Posibil chist ovarian?

26-07-2011
Staarduust
Nu este medic/terapeut
Staarduust
Buna ziua! Am 16 ani si simt o senzatie ciudata care nu este chiar o durere in zona ovarului drept. Mentionez ca m-am operat de apendicita acum 1 an si 3 luni si atunci totul era in regula. Acum, senzatia simtita este aproape identica cu cea de dinainte de operatie (operatia nu a fost o urgenta, am facut-o chiar la timp, nu simteam dureri acute inainte). oricum de babeste as suna, senzatia este ca si cum as simti ceva acolo... ma doare cand incordez puternic abdomenul. A inceput imediat dupa terminarea menstruatiei. De curand, simt o usoara durere care se duce spre rinichiul drept. poate fi vorba de un chist ovarian? daca da, este grav?
Multumesc!
2 comentarii
0
26-07-2011, ora 18:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se poate, dar alte posibilitati, chiar mai probabile, nu trebuie pierdute din vedere. De exemplu, o litiaza renala sau o hernie. Ar fi indicat sa faceti o vizita la doctorul dv.
0
27-07-2011, ora 12:46
Staarduust
Nu este medic/terapeut
Staarduust
M-am gandit la posibilitatea unei hernii si adevarul este ca in ultima vreme m-am apucat de exercitii fizice, dar in niciun caz nu m-am suprasolicitat. De asemenea, nu vad nicio umflatura in zona dureroasa. Nu am avut niciun fel de senzatie de greata si voma. Merg la toaleta destul de des, dar pun asta pe seama faptului ca beau 2l de apa/zi. Ii voi face o vizita medicului cat mai curand posibil. Multumesc pentru informatii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.