posibile cauze ale infertilitatii

12-11-2009
crinacrina 75
Nu este medic/terapeut
crinacrina 75
Domnul Doctor, imi cer scuze ca va plictisesc si eu cu problemele mele dar nu am fost lamurita in privinta analizelor de catre doctora mea si as vrea sa stiu si parerea dumneavoastra despre rezultatele analizelor mele.Sunt Iulia am 26 ani si incerc de 4 luni sa raman insarcinata, iar doctora mi-a spus ca am infertilitate primara de gradul 1, iar eu cred ca este prea devreme pus diagnosticul.Sa va spun ce mi-a spus la buletinul ecografic facut in ziua 5 de la venirea menstruatiei: -menstruatia3 zile c.m 26 zile -uter mavf, dl-76mm, dap-32mm, ot sau dp nu stiu exact 26mm -lungime col uterin 29mm -ovar drept 23/14 structura normala -ovar stang 21/16 mm, prezinta foliculi mici -papa nicolau: *vaginita *pap II Mi-a mai spus ca am uterul curbat si ca nu pot sa raman insarcinata decat daca stau pe burta dupa contact. Sotul meu in urma cu 6 ani a suferit o operatie de hidrocel ca nu a avut nici un fel de urmari. Am luat tretamentul care mi- l-a recomandat doctora. Ceea ce eu vreau sa stiu este : -din toate aceste rezultate e posibil sa fie vre-o cauza pentru care nu am ramas pana acum insarcinata -nu este din pripa pus diagnosticul de infertilitate? astept raspunsul dumneavoastra aaaaaaaa si eu nu am facut niciodata avort sau nu am luat nici un anticonceptional ci doar ne-am ferit de vre-o noua ani. va multumesc
10 comentarii
0
12-11-2009, ora 23:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Aveti dreptate, diagnosticul de infertilitate nu poate fi pus, prin definitie, mai devreme de un an de incercari fara succes.
Rezultatul ecografiei este in limite normale.
0
16-11-2009, ora 12:25
crinacrina 75
Nu este medic/terapeut
crinacrina 75
domnul doctor, multumesc mult pentru raspuns.as vrea totusi sa va mai adresez cateva intrebari:
Operatia sotului meu de hidrocel finalizata cu succes
o fi vre-o cauza a infertilitatii?
Uterul meu intors e si el o cauza a infertilitatii?
Daca am uterul intors trebuie sa stau pe burta dupa contactul sexual sa pot ramane?
0
16-11-2009, ora 12:27
crinacrina 75
Nu este medic/terapeut
crinacrina 75
domnul doctor luna asta mi-a venit menstruatia cu doua zile mai devreme, a tinut 2 zile si a fost mai putina si mai deschisa la culoare, e posibil sa fi ramas insarcinata?
0
17-11-2009, ora 10:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. In mod normal, o operatie de hidrocel nu afecteaza fertilitatea. Hidrocelul este limitat la un testicul, de regula. Fertilitatea se mentine chiar daca un testicul e scos cu totul.
2. Ecografia nu pomeneste ca uterul ar fi intors. "mavf", adica medio-anteverso-flexie, este pozitia normala a uterului. Deci, nu este necesar neaparat sa stati pe burta, decat daca va face placere.
3. Nu se poate trage de loc concluzia ca ati fi gravida, dimpotriva, venirea menstruatiei se considera, in general, a fi un semn care pledeaza pentru faptul ca uterul este gol.

Trebuie sa aveti un pic de rabdare, copiii nu se fac chiar asa, la comanda. Asteptand, ar fi bine sa luati acid folic 2 tb pe saptamana. Puteti creste considerabil probabilitatea de a ramanea gravida in urmatoarele luni inregistrand graficul temperaturii bazale. Intrebati-l pe doctorul dv cum se face asta. Pana asteptati sa fiti programata la el, procurati-va un termometru bun, capabil sa ia temperatura in cateva secunde.
0
17-11-2009, ora 10:16
crinacrina 75
Nu este medic/terapeut
crinacrina 75
VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL MA-TI LINISTIT.
0
19-11-2009, ora 21:35
crinacrina 75
Nu este medic/terapeut
crinacrina 75
buna seara.am fost astazi la doctor A zis ca sunt sanatoasa, am un ovar mai mare dar nu-i nici o problema, si mi-a spus acelasi lucru ca si dumneavoastra, si mi-a dat urmatoarele teste de facut:
spermograma si test de ovulatie in ziua 10, 11, 12, apoi sa merg din nou la dumneaei si imi spune din ce cauza nu pot sa raman.
0
20-11-2009, ora 18:18
crinacrina 75
Nu este medic/terapeut
crinacrina 75
BUNA SEARA.ASTAZI AM FACUT SPERMOGRAMA SI REZULTATELE AU FOST URMATOARELE
VOLUM:5.5 ML (NORMAL:MIN.2, 5ML)
PH:8, 5(NORMAL 7-8)
ASPECT:OPALESCENT (NORMAL:ALB-GALBUI, OPALESCENT)
TIMP DE LICHEFIERE:30 MIN.(NORMAL:MAX.40 MIN.)
NR.SPERMATOZOIZI:28.850.000/CC (NORMAL:MAX 30MIL./CC)
MOBILITATE:65%(NORMAL :MIN 60%)
MORFOLOGIE:10% FORME ATIPICE (NORMAL:MAX 30%)
iNTREBAREA MEA ESTE DACA VEDETI VRE-O BOALA SAU VRE-UN SEMN AL INFERTILITATII?
VA MULTUMESC
0
23-11-2009, ora 20:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Spermograma este foarte buna, de nota 10. Dupa cum v-am mai spus, diagnosticul de infertilitate nu poate fi pus mai devreme de un an. Cred ca v-a intrat un fel de cui in cap si vedeti cum faceti sa-l scoateti de acolo. Parca Ion Creanga a scris despre un asemenea caz, e povestirea aceea cu drobul de sare.
0
24-11-2009, ora 11:06
crinacrina 75
Nu este medic/terapeut
crinacrina 75
Aveti dreptate, stiu povestea, va multumesc, dar am trait mult timp cu diagnosticul dat de medicul la care am fost prima data si m-am speriat.
Va multumesc
0
30-11-2009, ora 17:00
crinacrina 75
Nu este medic/terapeut
crinacrina 75
BUNA SEARA.DOMNUL DOCTOR, MI-A INTARZIAT MENSTRUATIA, AM FACUT UN TEST DE SARCINA SI MI-AU IESIT DOUA LINII DINTRE CARE UNA MAI STEARSA.AM SUNAT LA CEI CARE PRODUC TESTUL BARZA SI AU ZIS CA SUNT INSARCINATA IN 2 SAPTAMANI SI DE ACEEA NU SE VEDE PREA BINE LINIUTA 2.VREAU SA VA INTREB :DE CE AM DURERI DE BURTA CA SI CAND MI-AR VENI MENSTRUATIA DE VRE-O 5 ZILE, DURERI DE SANI ?E POSIBIL SA AM VRE-O SARCINA EXTRAUTERINA?CARE ESTE PAREREA DUMNEAVOASTRA?AM SA MERG SI LA DOCTOR DAR INCA E PREA DEVREME
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri legate de infertilitate
  • Cauze de infertilitate la femei
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze cervicale ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  •