Postinor?

19-03-2007
GRA
Nu este medic/terapeut
GRA
Buna.Aseara in urma unui contact sexual s-a rupt prezervativul si partenerul meu a apucat sa ejaculeze.Timp de 2 ani pana acum 2 luni am luat anticonceptionale -marvelon, dar le-am intrerupt.Vreau o pauza.Au trecut vreo 20 ore de la contactul sexual, in cat timp se ia Postinor si daca are rost sa iau pt ca sunt cam in a 16 zi de la ciclu si iau si antibiotice de o saptamana. mai are efect?Pot sa raman insarcinata?eu cred ca nu dar poate stiti voi mai bine.
409 comentarii 12 ..... 13 14 Înainte ›
0
19-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Efectul Postinor-ului este nesemnificativ influenţat de antibiotice.
2. Eraţi in perioada fertilă
3. In cazul in care vă hotăraţi pentru Postinor, trebuie avut in vedere că ambele doze de Postinor trebuie luate in primele 72 de ore după contactul sexual
0
19-03-2007, ora 00:00
sweet4
Nu este medic/terapeut
sweet4
buna.in mod normal te incadrezi in timpul util ptr a lua postinor insa exista o problema, faptul k iei antibiotice.nu prea are efect nici un anticonceptional in asociatie cu antibiotice.:((
0
19-03-2007, ora 00:00
GRA
Nu este medic/terapeut
GRA
perioada de fertilitate se socoteste de cand apare ciclul menstrual sau de cand se termina?
Inca nu am luat postinor.Din cate am citit nu este prea sanatos.Prezervativul nu contine si spermicid?
0
19-03-2007, ora 00:00
GRA
Nu este medic/terapeut
GRA
Am luat mereu anticonceptionale, cam la 2 ani o pauza de o luna -doua.Am luat deoarece aveam ciclul neregulat, chiar la 30 si ceva de zile si cu o durata de sangerare de pana la 10 zile.Luand anticonceptionale am avut ciclul regulat dar aveam dureri cumplite de cap, la un control mi-a aparut un chist ovarian de 3 cm.Trebuie sa ajung la medic, dar nu am timp.de cand am intrurpt pastilele primul ciclu a durat aproape 2 sapt, iar al 2-lea 3 zile.Nu stiu cum as putea sa-mi verific perioada fertila in acest caz.eu as evita daca se poate sa mai iau postinor sau altceva sa nu mai am sangerari pe perioade indelungate.Sunt f. anemica.L-am cumparat dar nu stiu ce sa fac...
0
20-03-2007, ora 00:00
GRA
Nu este medic/terapeut
GRA
Am luat aseara Postinor cam dupa 24 ore de la acel contact, dar a doua pastila am luat-o cam la 16 ore (in prospect spunea intre 12-16 ore).Am uitat sa o iau la 12 ore.Dar sunt deprimata, nu as fi vrut sa fie o sarcina dar incelas timp poate ca da, sper ca raspunsul la toata aceasta situatie sa nu dureze prea mult.
0
02-04-2007, ora 00:00
spectradi
Nu este medic/terapeut
spectradi
Imi cer scuze daca nu am postat bine intrebarea mea dar sunt noua si nu am inteles inca metoda de a pune intrebari. As avea nevoie si eu de un sfat si o parere...in a 14 zi de la prima de ciclu am avut imreuna cu sotul meu un accident cu prezervativul insa nu am putut lua pastila postinor decat dupa aprox 40 ore de la contactul sexual iar pe a doua la 24 ore de la prima pastila.mai au efectul scontat? si in cazul sarcinii ar afecta fatul? va rog din suflet sa-mi dat un raspuns...mai precizez ca nu am avut probleme de greturi sau varsaturi dupa administrarea pastilei.mult multumiri
0
02-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1) sunteti cam la limita, dar in principiu ar trebui sa aiba, totusi, efect, deoarece ati indeplinit conditia cea mai importanta, ca ambele pastile sa fie luate in intervalul de 72 de ore de la contactul sexual. Cu alte ocazii, este preferabil sa respectati posologia indicata
2) nu, in cazul sarcinii fatul nu este afectat.
0
02-04-2007, ora 00:00
spectradi
Nu este medic/terapeut
spectradi
multe multumiri pentru raspunsul promt. as mai avea o intrebare - pana la ciclu (pana la care ar mai fi cam 11 zile in conditiile normale) ar avea relevanta un test de sarcina? in ipoteza in care s-ar fi instalat sarcina de 5 zile este reliefata printr-un test? va multumesc inca odata pentru raspunsuri
0
02-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Testele de sarcină devin de incredere după ce sarcina are deja 12 zile. Deci, mai aveţi un pic de răbdare, o săptămină. De altfel, Postinor face ca, de multe ori, menstruaţia următoare să vină mai devreme, deci s-ar putea să vină o veste liniştitoare in această săptămină: fluxul menstrual.
0
04-04-2007, ora 00:00
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
daca faci injectii antibiotice este posibil ca postinor 2 sa nu isi faca efectul?
0
04-04-2007, ora 00:00
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
am nevoie de acel raspuns :(
0
06-07-2007, ora 00:00
Georgyana
Nu este medic/terapeut
Georgyana
Salut..Am o problema mare de tot...Dupa un contact sexual neprotejat, la 17 ore, am luat postinor 2 prima pastila, iar a doua pastila nu am luat-o la 12 ore, ci la 14..As putea ramane insarcinata?Help!!
0
06-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este nici o problema daca in loc de 12 ore ati luat a 2-a pastila la 14 ore.
0
07-07-2007, ora 00:00
Georgyana
Nu este medic/terapeut
Georgyana
Multumesc mult de tot! :* pupicei :D
0
14-09-2007, ora 00:00
roxxx_89
Nu este medic/terapeut
roxxx_89
buna, am si eu o intrebare, si sper din suflet sa si gasesc raspunsul. de fapt sunt mai maule intrebari.am avut contact sexual cu prietenul meu, dar care avand anumite probleme nu a putut sa ejaculeze. mie totusi mi-a fost frica de aceii "stropi ai placerii", asa k am dat fugutza la farmacie a doua zi, si am luat prostinor2, asta insemnand cam la vreo 14ore d la contact. problema e ca cea de-a doua pastila d prostinor nu am luat-o la timp, adica dupa vreo 18 ore. mai are efect????? si totusi in acest caz as putut sa raman insarcinata??eu fiind si in perioada fertila. va rog din suflet sa-mi raspundeti! va multumesc!!!
0
28-10-2007, ora 00:00
crystynyk
Nu este medic/terapeut
crystynyk
buna ziua! am si eu o problema ! La 3 zile dupa ce mi s-a terminat menstruatia (adica aseara) am avut un contact sexual protejat dar din pacate s-a rupt prezervativul. Am fost la famacie si am cumparat postinor si am luat prima pastiluta la 30 minute dupa nefericita intamplare si a doua la 12 ore dupa prima. Problema este ca nu am avut stare de greata deloc. Am avut usoare ameteli si stare de oboseala atat. Cat de sigura este aceasta pastiluta? e prima oara cand mi se intampla si sunt foarte nelinistita! Va rog frumos sa nu ocoliti intrebarea mea. Va multumesc
0
11-12-2007, ora 00:00
SunGoddess
Nu este medic/terapeut
SunGoddess
Am avut un "accident" in sensul ca s-a rupt prezervativul prietenului meu, el zice ca nu si-a dat drumul in mine, in schimb si-a dat drumul exact cat sa nu pot sa-mi dau seama daca e sau nu vreun pericol. ca sa elimin orice indoiala, am luat postinor de la farmacie, dar am citit acum multe lucruri neplacute despre el, incat mi-e foarte frica sa iau si a 2a pastia. ma gandesc ca si daca nu a ejaculat inauntrul meu, e ok? ar trebui sa nu mai fie necesara a 2a pastila. mi-e frica sa nu am dereglari, pentru ca am citit extrem de multe pareri proaste...
0
16-12-2007, ora 00:00
deeptrouble
Nu este medic/terapeut
deeptrouble
am avut acelasi "accident" ca si sungoddess..dar stiu cu siguranta ca prietenul meu si-a dat drumul in mine.Dupa 9 ore de la incident am luat prima pastila de postinor 2 iar la 12 pe cea de-a doua.nu am avut deloc stari de greata ci doar ameteli si stari de oboseala pe care le mai am si acum dupa 2 saptamani.din cate am auzit dupa addministrarea de postinor 2, la 7 zile ar trebui sa inceapa menstruatia.mi-e nu mi s-a intamplat asta.in mod normal la mine menstruatia incepe dupa data de 20.credeti ca este posibil sa fi ramas insarcinata?cat de sigura este aceasta pastila?
0
12-02-2008, ora 00:00
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
buna ziua, am avut un act sexual neprotejat, si am luat postinor2 dupa 13/14 ore de la actul sexual.mai are pastila efect.nu??trebuie sa ai stari de greata si de voma dupa administrare???
0
13-02-2008, ora 00:00
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
mai am o nelamurire, am luat pastila postinor2 si nu am nici un simptom (greata, voma)doar ma simpt obosita, ma lamureste careva????
0
13-02-2008, ora 00:00
GRA
Nu este medic/terapeut
GRA
Nu ca as fi devenit experta dar nu intotdeauna efectele adverse sunt obligatorii sa apara.Mie nu mi-a influentat cu nimic ciclul sau starea generala.Cel mai important, parerea mea este sa nu fi fost la ovulatie si sa fi apucat deja sa fie fecundat ovulul.Atunci nu mai are nicun efect.toate acestea din cate stiu sunt destul de mult explicate pe acest site.Vezi si pe prospect. daca nu poti sa dai cautare si pe Google (postinor) si gasesti destul de multe informatii.daca nu ai avut ghinionul sa fii chiar la ovulatie (din cate am citit ovulul poate fi fecundat cam 24-48ore de la ovulatie.Mult noroc daca chiar nu vrei sa ramai insarcinata.eu dupa acel episod am ajuns sa-mi doresc cu disperare un copil si nu se poate... Nu sunt chiar asa de sanatoase pastilele astea.Ia mai bine anticonceptionale.
0
16-03-2008, ora 00:00
irina_eu
Nu este medic/terapeut
irina_eu
Va rog ajutatima am facut sex neprotejat cu prietenul meu si imi este frica sa nu fi ramas inarcinata am luat prima pastila de postinor dupa 28 de ore de la incident iar a doua dupa fix 12 ore..credeti ca este posibil ca sa fi ramas insarcinata?
0
04-05-2008, ora 00:00
micutza22
Nu este medic/terapeut
micutza22
buna am si eu o intrebare am luat si eu postinor 2 si dupa 6 zile am avut sangerari ce inseamna asta pot fi insarcinata?
0
20-05-2008, ora 00:00
danielutza_85
Nu este medic/terapeut
danielutza_85
buna ziua ! mi-am inceput de curand viata sexuala si am facut-o pentru prima data neprotejat, la sfatul farmacistei am luat ambele pastile de prostinor in acelasi timp, spunandu-mi ca eficacitatea pastilelor este mai sigura. mentionez ca am luat pastilele la aproximativ 8 ore dupa incident. Pot ramane insarcinata va rog sa-mi raspundeti.. sunt un pic speriata.si nu am citit nici un artiol in care ambele pastile sa fie luate in acelasi timp. va multumesc si astept un raspuns rapid.
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Eficienta Postinor nu se cunoaste cu absoluta certitudine, totusi cei mai multi autori considera ca este in jur de 95 %

Tabletele se pot lua foarte bine si impreuna: creste doar riscul unor reactii adverse (mai ales digestive), nu si riscul de sarcina.

Ar fi foarte recomandabila consilierea de planificare familiala in cazul dv. In afara de avort, Postinor este cea mai proasta solutie dintre toate.
0
12-06-2008, ora 00:00
luckyme
Nu este medic/terapeut
luckyme
Am si eu nevoie de ajutor va rog...problema mea e urmatoarea:in a cincea zi dupa menstruatie am avut contact sexual cu prezervativ dar a iesit...nu isi daduse drumul...asta s-a intamplat cam dupa 5 minute si nu in mine...am luat cam dupa 18-19 ore postinor2 si a doua pastila la 16 ore in loc de 12mai are efect asa?...deci...pot fi insarcinata?:(va rog help..urgent va rog!!multumesc anticipat
0
14-07-2008, ora 00:00
adi.r
Nu este medic/terapeut
adi.r
am si eu o nelamurire.. am facut dragoste cu prietena si dupa ce am terminat am obs un lichid alb consistent pe dinafara prezervativului pe org ei genitale si in prezervativ cu toate k prezervativul nu s-a rupt(pt ca l-am umplut cu apa si nu curge ) asa k ne-am gandit ca lichidul care era in afara prezervativului si pe org ei genitale nu era sperma.totusi a doua zi, dupa 18 ore de la contactul sexual, ea a luat o pastila de postinor2 iar a 2-a doza a luat doar dupa 6 ore pentru ca asa mi-a zis farmacista iar mie nu mi-a mai trecut prin cap sa citesc prospectul isi mai face efectul daca a doua doza a fost administrata mai devreme? dupa vreo 2 ore dupa ce a luat a doua doza de postinor a baut un pahar de bere e posibil sa scada efectul pastilei? in prospect nu scrie nimic de interactiunea cu alcoolul.multumesc anticipat pt timpul acordat sper sa primesc un raspuns cat mai repede.
0
17-07-2008, ora 00:00
anne-mihaela
Nu este medic/terapeut
anne-mihaela
buna seara!
am si eu o problema si totodata o nelamurire.in data de 30 iunie mi-a venit ciclu pana pe 3 iulie acesta fiind regulat.pe data de 10 iulie am avut relatii sexuale neprotejate, in timpul actului prietenul meu si-a dat drumu in mine.a doua zi dupa aproximativ 12 ore am luat prima pastila de postinor, dupa aceasta am avut o senzatie de ameteala dar dupa 2 ore de somn mi-am revenit.dupa 12 ore am luat cea de-a 2 pastila.de atunci nu am mai avut relatii sexuale.am citit in alte comentarii ca dupa administrarea pastilelor in maxim 7 zile trebuie sa apara o sangerarae gen menstruatie la mine nu a aparaut acesata sangerare.problema mea ar fi daca este posibil sa fiu insarcinata, avand in vedere ca am luat si medicamentele si eram si in cea de-a 7 zi de la ciclu?sau care ar fi posibilitatea sa fi ramas insarcinata? nu mi-am facut inca nici un test de sarcina dar traiesc cu o teama, nu am curajul sa fac test ca imi este frica de rezultat.va multumesc!
0
25-07-2008, ora 00:00
danielutza_85
Nu este medic/terapeut
danielutza_85
buna ziua, am si eu o intrebare.Cu 5 zile inainte de menstruatie am facut -o cu prietenul meu neprotejat fara ca el sa isi dea drumul in mine.menstruatia mi-a venit regulat la data care trebuia sa vina, vreau sa va intreb daca exista vre-un risc sa fi ramas insarcinata daca mi-a venit ciclu?(am facut-o pe 19 iunie iar pe 24 iunie mi-a venit ciclu regulat la data la care imi venea in fiecare luna)
0
25-07-2008, ora 00:00
adi.r
Nu este medic/terapeut
adi.r
am si eu o nelamurire.. am facut dragoste cu prietena si dupa ce am terminat am obs un lichid alb consistent pe dinafara prezervativului pe org ei genitale si in prezervativ cu toate k prezervativul nu s-a rupt(pt ca l-am umplut cu apa si nu curge ) asa k ne-am gandit ca lichidul care era in afara prezervativului si pe org ei genitale nu era sperma.totusi a doua zi, dupa 18 ore de la contactul sexual, ea a luat o pastila de postinor2 iar a 2-a doza a luat doar dupa 6 ore pentru ca asa mi-a zis farmacista iar mie nu mi-a mai trecut prin cap sa citesc prospectul isi mai face efectul daca a doua doza a fost administrata mai devreme? dupa vreo 2 ore dupa ce a luat a doua doza de postinor a baut un pahar de bere e posibil sa scada efectul pastilei? in prospect nu scrie nimic de interactiunea cu alcoolul.acum dupa 16 zile de la administrarea pastilei a avut o mica sangerare?e posibil sa fie efectul postinorului? va rog daca puteti sa nu sariti peste intrebarea mea
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 12 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •