Posibila contaminare ?

06-10-2013
Phineas
Nu este medic/terapeut
Phineas
Am o problema legata de sanatate..Am intretinut o relatie sexuala cu o fata. Problema este ca eram ras de vreo 10 ore in zona pubiana si aveam gen niste mici taituri care erau decat rosii si ustura cand pun mana. Se poate sa iau vreo boala generica? Mentionez ca acele afte daca le numesc asa erau la inceputul penisului si pe testicul. Se poate sa iau o boala cu transmitere venerica Hiv-sifilis etc?
Am folosit prezervativ insa imi e ca am atins cu acea parte de pe testicul buzele intime si m-am infectat...
Ce este de facut ?
7 comentarii
0
06-10-2013, ora 15:32
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Boli cu transmitere sexuala iei si daca esti ras si daca nu. Nu are nimic de-a face cu existenta parului pubian.

Daca fata avea vreo boala atunci ai luat-o sau nu, totul in functie de sistemul tau imunitar.

Chiar daca folosesti prezervativ ai sanse sa iei boli cu transmitere sexuala, de exemplu negi genitali, herpes, etc.

Daca in urmatoarele saptamani nu ai niciun simptom, atunci esti OK. Trebuie doar sa astepti.
0
06-10-2013, ora 16:43
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Otilia
Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic.Faptul ca in zona de contact ai mici leziuni in momentul actului sexual reprezinta un factor de risc in ceea ce priveste transmiterea unei BTS.Spui ca de sistemul imunitar depinde contaminarea cu anumiti agenti patogeni.Nu prea cred asta! Reactia sistemului imunitar apare post infectie iar de promptitudinea acestuia depinde in mare masura manifestarea clinica.De exemplu unele persoane au sifilis sau hepatita si habar nu au, iar altele mor din cauza lor, dar si unii si altii au contactat pe semne la fel de usor agentul patogen!
0
06-10-2013, ora 18:06
Phineas
Nu este medic/terapeut
Phineas
Deci sa inteleg ca daca fata are o boala cu transmitere sexuala sunt ff multe sanse sa iau si eu ?
0
06-10-2013, ora 19:09
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
depinde ce boala cu transmitee sexuala are...daca are.asa cum ti-a zis si Otilia mai sus unele BTS se transmit in ciuda protectiei prezervativului...de ex.: herpes, HPV..
0
06-10-2013, ora 19:12
Phineas
Nu este medic/terapeut
Phineas
In cazul in care avea Hiv se poate sa fii luat?
0
06-10-2013, ora 20:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ahhh, daca nu ne-am culca noi cu fete si cu baieti... si am avea o relatie monogama (mai precis casatoria) ce linistiti am fi si ce usor am pune seara capul pe perna...

P.S.: Fata de anii 50, cand se depistasera in jur de 10 bts, astazi se cunosc peste 50 de boli cu transmitere sexuala.
Tu la care dintre cele 50 te referi ?

Fa-ti si tu testele pentru hiv la 3 luni si la 6 luni ca sa dormi linistit daca hiv te intereseaza. Dar boala cea mai contagioasa dintre toate bolile cu transmitere sexuala este virusul HPV (Human Papiloma Virus) pe care il are peste 50 % din populatia activa sexual. Acesta se ia si cu prezervativ. Doar prin atingere in zona genitala.
* Mai citeste o data Commentul prietenului meu ;), @ h1n1, daca tot nu te-ai lamurit.
0
09-10-2013, ora 12:55
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Phineas, daca ai avut prezervativ ai sanse mici sa fi luat HIV. Evident, micile leziuni ale pielii sunt portite de intrare pentru virusi si bacterii insa poate ea nu avea nicio boala. Nu te mai stresa aiurea.


Bucura-te de ziua de azi, nu doar HIV e cel mai rau lucru ce ti se poate intampla, te poti imbolnavi de orice alta boala, ce nu e transmisibila si care iti va face viata un chin in orice moment.

Avem doar ziua de azi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Accesoriu smartphone diagnostichează infecţia HIV și sifilisul în 15 minute
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  •