postinor 2 + menstruatie

07-03-2008
Ada86
Nu este medic/terapeut
Ada86
Buna ziua, as avea si eu o intrebare. In data de 6 martie am avut un un cotact sexual si din pacate prezervativul s-a rupt la final.. Dupa 10 ore am luat prima pastila de postinor. Nelamurirea mea este urmatoarea.. Am citit prospectul si scrie " daca intarzierea instalarii menstruale este mai mare de 5 zile etc... este necesara excluderea prezumtiei de sarcina". Daca de exemplu trebuie sa imi vina menstruatia peste 2 zile ( si sa zicem ca vine) ce in inseamna? Ii totul ok sau...? Eu fazele alea din prospect nu le inteleg nicicum cu intarzierea de 5 zile. Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa si astept un raspuns cat mai curand. Va multumesc
8 comentarii
0
07-03-2008, ora 00:00
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
"Este necesara excluderea prezumtiei de sarcina" inseamna ca e posibil sa fie sarcina si trebuie sa faceti test de sarcina sau sa mergeti la medic pentru a fi sigura ca nu e vorgba despre asa ceva.
0
07-03-2008, ora 00:00
Ada86
Nu este medic/terapeut
Ada86
Aha... cred k am inteles.. deci daca imi intarzie mai mult de 5 zile de la data la care tre sa imi vine ii problema. Daca imi vine cand trebuie sau chiar mai repede ii ok. Mersi mult. M-am mai linistit.
0
07-03-2008, ora 00:00
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
Ca sa completez... Daca vine menstruatia si e in cantitatea obisnuita si are acelasi aspect ca de obicei, inseamna ca nu e sarcina. Formularea cu excluderea este putin cam aiurea, dar sper ca ai inteles din ce am raspuns mai sus cam la ce se refera. In niciun caz intarzierea menstruatiei nu semnifica faptul ca u s-a instalat sarcina, dar dupa postinor apar de multe ori dereglari ale menstrautiei, deci menstruatia poate intarzia, din cate am auzit, chiar si pana la 2 saptamani. Un teste de sarcina facut cu prima urina, de dimineata, la 3 saptamani de la contactul cu risc te va lamuri cel mai bine.
0
07-03-2008, ora 00:00
Ada86
Nu este medic/terapeut
Ada86
Ok. Mersi mult. Chiar nu ma asteptam la un raspuns asa repede. Mersi inca o data k m-ai lamurit.
0
19-01-2010, ora 11:35
georgyka
Nu este medic/terapeut
georgyka
Buna, am si eu o nelamurire: pe 29 dec mi-a venit menstruatia, pe 14 ianuarie am facut sex neprotejat iar pe 15 ianuaria am luat postinor2 pot fi gravida? va spun asta pt ca suntem in 17 si tot nu a aparut plus ca am stari de grata mereu astept un raspuns va multumesc
0
19-01-2010, ora 12:19
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
@ georgyka, Dupa administrarea postinorului menstra poate aparea in ziua a 5a, sau a 7a, depinde de organism, deci stai linistita ! aaah, si sper sa nu fi vomitat dupa administrate, ca nu e bine. si app, citeste bine prospectul postinorului ca scrie ceva acolo in cazul in care ai greturi.
0
19-01-2010, ora 14:52
georgyka
Nu este medic/terapeut
georgyka
nu am vomitat doar ca am greturi atat. Si multumesc mult pt raspuns
0
06-02-2018, ora 21:40
Anonim.1006
Nu este medic/terapeut
Anonim.1006
Bună! La începutul lunii decembrie am avut cm iar pe data de 25 spre 26 am avut un contact sexual neprotejat, pe data de 26 la ora 16 am luat prima pastila postinor cealaltă la 12 ore.
Pe data de 4 ianuarie am avut acea sângerare și "menstruația falsă" cum se spune care a durat până pe 8. Am făcut două teste care au ieșit negative. Acum sunt in data de 6 februarie iar cm nu a apărut. Credeți că ar fi o sarcină sau doar o dereglare din cauza pastilei? Prezint semne cum că cm ar veni doar că nu apare..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •