Posibila sarcina?

31-10-2012
thetwie
Nu este medic/terapeut
thetwie
Am si eu o problema mare..
Prietena mea de obicei are un ciclu regulat de 27 -28 de zile, cel mai mult tinand 31 de zile dar NICIODATA mai mult.
Luna trecuta i-a venit pe data de 26 septembrie, urmand ca luna aceasta sa ii vina pe 23 ( octombrie) insa nu s-a intamplat pana acum..
Am intretinut relatii in ziua in care i-a trecut si anume a 5 a zi de sangerare a ultimului ciclu..pe data de 7 si 14 am facut protejat iar pe data de 21 octombrie am facut neprotejat insa cu ejaculare in afara, tinand cont ca 'nu mai era in perioada fertila'. Am facut un test de sarcina la 4 zile de intarziere si unul astazi la a 7 a zi de intarziere, ambele fiind NEGATIVE. Sunt oare sanse sa fie sarcina ?:(. Va multumesc !
3 comentarii
0
31-10-2012, ora 11:50
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Avand in vedere ca nu ati avut contacte sexuale neprotejate in perioada fertila si testele de sarcina au iesit negative, cel mai probabil nu este insarcinata.Exista multe motive care duc la dereglarea ciclului menstrual:
- Stresul
- Afectiuni ale tiroidei
- Chisturile ovariene;
- anumite medicamente
- Schimbarile radicale ale stilului de viata
- curele de slabire
- probleme genitale;
- obezitatea, diabetul, boli hepatice
- efort fizic prelungit
0
31-10-2012, ora 11:55
thetwie
Nu este medic/terapeut
thetwie
In primul rand, multumesc pentru raspuns, insa as mai avea o intrebare.. am inteles ca este posibil sa existe o asa numita "ovulatie tarzie" si sa nu se produca exact in acea perioada care este considerata "fertila"... oare e posibil sa fie contact cu risc ultimul de pe data de 21 ? tinand cont ca pe data de 23 -24 ( cel tarziu 26 in cazuri foarte rare) trebuia sa ii vina ?
0
01-11-2012, ora 16:04
lexys
Nu este medic/terapeut
lexys
Se poate ramane insarcinata daca nu a existat contact sexual? ci doar introducerea penisului pentru maxim 2 minute in vagin?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •