posibil hepatita? sau atceva?

22-09-2008
FOlteanu
Nu este medic/terapeut
FOlteanu
In ianuarie sotul meu a facut analizele de rutina si a avut urmatoarele valori Colesterol total-231/trigliceride-194/HDL3-30 TGP-44, a urmat tratament cu silimarina si un medicament pentru colesterol si trigliceride, in luna a5a a refacut analizele si valorile au fost ; Colesterol total-218, HDL-32, LDL147, Trigliceride-193, TGP-74, GOT-27, a urmat din nou tratament cu silimarina, omega 3 si mult suc de grefuit pana acum cand a repetat din nou analizele care nu sunt deloc incurajatoare, Colesterol total-237, HDL-35, LDL-163, Trigliceride-191, TGP-58, GOT-27, nu stiu ce sa mai credem pentru ca tratamentele nu au dat niciun rezultat, medicul de familie spune ca ar fi problema din copilarie pe cand sotul meu a avut hepatita A, dar a fost tratata la vremea respectiva corespunzator si analizele au fost bune, mentionez ca are 40 ani, 1.80, 110kg. Va rog daca un medic imi poate spune ce ar putea fi si ce s-ar putea face?
4 comentarii
0
22-09-2008, ora 00:00
FOlteanu
Nu este medic/terapeut
FOlteanu
adaug la text, nu manca prajeli decat foarte rar, carne doar de pasare si vita foarte rar de porc, dar ii plac foarte mut dulciurile, mancarea o fac destul de dietetica.Mltumesc anticipat pentru ajutor
0
22-09-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Sotul d-voastra este supraponderal, la varsta si greutate ar trebui sa aiba 78 kg.Cresterea colesterolului si trigliceridelor la un supraponderal det steatoza hapatica.Pentru siguranta este bine sa faca si det pt virus B si C - AgHBs si Ac anti Hcv.Daca sunt negative trebuie sa slabeasca, sa tina regim alimentar hipolipidic si sa ia protectoare hepatice pana la normalizarea analizelor.
0
23-09-2008, ora 00:00
FOlteanu
Nu este medic/terapeut
FOlteanu
Multumesc, v-a merge sa-si faca si aceste nalize si voi reveni cu rezultatele, va rog sa-mi spuneti daca se poate in ce consta regimul hipocaloric.
0
23-09-2008, ora 00:00
FOlteanu
Nu este medic/terapeut
FOlteanu
Buna ziua, am gasit pe net in ce consta regimul, inca o data mii de multumiri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • FDA a aprobat un nou medicament pentru Hepatita C
  • Semne de hepatită - cum recunoaștem hepatita
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Tipurile de hepatită și gravitatea fiecăreia
  • Analize medicale foarte importante
  • Hepatita - clasificare, tipuri, diferențe și întrebări frecvente
  •