
21-04-2011, ora 16:28
dani22
Nu este medic/terapeut
dani22
Paste fericit si dumneavoastra :) Multumesc pentru raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.