posibila sarcina? va rog un raspuns rapid

07-07-2016
moon93
Nu este medic/terapeut
moon93
Buna ziua

Citesc forumul acesta de ieri si azi mi-am facut curaj sa scriu, mi-a intarziat ciclul mens. o saptamana, am facut un test de sarcina in a6-a zi de intarziere la 6 dimineatza, m-am uitat la el dupa 5 min si am observat o singura linie( negativ) dar m-am pus la somn pana la 8 si cand m-am trezit surpriza, inca o linie nu la fel de rosie ca si prima, nu foarte vizibila, dar era acolo, un roz pal.. Nu stiu ce sa cred despre test insa am simptome precum: dureri stomacale puternice, balonari si de la un pahar cu apa, ma dor sanii, ii simt mai mari, stari de voma, ameteli si acum am facut si febra 37, 7. Poate fi vorba de o sarcina? Multumesc anticipat
8 comentarii
0
07-07-2016, ora 18:02
moon93
Nu este medic/terapeut
moon93
Am uitat sa mentionez ca ma simt foarte slabita si as dormii non-stop.
0
07-07-2016, ora 18:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Testul se face din prima urina de dimineata. Rezultatul e valabil pe loc. Nu n ore mai tarziu.
0
07-07-2016, ora 18:16
moon93
Nu este medic/terapeut
moon93
A fost prima urina, dimineata, dupa cum am specificat ora 6, iar dupa 2 ore am vazut a2a linie, poate a aparut mai repede, dar dorme-am.
0
07-07-2016, ora 18:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Rezultatul e valabil la ora la care se face citirea.
Daca nu doriti sa ramaneti insarcinata folositi de la 1 la 31 ale lunii prezervativ.
Nu recomand relatiile inaintea casatoriei.

Vedeti pe Youtube filmul Sexul in afara casatoriei are un pret.
0
07-07-2016, ora 19:00
moon93
Nu este medic/terapeut
moon93
Sunt casatorita de 2 ani, nu as face vre-un chiuretaj niciodata. Nu am inteles testul, acum sunt la munte in vacanta si nu am mai din pacate de unde sa iau alt test. Am dorit un raspuns destul de rapid, in cazul in care cineva a mai trecut prin asta, sau dupa simptome pt ca am febra 37, 7 si nu stiu daca sa iau un medicament sau nu, nu as vrea in cazul in care sunt insarcinata sa fac vre-un rau.
1
07-07-2016, ora 19:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Teoria zice ca e valabil raspunsul la momentul testului.
Practic poate exista optiunea ca testul sa fie fals negativ. Foarte foarte mica.
Oricum el se face la 7 zile dupa intarzierea menstrei.
0
07-07-2016, ora 21:46
moon93
Nu este medic/terapeut
moon93
Teoretic sunt multe, , teorii, , si tot teoretic pe orice test de sarcina scrie ca este, , simplu, sigur si rapid in orice moment al zilei, , nu specifica faptul ca trebuie facut cu prima urina a zilei respective ( eu asa am facut pt ca asa stiam), dar in fine dupa cum zice-am teoriile sunt multe, un raspuns concret sau macar o presupunere pe baza subiectului pe care l-am scris nu vad, medicament nu voi lua decat in cazul in care febra imi creste. Oricum va multumesc pentru sfaturi, vad ca sunteti singura care si-a desprins 2min pentru a raspunde unei intrabari destul de urgente.
0
08-07-2016, ora 15:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu multa placere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testele de sarcină
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •