Posibila infectie articulatie deget

20-06-2014
CristianaF
Nu este medic/terapeut
CristianaF
Buna ziua,

In urma cu 5 saptamini m-a lovit o masina cind eram cu bicicleta. Pe linga alte probleme, am avut o zgirietura, oarecum adinca, la degetul mic de la mina dreapta, in dreptul articulatiei din interior. Ca sa se vindec, am tinut degetul nemiscat vreo 10 zile. S-a format coaja, apoi coaja s-a desprins si acum nu se mai vede nici urma ca a fost rana acolo. In schimb, degetul mi-a ramas amortit si cu mobilitate scazuta. La inceput am considerat ca e normal sa se intimple asa dupa o perioada de imobilitate de 10 zile. Insa au trecut vreo 3 saptamini de cind am inceput sa misc din nou degetul si este umflat (desi la suprafata nu e inrosit, are culoare normala), ma doare cind il intind sau cind il indoi mai mult si uneori il simt cald. Problema nici nu se amelioreaza, nici nu se agraveaza. Nu stiu ce poate fi si nici la ce medic sa ma prezint, de competenta carei ramuri a medicinei tine problema asta (nu tine de ortopedie fiindca nu este fractura). Se poate forma o infectie in interior dupa vindecarea completa a unei rani? Multumesc!
2 comentarii
0
20-06-2014, ora 14:02
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Poate sa se fi produs o fisura a osului si cu o vindecare incompleta. Avand in vedere ca a fost un traumatism local tine de ortopedie. Ar tebuie efectuata o radiografie pentru a stabili diagnosticul de certitudine. Faptul ca iti amorteste inseamna ca este afectat nervul si este un motiv in plus sa te prezinti la doctor pentru un diagnostic corect si recuperarea functionalitatii degetului.
0
20-06-2014, ora 14:08
CristianaF
Nu este medic/terapeut
CristianaF
Multumesc mult. Voi proceda asa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •