posibila infectie HIV, raspuns avizat?

12-06-2010
utilizator_76553
Nu este medic/terapeut
utilizator_76553
Dupa o mare greseala, contact sexual neprotejat, la circa 12 saptamani mi s-au inflamat ganglionii si aveam simptome de mononucleoza. Mi-am facut la o clinica particulara teste de sange, inclusiv pentru HIV 1+2, dar si pt Epstein Barr. Testul HIV a iesit negativ, iar Epstein Barr IgM depasea valoarea normala ( 144 aveam ). Am repetat testul HIV la 16 saptamani ca sa ma linistesc, era de asemenea negativ.
Stiu ca in majoritatea cazurilor anticorpii HIV se depisteaza pana in 3 luni, si mi s-a spus ca numai pacientii imunodeprimati au seroconversia tarzie, pana la 6 luni.
Intrebarea mea este daca 144 IgM pt Epstein Barr e conclusiv in diagnosticarea cu mononucleoza infectioasa si daca mai are rost sa ma tem de infectarea cu HIV.

Multumesc anticipat
5 comentarii
0
12-06-2010, ora 21:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Având în vedere simptomele şi nivelul anticorpilor, se pare că aţi contractat o mononucleoză. De regulă evoluează fără urmări, fapt care nu înseamnă că urmărirea cazului de către medicul dv nu este recomandabilă.
2. Nu există nici cel mai mic indiciu de infecţie HIV, totuşi repetarea analizelor la 6 luni este metoda uzuală de a elimina această posibilitate.
0
16-06-2010, ora 11:27
Razv
Nu este medic/terapeut
Razv
Mi-am facut de curand un test Anti-Hiv 1+2 a iesit negativ, valorile normal fiind intre 0-1 iar rezultatul meu a fost 0, 36 si scria undeva sus valori in afara limitelor admise pt varsta si sexul respectiv...Nu am inteles la ce s-a referit, nu mi s-a spus sa revin pt un alt test dup ceva timp sau altceva...Plus ca de ceva timp mi-au aparut pe penis si la baza acestuia un fel de bubite mici si albe care ar semana cu niste negi...Are legatura cu testul HIV sau este o alta boala...Sunt un pic cam panicat, va rog raspundeti-mi si mie, va multumesc anticipat
0
16-06-2010, ora 22:16
utilizator_76553
Nu este medic/terapeut
utilizator_76553
valorile depind si unde ai facut testul si la cat timp dupa expunere. cat a trecut?

din cate am mai citit si eu, 0.36 nu are relevanta, cat timp e sub limita de 1, deci e negativ
dar depinde cat a trecut de cand ai facut sex neprotejat sau ce te-a determinat sa te testezi
0
16-06-2010, ora 23:24
Razv
Nu este medic/terapeut
Razv
M-am testat dat fiind faptul ca am fost putin cam inconstient, nu prea am folosit prezervativul si am vrut sa fac un control pt ca am implinit si 20 de ani si am zis ca trebuie facut si testul acesta.Oricum mie mi se fac analize periodice deoarece lucrez in domeniul alimentar si pana acum nu a iesit nimic nici la testele lor care cuprind si asta...Asa ca in leg cu testul era doar o intrebare...in cu acei negi?Cunosti vreun dermatolog bun la care sa ma pot duce la un consult?Nu conteaza pretul consultatiei...
0
16-06-2010, ora 23:45
utilizator_76553
Nu este medic/terapeut
utilizator_76553
pai de ce te-ai gandit ca are legatura cu hiv daca e negativ? exista multe boli cu transmitere sexuala mult mai frecvente
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.