Posibila sarcina?

22-12-2017
MRuxandra
Nu este medic/terapeut
MRuxandra
Buna ziua! Am 20 de ani si iau anticonceptionale Yasmin de peste jumătate de an. La sfârșitul lunii Octombrie am avut contact sexual neprotejat, având jn vedere ca o metoda de contracepție exista. Tot timpul a funcționat. Dupa o saptamana menstruația s-a desfășurat in mod normal, respectând si terminarea pastilelor din folie (ultima pastila luand-o vineri, luni dimineata venindu-mi menstruația ca de-obicei). A urmat o perioada deosebit de stresanta pt mine, având de terminat diverse proiecte pt facultate, nopți nedormite si o dieta pentru slăbit (o combinație nefericita, va spun din experiența). Dupa terminarea ciclului menstrual am urmat sa iau pastilele ca si pana atunci, însă dupa 8-9 zile am sesizat mici sângerări. Căutând in disperate pe prospect si online evident, am aflat ca este vorba de 'spotting'. Am vorbit cu mai multe fete ce au trecut prin situația mea si da, la fel au patit si acestea. M-a ținut vreo 2 saptamani (pe un protej-slip se putea vedea doar cate o liniuța de 'sânge' la sfârșitul zilei pana, din nou, mi-au venit problemele in mod normal. Dupa terminarea acestora presupun eu si din experiențe din trecut, ca am facut o mica răceala la ovare (vremea schimbandu-se dramatic, ploaie rece). Dureri de spate, ovare inflamate si mici înțepături, mai ales in partea stânga! Dureri de sâni, de sfârcuri si pur si simplu o stare de anxietate continua. M-am speriat, am zis ca e o sarcina nedorita! Ajungând in țara o saptamana mai târziu si explicând situația mamei si medicului meu de familie, am facut un test de sarcina Barza Ultrasensibil respectand întocmai Instrucțiunile si a iesit clar si pronunțat negativ. Mi-am facut si o programare la medicul ginecolog, dar asta abia dupa sărbători, saptamana viitoare. Trebuie sa precizez ca sunt o fire foarte paranoia, mereu gândindu-ma la ce este mai rau.. tare imi este sa nu fie o sarcina extrauterina, sau chiar o sarcina normala! As dori o părere, chiar daca in urma semnalelor s-ar fi putut sa fie vorba de o dereglare hormonală de toata frumusețea! culmea ca nu mi-au întârziat probleme, mereu mi-au venit la timp. Va mulțumesc frumos.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul