Posibil sarcina sau dereglare hormonala ?

31-03-2010
adrpaun
Nu este medic/terapeut
adrpaun
Am o mica mare problema... in urma cu 2 ani am luat anticonceptionale recomandate de medicul ginecolog.Totul bine si frumos pana cand in anul 2009 luna august am renuntat complet la acestea.Menstruatia a continuat sa vina regulat, iar pana in decembrie nu am avut probleme.In data de 27.12.2009 am avut ciclul menstrual timp de 4 zile, in ianuarie pe data de 23 am avut ciclu timp de 3 zile, in februarie tot pe data de 23 am avut ciclu doar 2 zile, iar in martie pana la aceasta data respectiv 31.03.2010 nu a venit.Tin sa precizez ca fac sex protejat (prezervativ) si cred ca ar fi putine sanse sa raman gravida (nu stiu daca s-a rupt sau, , , )Nu inteleg de ce intarzie ?Nu inteleg de ce totusi ma trezesc dimineata cu senzatia ca vine si cand ma duc la baie nu vad nimic dar ma dor sanii, capul etc.

Exista posibilitatea sa ma fi dereglat de la anticonceptionale sau sa raman gravida ?

Astept din partea dvs o lamurire deoarece sunt foarte stresata.
5 comentarii
0
31-03-2010, ora 22:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte probabil vorba de o dereglare hormonala. Un consult ar fi indicat. Nu mai luati anticonceptionale fara avizul medicului dv curant.
0
31-03-2010, ora 22:53
adrpaun
Nu este medic/terapeut
adrpaun
Tin sa precizez ca am luat anticonceptionalele doar pe recomandarea medicului si am renuntat la ele tot la consultul medicului, dar as dori sa stiu cam cat ar mai tine intarzierea aceasta ?

Vreau sa va spun ca inainte de a lua anticonceptionalele nu aveam ciclul regulat... e posibil sa revin la vechiul obicei ?
0
31-03-2010, ora 23:21
adrpaun
Nu este medic/terapeut
adrpaun
Si sa inteleg ca este exclusa sarcina, nu ?
0
01-04-2010, ora 10:08
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
eu nu mai stiu ce sa fac ca sa imi vina, nu am vrut sa iau hormoni asa ca am fost la un homeopat, dar nu mi-a venit nici asa- desi m-a avertizat ca poate nu se nimereste din prima remediul (de la inceputul lui februarie!!!) ce sa fac?
0
01-04-2010, ora 16:03
adrpaun
Nu este medic/terapeut
adrpaun
Eu am terminat cu grijile si mi-am dat seama ca e o dereglare hormonala din cauza anticonceptionalelor pe care le-am luat iar acum sunt happy pentru ca azi a venit "musafirul" peste mine.

Va multumesc Dr Mihnea pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •