Posibila deviatie de sept cu inflamare faringe | Forumul Medical ROmedic

Posibila deviatie de sept cu inflamare faringe

28-04-2009
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Buna ziua.
De 2 luni ma confrunt cu o jena in gat. La primul control ORL (acum o luna) diagnosticul a fost "posibila deviatie de sept cu inflamare faringe". Imediat s-au inflamat mult amigdalele palatine, se simteau la palpare foarte mult si era si o jena la inghitit. Nu a fost vorba de febra sau tuse, doar o senzatie de gura si de gat uscat. Analizele de snge in regula. Medicul de familie a zis si ceva de niste ganglioni, dar la consultul de acum o zi la ORL, cu videoendoscopie a reiesit ca nu e vb de adenopatie ci doar amigdalele palatine hipertrofiate. Analizele de sange indicau VSH, ASLO, fibrinogen normale, globule albe putin scazute (3800 fata de 4000 minim, cu scaderea absoluta a nr. de neutrofile -1630 fata de 2000 minim si scaderea procentului in formula leucocitara la 43, 4% ), fapt pu sde mine pe seama medicamentatiei-penicilina V timp de 10 zile, cu toate ca a fost o pauza de 9 zile pana la momentul analizelor. In rest, toate in regula, inclusiv la exudat si streptococ, stafilococ auriu si candida-absenti. Am de urmat un tratament pentru rinofaringe cu vit. A, lavaj nazal, citrolin si inhalant. Nelamurirea mea e: de ce dureaza atat sa treaca o rinita, avand in vedere la nu racesc des, nu stiu de alte afectiuni (stomac, ficat, rinichi-am facut o ecografie), am facut testele pt hepatica B, C?
66 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›
0
28-04-2009, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna Mark.
ai inceput mesajul cu plangeri de jena in gat..si hipertrofie de amigdale..
Ca la sfarsitul mesajului.. sa intrebi De ce nu trece Rinita!
care.i legatura?
Dupa rezultatul endoscopiei. NU ai nici o problema majora in nas. !
problema ta tine de faringe si amigdalele palatine !
daca potii faci o poza cu amigdalele si faringele si trimitele pe mail... sa vad cat de mari sunt amigdalele!
Senzatia de gura si cat uscat se intalnesc la persoanele care nu se hidrateaza corect( cu apa plata si sucuri) dar consuma numai acidulate! la persoane cu diabet zaharat, la persoane cu aciditate gastrica si reflux gastroesofagian.. de la acru si condimentat!.
Poti sa repeti formula leucocitara la alt laborator sa vezi ce rezultate ai acolo!
0
29-04-2009, ora 09:28
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Multumesc de raspuns.
Problema jenei in gat e ca a debutat acum 2 luni ca rosu in gat cu o jena la inghitit-diagnosticata intial ca faringita. Atnci doar amigdala dreapta parea putin mai mare. Abia acum o luna au inceput sa se simta marite la palpare la gat, sub mandibula. Diabet zaharat nu am, conform analizelor. In perioada asta de 2 luni am baut zilnic mult ceai si apa plata, bauturi acidulate nu beau deloc. Aceste amigdale nu par marite daca ma uit in gura sa zic asa, dar la palpare, in partea de jos, sub barbie se simt foarte bine marite. Iar in ultimult timp variaza ca marime pe parcursul zilei, in sensul ca dimineata sunt mai mici, apoi se maresc, se miscoreaza spre seara si tot asa. Dar vreme de 3 sapt in urma au fost mari in mod constant, eu crezand ca e vb de ganglioni. Doctoul ORL-ist mi-a zis ca nu e vb de ganglioni, cu toate ca eu simt in dreapta, langa amigdala, sub mandibula ceva de genul unui ganglion alungit, care se misca liber. Nu stiu exact ce e. Am inceput tratamentul cu Nasonex, inhalat si Citrolin, sper sa vad ameliorari. Nu inteleg cum amigdalele pot fi hipertrofiate si sa nu se vada in gat cand deschid gura, dar sub mandibula sa se simta marite.
Va multumesc inca o data.
0
29-04-2009, ora 09:39
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Adaug ca nu fumez, nu racesc des, ba chiar foarte rar. Analizele zicea medicul de famlie ca indica o infectie virala, dar chiar si acestea am inteles ca trec intr-un timp limitat la 10-14 zile. Ori la mine e vb de 2 luni, timp in care am facut analize de sange care au iesit in regula pe 20.03.09 cand era doar jena in gat, apoi s-au marit amigdalele pana la a se simti la palpare sub barbie, cu o anumita jena la inghitit. Acum jena mai apare cateodata, doar in partea dreapta.
0
29-04-2009, ora 10:05
fivecsler
Nu este medic/terapeut
fivecsler
Buna ziua,
Ma numesc Karina, sunt din Brasov

Dl. Doctor, va cer sfatul in problema mea
Am polipoza nazala si astm bronsic, ma tratez de multi ani
Am facut 2 operatii de polipi in 2002 si 2005 operatii clasice, dar sau refacut
Acum mi s-a propus din nou operatie
Am citit pe internet ca exist operatii cu laser sau radiofrecventa care dau posibilitatea de a nu se reface polipii
Va rog daca ma puteti sfatui unde as putea efectua operatia (in stil modern si sigur)?
Mi s-a propus o interventie la Spitalul Militar Iasi, este acolo aparatura noua?
Va multumesc anticipat pt sfaturi si indrumare
0
29-04-2009, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mark.. daca medicul a zis ca nu sunt ganglioni limfatici si nici amigdalele marite in faringe..atunci ramane varianta cu Inflamatia glandelor salivare submandibulare.
exista asa un termen ca SIALOLITIAZA.. adic calculi pe canalul care duce saliva spre faringe.. acesti calculi blocheaza drenajul salivar fapt care explica ca uneori se maresc( mai ales inainte de mancare) si dupa aceia treptat scad in volum !
trebue sa mergi la OROMAXILOFACIAL.. au diverse texnici de extragere acelor calculi!
0
29-04-2009, ora 21:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uneori refacerea polipilor.. tine NU de tehnica cu care se face interventia,.. si nici de mana chirurgului..
tine de fondul Dvs. alergic si de regimul alimentar care il tineti!
La untratament cu prednisonn de 4-5 zile.. polipii se retrag aproape complet... fapt ce vorbeste despre posibilitatea regresiei polipilor si preintampinarea cresterii lor.
din pacate.. nu am informatii despre ce aparate isi cumpara inn fiecare an clinicile ORL.. nu exista asa catalog sau revista!
0
30-04-2009, ora 08:25
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Imi pare rau, cred ca le-am incalcit. Doctorul ORL a zis ca sunt amigdalele palatine cele care se simt la palpare sub mandibula, la gat. Eu nu imi explicam cum sa se simta marite sub mandibula, dar sa nu se vada marite cand ma uit prin gura, in spatele limbii. Cea din dreapta e mai vizibila, dar cea din stanga, se vede putin in spatele limbii. Nu a zis nimic de glandele salivare, iar salivatia e in regula. A fost gura mai uscata o perioada, tocmai cand amigdalele nu erau marite, am fost la stomatolog care a zis ca glandele salivare dreneaza saliva cum trebuie. Oricum, tratament cu prednison am avut 7 zile, prescris pt lichen plan cutanat, in februarie, deci in perioada cand gura era mai uscata.
Dar o faringita poate dura atat, o luna fara amigdale marite, cu gatul uscat si o luna cu amigdale marite si cu gatul uscat uneori?
Multumesc pentru raspuns.
0
30-04-2009, ora 08:44
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Acum, cand inghit saliva, simt o mica durere, zic eu de la amigdale. Daca ar fi vorba de glandele salivare, care ar fi simptomele, cum le-as simt la gat? Ar varia in timpul zilei marimea lor? Mi se pare ca se maresc dupa ce mananc, parca le-ar irita alunecarea pe gat a bolului alimentar. Senzatia e ca am tot timpul ceva in gat.
0
30-04-2009, ora 12:21
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Am inteles ca glandele salivare submandibulare, daca s-ar inflama nu se simt atat de mult in exterior, la palparea gatului. Daca se inflameaza galandele salivare ar tb sa doara?
0
02-05-2009, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dute sa te vada si la oromaxilofacial!
0
04-05-2009, ora 09:05
Rodica_L
Nu este medic/terapeut
Rodica_L
Mă numesc Rodica şi sunt din Suceava.Problema mea se trage de acum doua luni si ceva, în urma unei viroze puternice si o durere de gît care nu mai trecea si pe care, am tratat-o cu foarte multe antibiotice:augmentin 5 zile, mi-a trecut după care a inceput să mă doară mai rău, apoi am luat penicilina V, pe care am supt-o si era foarte scîrboasă, nu mi-a trecut deloc, iar medicul de familie mi-a prescris Zenat, am luat 7 zile, nu m-a lăsat durerea de gît si am facut 7 zile de Penicilina cu kanamicina injectabila, dupî care durerea a trecut, ÎNSĂ AM RĂMAS CU UN NOD ÎN GÎT pe care îl simteam atit la inghitit cit si nu numai.Am fost la ORL IASI d-na dr.mi-a prescris tratament pentru candida-nistatina glicerina, eurespal pentru ca aveam o tuse seaca, am facut tratament 14 zile degeaba.Dupa tratament am fost la control si m-a trimis la endocrine, am fost si acolo, mi-a prescris tratament de spasmofilie-pentru ca la palpare tiroida este normala.Am facut si acest tratament degeaba, pentru că pe mine ma gituie in permanentă ceva.Vreau sa vazic că mi-am facut un eco la tiroida si a iesit normal si analize T3.T4, TSH, CALCIU SI MAGNEZIU-toate su iesit bine numai ca mie nu-mi trece.Astazi fac un exudat si o sa va rog sa-mi permiteti sa va mai scriu.Vreau sa va mai spun ca am acasa propolis brut si de 2 ori pe zi fac cite o mica biluta, cit o boaba de fasole si o tin in gura pina se dizolva si chiar ma simt mai bine, sau poate e doar autosugestia-nu stiu-pentru ca atunci cind ma trezesc simt o arsura in git tine un minut si dispare, dupa care se instaleaza senzatia de nod.citeodata sufocare.Mi-a bine doar cind dorm si maninc.Va rog din suflet sa ma ajutati.
0
04-05-2009, ora 14:05
iuli iubi
Nu este medic/terapeut
iuli iubi
Ma numesc Florentina si am si eu o problema.Va rog domnul dr. Fluieraru daca se poate sa-mi raspundeti.De aproape 2 luni simt ca jena in gat(imi vine mereu sa-mi dreg vocea) si o usoara dure in piept(o durere muta, nu suparatoare dar totusi jenanta).La control la ORL nu a vazut nimic rau in gat, dar am facut exudat in aceeasi zi la 2 spitalesi a iesit asa:la unul stafilococol auriu, iar la celalalt spital stafilococul veridas, flora normala.Pana la urma tot nu stiu ce am.Problema mea este ca sar putea sa fiu insarcinata si nu stiu ce influienta poate avea aceasta boala asupra mea dar mai ales asupra copilului.Poate imi puteti spune dvs., daca ati mai intalnit astfel de cazuri.Stiu ca ar tb.sa iau antibiotic pt.stafilococul auriu dar nu sunt sigura ca il am si nu as vrea sa iau antibiotic sa-i fac rau la bebe degeaba.Va rog ajutati-ma.MULTUMESC ANTICIPAT
0
04-05-2009, ora 14:48
iuli iubi
Nu este medic/terapeut
iuli iubi
Am uitat sa va spun ca de o saptamana simt gatul uscat, iar noaptea ma trezesc cu gatul si gura uscate de tot.Vreau sa va mai spun ca am lucrat 4 ani cu produse chimice(pe fisa tehnica scria ca nu sunt toxice, dar tot chimicale sunt)
0
04-05-2009, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Si pentru RODICA si pentru IULI.. este valabil acelas raspuns.
Trebue sa mergeti sa va vada la Gastrologie.
NU e cazul de tratament cu ANTIBIOTIC...
cred ca este un Reflux gastroesofagian.. care arde mucoasa faringelui.. si provoaca senzatiea de uscaciune si nod in gat!
Regim strict alimentar.. si cand aveti rezultatul de la Gastro.. mai vorbim!
0
05-05-2009, ora 13:51
iuli iubi
Nu este medic/terapeut
iuli iubi
Multumesc pt. raspuns dar as mai avea o intrebare.Am vazut ca recomandati in anumite cazuri VOSEPTOL.Credeti ca as putea sa iau si eu?Au aceste pastile efecte asupra sarcinii?MULTUMESC
0
05-05-2009, ora 14:02
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Am obs ca dupa cateva 7 zile de nasonex, inhalant, citrolin si vitamina a, amigdalele au scazut in volum, se mai simt totusi la palpare. Am refacut hemoleucograma, globulele albe au revenit la 4500 (minima la 4000), neutrofilele la 2300, (minima de 2000). Cat de mult se simt in mod normal amigdalele, cand nu sunt afectate? Acum mai e o jena in gat care nu a disparut, probabil faringita nu e gata inca.
Va multumesc.
0
05-05-2009, ora 15:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
IULI..
Voseptol contine multe uleiuri volatile.. nu cred ca este cel mai indicat in cazul tau!
PROPOLIS + vit C.. da.. se poate !!!
0
10-05-2009, ora 13:45
iuli iubi
Nu este medic/terapeut
iuli iubi
Domnule doctor, vreau sa va spun ca mi-a mai trecut gatul(am facut gargara cu diferite chestii si am tinut si un pic de regim), dar avan in vedere ca, problema cu sarcina a fost alarma falsa as vrea totusi sa iau ceva pt streptococul auriu(daca totusi el exista).Va rog sa-mi spuneti ce si cum sa iau.Din analiza a iesit ca este sensibil la:AUGMENTIN, AMIKAKCINA, AMPICILINA+SULBACTAM, TETRACICLINA si CEFTRIAXONE.Moderat sensibil la:AMPICILINA, CEFALEXIN, ERITROMICINA.Rezistent la:OXACILINA, CEFIXIME si CEFTAZIDIME.MULTUMESC MULT PT. AJUTORUL ACORDAT
0
10-05-2009, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.augmentin de 1000 mg la 12 ore
2. gargara dupa fiecare masa.
3, voseptol sau propolis de supt
regim alimentar
totul 10 zile. !
0
11-05-2009, ora 14:39
rastan77
Nu este medic/terapeut
rastan77
Buna ziua,

Ma numesc Adrian, sunt din Bucuresti si am 32 de ani. Sufar de rinita cronica hipertrofica la care se adauga si o deviatie de sept usoara. Am facut o interventie cu radiofrecventa pentru micsorarea in volum a cornetelor nazale.

La o luna dupa interventie pot sa spun ca rezultatul este aproape nul; folosesc in continuare Olinth de 2-3 ori pe zi, e adevarat mai rar ca inainte.

Intrebarea mea este daca merita sa incerc o procedura de vaporizare cu laser a cornetelor sau ar trebui sa ma indrept direct spre altceva (turbinectomie cu shaver si/sau operarea deviatiei). Mentionez ca deviatia afecteaza doar o nara, insa probleme de obstructie am si pe cealalta.

multumesc anticipat
0
11-05-2009, ora 15:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zic sa mai astepti.. macar 2-3 saptamani.
sa renunti la Olint.
incearca Nostamine.. cat mai rar posibil..
si Colargol 1% care se prepara in farmacie.. cate 3-4 pic la 8 ore ! 10 zile.
daca nu este efect.. DA.. poti sa te internezi in clinica ORL.. si sa decida medicul care interventie este mai eficienta in cazul tau!
0
11-05-2009, ora 17:15
rastan77
Nu este medic/terapeut
rastan77
Multumesc pt raspuns.
Imi puteti da o compozitie exacta a solutiei cu Colargol?
La farmacie mi-au cerut reteta..

multumesc
0
11-05-2009, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tine de domeniul farmaceutic.. dar o sa incerc sa fac rost de compozitie!
0
12-05-2009, ora 14:52
rastan77
Nu este medic/terapeut
rastan77
Nu mai este necesar.
L-am gasit gata preparat, fara sa imi mai ceara reteta.

In Bucuresti se gaseste la farmacia AGIFARM, este vizavi de spitalul de copii Grigore Alexandrescu, pe str Iancu de Hunedoara. Costa aprox 5 lei.

Ramane de vazut daca este eficient in cazul meu.
0
12-05-2009, ora 20:30
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
buna ziua va rog da ti mi o parere sunt operata de carcinom papilar tiroida cu iodoterapie in septembrie dupa am racit o laringita si rino faringita.aveam mereu ceva in gat.luna trecuta am facut scintigrafia e totul ok dar am ceva gros pe gat apoi am secretii dimineata ceva vascos cu puncte mici albe sau alte ori maronii am mereu senzatia de ureche marita cu durere suportabila in spatele urechii dar cu durere de jumatate de gat ce se ingusteaza si doare pana inspre inima in acelasi timp cu dureri in spate...m a vazut la orl mi a spus ca se vede rosu inauntru si la endocrine am facut exudat dar dureaza pe joi..de vreo 4 zile senzatia e marita secretia mai mult ca o spuma si ma deranjeaza si stomacul nu tare...cand mananc si dorm e bine nu am febra nu tusesc...va multumesc din suflet scuze si astept macar un cuvant... operatia pe 27 iunie2008
0
12-05-2009, ora 23:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
In cazul Dvs. este foarte important sa faceti inhalatii sau sa cumparati un aparat de aerosli.. cu care sa faceti tratament in conditii de domiciliu!
ACC 200 la 12 ore.
voseptol tab de supt
multe ceaiuri calde.
cat despre durere a de spate... si de gat.. nu pot sa ma pronunt fara sa vad despre ce este vorba.
poate sa fie legat de interventie. sau poate sa fie legat de coloana cervicala... cred ca medicul de familie sau medicul care va operat.. poate sa fie mai de folos.
0
13-05-2009, ora 09:06
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
va multumesc pentru bunatate voi lua ce mi ati recomandat si va voi treimite si rezultat exudat am uitat sa va spun ca la radiografia sinusurilor au spus de nevralgia arnold stanga iar durerea in spate e intr un punct...va multumesc din nou si cu scuze voi reveni
0
13-05-2009, ora 12:14
Rodica_L
Nu este medic/terapeut
Rodica_L
RODICA din Suceava.V-am mai scris saptamîna trecută că am o faringintă cronică care se manifestă cu o senzatie de nod în gît)ca o crustă uscata) si uscăciune la nivelul gîtului.Vă amintesc că am facut doua exudate faringiene si au iesit normale, la glanda tiroida am făcut eco si analize si au fost normale, am fost si la gastro si nu am reflux gastroesofagian.Ieri am fost la Iasi la d-na doctor Vonica si mi-a zis că faringele este usor inflamat si să i-au in continuare apă de mare Sterimar si glicerina boraxată si gargară cu bicarbonat, dar nu mi-a dat nimic pentru uscaciune si nu cred ca imi trece pentru ca am mai luat.Mi-a zis sa nu mai sug propolis pentru că usuca mucoasa, mai degrabă miere de albine.VA ROG DACA AS MAI PUTEA LUA CEVA să-mi vindec gitul ce aş putea lua si cît dureaza pina se vindecă.?Se poate sa nu mai treacă niciodata?Mentionez că dimineaţa cînd mă trezesc din cauza uscăciunii gîtului simt pentru cîteva secunde mîncarimi în urechi.MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSUL D-VOASTRA
0
13-05-2009, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Va recomand sa administrati Ulei de catina in nas.. cate 4-5 pic din 4-- in 4 ore.
sa luati Vit a si Vit e in capsule 2-3 saptamani !
0
13-05-2009, ora 14:52
Rodica_L
Nu este medic/terapeut
Rodica_L
Vă multumesc pentru răspuns
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: