Posibil, ovare polichistice?

05-08-2015
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Buna ziua,
De cand am avut prima menstruatie, ciclul meu a fost total neregulat.Venea o luna si 3 nu, sau 3 luni si 2 nu...in orice caz era un haos total.Aveam mici secretii maronii, uneori chiar sange de-a binelea dar in cantitate mica, intre menstre.Suportam bine durerea, nu luam niciun fel de AINS.La un moment dat, pe la 17 ani am fost la ginecolog.Atunci eram virgina.Mi s-a spus ca as avea ovare polichistice, pentru care mi-a zis sa iau anticonceptionale, dar doar cand imi incep viata sexuala.Acum 2 ani mi-am inceput viata sexuala, si am fost din nou la un alt medic ginecolog, pentru un control legat de o alta problema.Nu mi s-a mai zis ca as avea ovare polichistice, si deci, nu am luat anticonceptionale.Dupa ce mi-am inceput viata sexuala, ciclul meu s-a mai reglat...acum intarzie maxim 20 de zile.Ceea ce ma ingrijoreaza mai tare e ca am luni in care am o menstra fara nici o durere, intr-o cantitate foarte mica( nici un protej slip pe zi), am cosuri pe fata, decoteu, spate, sangerari intre menstre (uneori maronii, alteori rosu), pilozitate excesiva si m-am si ingrasat. Va rog sa ma ajutati!Orice parere e binevenita! Multumesc mult!
2 comentarii
0
05-08-2015, ora 23:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai mult ca sigur ovare polichistice. Mergeti si faceti ecografie generala.
0
06-08-2015, ora 07:19
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Va multumesc frumos! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.