posibila sarcina sau dereglare?

18-03-2012
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
buna ziua.dupa 6 luni de abstinenta, pe 21 februarie am avut contact sexual neprotejat, fara ejaculare in mine, pe 23 mi-a venit CM cand am inceput sa iau iar AC yazmin(luna ianuarie nu am luat ).. acum CM mi-a venit pe 17 martie, dar este cantitatea de sange e f scazuta, de o culoare maronie..mai mentionez ca in saptamana 5 - 11 martie am luat antibiotice cefuroxima normon 500mg la 12 ore, si buscapina 10 mg pentru infectie la rinichi (pielonefrita) e posibil sa fi ramas insarcinata sau e o dereglare? va doresc multa sanatate
22 comentarii
0
18-03-2012, ora 12:40
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Antibioticele scad efectul contraceptivelor. Atunci cand iei antibiotice trebuie sa te protejezi suplimentar pentru 7 zile. Ar trebui sa faci un test de sarcina, nimeni nu iti poate spune daca esti sau nu insarcinata. Ai inceput sa iei antibiotice exact cu o zi, doua inainte de perioada fertila, asa ca e posibil sa te fi afectat.. Oricum, un test de sarcina va elucida problema.. Sincer eu cred ca nu esti insarcinata, dar nu se stie..
0
18-03-2012, ora 20:45
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
multumesc pentru raspuns.
0
25-03-2012, ora 20:21
just A
Nu este medic/terapeut
just A
Buna! Sunt noua aici. Iau anticonceptionale (Yaz), am menstruatie regulata, 21 ani si totusi, luna aceasta mi-a intarziat, deja 7 zile... Am facut un test de sarcina (Sure Check), a iesit negativ, dar totusi sunt foarte ingrijorata, de cand ma stiu, menstruatia mea nu a intarziat mai mult de cateva zile! Simptome, gen cateva cosuri, dureri usoare de sani am avut. Stiu ca trebuie sa merg la doctor, pentru miercuri mi-am facut deja programare. Dar totusi, pana atunci, ce credeti ca poate fi... (Racita nu am fost, de stresat m-am stresat, dar nu mai mult ca de obicei, desi cauza stresurilor s-a schimbat...) Astept un raspuns si va multumesc anticipat.
P.S. Ultimele simptome au fost un fel de greturi, dar nu stiu daca sunt de la ideea unei sarcini nedorite sau daca sunt de la altceva. Va rog sa-mi oferiti un raspuns daca se poate, pentru ca de cateva zile numai la asta ma gandesc si simt ca imi pierd mintea. Multumesc!
0
26-03-2012, ora 14:40
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
depinde cand ai avut contactul sexual neprotejat, testul trebuie facut dupa 3 saptamani de la contact, altfel iese negativ. vezi sigur miercuri la consulta.sa imi spui ce ai facut. pop
0
26-03-2012, ora 14:43
just A
Nu este medic/terapeut
just A
Pai daca iau anticonceptionale atunci nu inseamna ca sunt protejata? Ca doar le iau zilnic, de un an aproape...
0
28-03-2012, ora 14:31
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
anticonceptionalele nu sunt 100% sigure, si anumiti factori pot duce la scaderea eficientei lor, oricum e putin probabil sa fi insarcinata daca le-ai luat cum trebuie.e posibil sa fie o o mica dereglare..la fel influentata de cine stie ce factori..cum ai spus si tu..raceala, stres, anumite medicamente..etc.. imi pare rau k am raspuns asa tarziu..ai fost la ginecolog?
0
29-03-2012, ora 10:41
just A
Nu este medic/terapeut
just A
Da, am fost. NU e sarcina, din fericire in cazul asta, insa sunt ovare polichistice, mai exact la ovarul drept am ceva probleme, dar nu grave, avand in vedere ca nu am primit medicamentatie ci doar mi-au fost schimbate anticonceptionalele de la Yaz la Yasmine, iar peste 6 luni voi merge din nou la un control. Oricum, multumesc pentru raspunsuri. O zi buna!
0
29-03-2012, ora 12:03
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
ma bucur ca nu este ceva grav.iti doresc multa sanatate.o zi buna si tie.
0
30-03-2012, ora 12:37
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
buna.am si eu o problema. am 25 de ani si o viata sexuala activa.mi-a intarziat menstruatia 10 zile. am facut pana acum 2 teste de sarcina si ambele au iesit negative. care ar putea fi cauza intarzierii? eu o sa mai astept o saptamana si apoi o sa merg la un control, dar pana atunci as vrea un raspuns daca se poate. e posibil ca testele sa nu arate rezultatul corect?
0
30-03-2012, ora 12:40
just A
Nu este medic/terapeut
just A
Dar banuiesc ca folosesti ceva masura de protectie(gen anticonceptionale, prezervativ etc.) nu? Ca daca da, atunci cazul tau seamana foarte tare cu al meu.
0
30-03-2012, ora 12:44
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
masuri de protectie in general doar grija mare...mai rar prezervativ si deloc anticonceptionale. dar 2 teste bune cu o sg liniuta?. si tu ce faci? ai fost la control sau inca mai astepti? cat poate intarzia menstruatia?
0
30-03-2012, ora 12:59
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
nu merge doar cu grija mare.e riscul prea mare, eu am patit-o dupa 2 ani de doar grija mare am ramas insarcinata..si m-am hotarat sa iau anticonceptionale.am facut pauza o luna, dupa cand le-am inceput am luat ac si antibiotice in accelasi timp si desi totul pare ok imi voi face un test...sper sa iasa negativ. testul poate iesi negativ daca nu au trecut 2, 3 saptamani de la contactul ¨´periculos¨´.au ai decat sa astepti. multa sanatate va doresc.
0
30-03-2012, ora 13:59
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
pai daca trebuie sa treaca 2 sau 3 saptamani ei de ce scriu pe teste ca sunt 99% sigure si ca se pot face imediat dupa conceptie. iar din cate am citit eu pe aici sunt ceva simptome la sarcina.eu nu am nici un fel de simptom. nu ca nu as vrea bebe...dar nu prea e cazul acum ca in septembrie o sa am nunta si...e mult de alergat. ultimul contat la mine a fost in periopada 20-23 adica in perioada in care trebuia sa imi vina. aaaaaaaa...nu sunt destul de stresata cu ce trebuie pt nunta...pt ca tre sa le iau pe toate din timp.acu ma mai stresez si cu asta.
0
30-03-2012, ora 14:39
just A
Nu este medic/terapeut
just A
Eu am fost la control (dupa cum scrie mai sus). Am ovare polichistice si nu sunt insarcinata, insa eu iau AC de aprox. un an... Insa, am intretinut si eu relatii asa, fara AC si mai rar prezervativ, cu metoda coitus intreruptus... Am dus-o asa, 4 ani si nu am ramas insarcinata(stiu, e foarte iresponsabil din partea mea). Acuma nu stiu ce sa-ti zic, in perioasa aceea stiu ca mi-a intarziat vreo saptamana, dar fara motiv. Nu stiu ce sa zic, incearca sa stai calma si sa mergi la medic, asa e cel mai bine.
0
30-03-2012, ora 15:05
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
20-23 luna asta? e devreme sa iti dai seama daca ai ramas sau nu, asteapta 2 saptamani si fa testele..repeta la cateva zile k sa fi sigura.poate si de la stres sa fie o dereglare.
0
30-03-2012, ora 18:08
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
mersic frumos pentru raspunsuri. ideea e ca in perioada 20-23 ar fi trebuit sa imi si vina...deci teoretic eram in perioadfa inferita nu? daca nu am ramas insarcinata pana atunci slabe sanse sa raman in perioada aia...nu?hm...uite asa o sa am tot felu de ganduri pana la contril cand voi sti sigur un rezultat.meric inca o data
0
31-03-2012, ora 16:51
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
da, ar fi perioada infertila dar tot exista risc de a ramane in caz de blocarea unui ovul care poate fi fertilizat sau sperma poate rezista in sistemul reproducator pana la 3 zile. Daca menstruatia dureaza un pic mai mult timp, iar ovulatia intervine ceva mai devreme in ciclul tau menstrual. Sunt chestii care le-am citit decurand pe net, eu stiam ca nu exista nici un risc..dar uite ca sunt.
0
02-04-2012, ora 10:04
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
la cat timp de la conceptie apar primele semne ale sarcinii? semnele care apar la orice graviduta...scurgerile vaginale durere si sensibilitate a sanilor?
0
02-04-2012, ora 12:41
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
Simptomele sarcinii nu sunt vizibile imediat dupa conceptie, totusi apar anumite semne comune cum ar fi oboseala, urinari frecvente (mictiuni dese), tulburari de comportament, sensibilitate a sanilor, probleme digestive cum ar fi gazele, senzatia de ingreunare, constipatia, greata si raul de dimineata.Sunt si femei care nu isi dau seama ca au ramas insarcinate, in timp ce altele au imediat parte de primele simptome.
0
03-04-2012, ora 07:53
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
ahaaaa...eu dupa 2 teste negative.nici unu din simptome initial...dar cu cat ma gandesc mai mult la sarcina parca imi apar si simptomele...m-am gandit sa mai astept o saptamana si sa mai repet un test. poate chiar am ramas insarcinata in perioada infertila si nu avea cum sa iasa la primele teste pe care le-am facut. oricum e cam lunga perioada de intarziere si cred ca nu ar fi alt motiv. deacum o sa ma apuc sa caut rochite de mireasa pentru burtica ;). pup
0
19-04-2012, ora 20:00
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire: in ziua 13-a a ciclului menstrual am avut contct sexual, in urmatoarele 2 zile am avut scureri roz, rosii si maro plus ca am o sensibilitate la sani si sunt un pic mariti.Are cineva idee ce inseamna? Ma gandesc sa nu fie o problema, eu vreau sa raman insarcinata si mentionez ca inca nu mi-a iesit rezultatul la analizele pt sarcina. Am avut in trecut candida dar alte simptome de vreo boala nu am. Pot fi semne ca as fi putut ramane insarcinata? Multumesc mult si astept un raspuns
0
20-04-2012, ora 15:52
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
salutare. e posibil sa fie vorba de sarcina...da depinde cand ai inceput sa ai acea sensibilitate a sanilor. in mod normal a 13-a zi de la ciclu ar trebui sa fie zio fertila. nici eu nu ma priccep asa bine...si am cerut multe lamuriri pe aici. mie mi-a venit luna trecuta cu o intarziere de vreo13 zile si mi-a curs foarte putin. astept sa vad in mai ce se intampa. poate nu e nimic grav si ai bebe daca asta iti doresti. pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •