posibile probleme cu coloana

26-04-2007
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
Buna seara! Am o intrebare : de cateva luni (5-6) am niste dureri in piept, intre sani, sau sub sani, cu junghiuri in sanul stang in special, dar si in cel drept. Aceste dureri sunt insotite de dureri in spate, intre omoplati, in jurul coloanei. Initial, am suspicionat probleme cu inima. Am facut un control cardiologic (EKG, radiografie pulmonara si eco cardiaca). Domnul doctor cardiolog a concis ca durerile mele au o alta cauza. Am fost si am facut o mamografie (pentru junghiurile din sanul stang in special) dar a iesit si asta OK. Am facut o radiografie a coloanei toracale si.. a iesit asa: rectitudine coloana toracala. Modificari de spondiloza corpulu (?) vertebrale T5-T8. (Imi cer scuze, nu inteleg f bine scrisul). Doctorul radiolog a spus ca aceste probleme la coloana pot genera durerile ce ma supara. Medicul meu de familie a fost de acord si mi-a prescris meloxicam, 1 pastila/zi, 10 zile. As dori si o a doua parere.cu multe multumiri si... speranta!
2 comentarii
0
26-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte logic atat diagnosticul, cat si tratamentul.
Trebuie observat ca, pentru ca a doua opinie sa fie calificata (adica sa poata fi pusa in balanta cu prima) este necesar sa fie rezultatul unui consult medical.
0
23-07-2008, ora 00:00
iuky34
Nu este medic/terapeut
iuky34
Buna seara,
De aproximativ doua luni am aceasta problema pe care o voi detalia mai jos:
Durerea pe care o resimt este atat la nivelul pieptului in partea stanga cat si in spate. Mi s-a spus ca nu mai am pneumonie in urma radiografiei pulmonare (nu mai am deoarece am avut in urma cu o luna si am pus durerile pe seama acelei afectiuni).Am efectuat si o electrocardiograma, nu am nimic, insa durerea nu dispare. Care mai pot fi cauzele? Am 22 de ani. Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.