posibila sarcina?

08-09-2011
mam1453
Nu este medic/terapeut
mam1453
Am fost diagnosticata cu ovare polichistice, dar am ovulatie. Trompele uterine NU sunt infundate.
Am avut acea scurgere specifica ovulatiei pe 12 august cand am avut si intercurs. Incercam sa avem un copil de cateva luni.
Ultima menstruatie am avut-o pe 25 iulie. In august am observat o picatura de sange pe hartie, dar nu am avut nici o alta sangerare.
Nu am insa simptome specifice unei sarcini, dar nici menstruatie:)
Avand in vedera ca am ovare polichistice, cand as putea sa fac cel mai devreme un test de sarcina/ de sange sau eco??
Va multumesc
3 comentarii
0
08-09-2011, ora 19:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca am compara cat de precoce depisteaza sarcina diferite teste, atunci ordinea ar fi: dozarea beta-hCG din sânge (cel mai precoce) test urinar ecografie.

Un test de sange, ca si unul de urina, puteti deja sa faceti. Ecografia devine sigura abia in saptamana a 5-a.
0
08-09-2011, ora 20:25
mam1453
Nu este medic/terapeut
mam1453
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
As mai avea o intrebare legata de zborul cu avionul.
In cazul in care sunt insarcinata, pot calatori cu avionul? Daca da, care ar fi riscurile.
Trebuie sa calatoresc in noiembrie cand as avea aprox. 3 luni.
0
08-09-2011, ora 23:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu va expuneţi nici unui risc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul