Posibila sarcina?? Va rog raspuns!!!

07-04-2017
EliStoica
Nu este medic/terapeut
EliStoica
Buna! Am cateva simptome destul de ciudate in ultima perioada si una din suspiciunile mele este o posibila sarcina de aceea as vrea sa va intreb daca simptomele mele ar putea semnala acest lucru. Mentionez ca iau tratament cu Utrogestan (progesteron) 100mg din ziua a 16-a pana in ziua a 25-a a ciclului. Pe 18 martie am avut menstruatie dar a debutat cu o durere foarte puternica si stari de greata (pe care de obicei nu le am). Durerea a trecut de la sine in maxim 2 ore. Menstruatia a fost mult mai putina cantitativ decat de obicei (abia cateva picaturi intr-o zi) si a tinut doar 2 zile (de obicei sunt 4 cel putin). La trei zile dupa ce s-a terminat menstruatia am avut dureri foarte puternice in abdomenul inferior si spate, exact ca si cum ar trebui sa imi vina menstruatia. De asemenea am avut si diaree. Durerea a durat cam 2-3 zile dar nu a avut o intensitate mare. Apoi au inceput durerile de stomac, arsurile si starile de greata (timp de cateva zile). Am fost la medic si mi-am facut analize pentru Helycobacter (a iesit negativ), test de urina (nu a zis ca as avea vreo infectie) si test de sange din deget pentru a vedea daca am vreo infectie in corp (a iesit negativ). Mi-a prescris tratament pentru gastrita timp de doua saptamani. Desi incepusem sa iau tratamentul, timp de cateva zile nu am putut manca nimic din cauza starilor de greata. Acum sunt ceva mai bine cu stomacul dar continui sa simt intepaturi in jos care uneori se lasa pe interiorul coapsei si de asemenea durere in zona pelvina. Pe langa cele din zona abdominala joasa simt intepaturi si in zona coastelor in dreapta si in spate. De cand mi s-a terminat menstruatia si pana acum am o scurgere vaginala transparent-alba, fara miros neplacut si destul de abundenta. Am facut un test de sarcina acum 3 zile dar a iesit negativ. Uneori imi vine sa urinez dar cand ies am o cantitate f mica dar nu ma ustura
Am avut contact sexual neprotejat dar fara finalizare in interior inainte de data de 18 dar din pacate nu imi mai amintesc exact data. Conform ultimei ecografii intravaginale am un chist de 4 cm pe ovarul drept dar nu cred ca toate aceste simptome pot fi date de acesta.
Astazi am fost din nou la medicul de familie si m-a palpat si luat mostra de urina. Nu am infectie urinara si nici apendicita nu mi-a zis ca am. Ficatul a zis ca se simte bine la fel si rinichii. Cand m-am intors acasa m-am simtit f obosita si am dormit desi m-am trezit astazi la ora 11. Nu mananc gras, prajeli, nu beau sucuri, alcool si nu fumez. Nu inteleg ce mi se intampla. Mentionez ca sunt in strainatate si nu pot merge sa fac ecograf sau la ginecolog fara trimitere


Credeti ca este posibil sa fie o sarcina? Nu am experimentat niciodata toate aceste simptome si nimeni nu imi da niciun raspuns.
2 comentarii
0
09-04-2017, ora 11:24
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
Stii deja ca e imposibil sa primesti un raspuns aici, pentru ca nimeni nu iti poate face o ecografie telepatica. Prin urmare, draga mea, fuguta si ia un test de sarcina. Cel mai ieftin chiar iti va oferi un raspuns concludent. Gasesti la Belladona testul OnediaOne (30lei ) sau Hyllan (5lei). Astept sa ne spui rezultatul :)
0
11-04-2017, ora 13:02
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

in cazul in care menstruatia a fost in data de 18 martie se poate ca testul de sarcina sa fie negativ in cazul in care ar fi o sarcina, in general testele de sarcina sunt sensibile cam la doua saptamani de la implantare, in conditiile in care aveti menstruatie regulata si ovulatie la 14 zile va recomandam sa repetati testul de sarcina peste 4-5 zile

Echipa Medicala Marie Stopes International
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul