Postinor?

409 comentarii 1 2 ..... 121314 Înainte ›
0
18-03-2012, ora 14:42
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Leyyre...sa spunem ca inainte de menstruatie era normal oarecum sa ai dureri de sani si sa ii simti umflati...dar, dupa..?:( Draga mea, zic sa lasi temerile deoparte si sa mergi la un medic endocrinolog, sa-ti faci niste analize hormonale, si orice ar fi daca e descoperit din timp e bine.
Test de sarcina ai facut ai facut? Deci sarcina este exclusa.
Oboseala si durerea de cap sunt de la lipsa de vitamine si venirea primaverii...astenie este un pic cam mult spus, deci nu vreau sa fie astenie. Ai nevoie de niste fructe proaspete si magneziu (nuci si banane)...si o sa te simti mai bine din punctl asta de vedere.
Dar cu sanul trebuie sa facem ceva. Te rog eu, fa o vizita la un medic endocrinolog.
Sau mergi la medicul de familie si roaga-l sa-ti dea sa-ti faci analizele pentru glanda;
0
18-03-2012, ora 14:57
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
asa o sa fac at maine o sa ma duk...cred ca ma simt si slabita pt k nu am prea mancat...am inceput o cura d slabire nu am mancat am facut sport...si cred ca si d la sta ma simt asa ametita si slabita...
0
18-03-2012, ora 15:02
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Nu stiu de ce ai nevoie de cura de slabire...dar daca vrei sa iti pastrezi sanatatea si sa arati si bine.apuca-te de sport, si un regim alimentar sanatos: fructe, legume, carte, lactate.mai putina paine, fara patiserie, ... su dulce poti manca, caci organismul are nevoie...adica ciocolata, nu neaparat prajituri: caci da prajiturile ingrasa, insa putina ciocolata cand si cand trebuie la organism;
si incearca sa iti faci analizele si sa nu tii o cura de slabire drastica;
sanatate
0
18-03-2012, ora 15:07
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
k ms mult.o sa iti urmez sfaturile...ms mult inca o data
0
18-03-2012, ora 15:09
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
poti sa incerci sa iei niste magneziu cu b6;
dar mergi intai la medic si fa niste analize
0
29-03-2012, ora 23:31
simocata
Nu este medic/terapeut
simocata
Laruka am revenit si nu cu vesti bune :| deja mi-a intarziat 17 zile, am facut 2 teste pana acum ambele iesind negative, o sa mai fac maine unul. Deja sunt foarte nelinistita, de 2 zile au inceput sa ma doara putin sanii, asta la mine ar fi semn de "venit" dar nu stiu.am si dureri abdominale de vreo 2 sapt, desi eu cred ca am si racit. Eu am si probleme cu ovarul drept si simt ca ma doare adica chiar ma inteapa. Crezi ca si raceala poate intarzia mentruatia? Pastila sa fi dereglat atat de mult? nu stiu ce sa fac...adica doar sa astept :(
0
30-03-2012, ora 07:46
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Simo, cred ca ar fi cazul sa mergi la un medic.este posibil ca pastila sa-ti deregleze f tare organismul, si astfel sa nu vina deloc menstruatia intr-o luna; dar nu este chiar normal - asta inseamna ca exista ceva probleme hormonale si.mergi la un medic ginecolog in primul rand.
Astept sa-mi spui ce ai mai facut!!
0
24-04-2012, ora 00:05
Andrei Hancu
Nu este medic/terapeut
Andrei Hancu
Va puneti macar in gand problema ca Pilula de a doua zi are efect 100% abortiv, omorand efectiv embrionul impiedicand implanatrea lui pe peretele uterului sau distrugandu l dupa implantare. Fiecare dintre noi am fost la un moment dat in faza de embrion. Ne-ar fi placut oare, daca ne gandim sincer sa nu mai fim, ucisi fiind de o stupida pilula.
0
24-04-2012, ora 07:52
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
cu stima, Andrei, tu esti sigur de ceea ce vorbesti aici??
embrionul?? in primele 72 de ore este vorba de un spermatozoid care se implanteaza in peretele uterului; formandu-se sacul embrionar si embrionul mult mai tarziu..poti vorbi de un embrion 3 saptamani mai tarziu..cand deja pentru a avorta iei pilula myfegyne, nu postinor!!
asadar, spui ceva bine, dar nu in totalitate, , pilula de a doua zi are intr-un fel efect abortiv, nu 100% insa! Si doar in primele ore, pana la 72, cand nu vorbim de embrion.
0
24-04-2012, ora 17:18
Andrei Hancu
Nu este medic/terapeut
Andrei Hancu
"From a biological standpoint, human development is a continuum, starting with the germ cells (ovum and spermatozoon), through fertilization, prenatal development, and growth to adulthood. The germinal stage, refers to ovum (egg) prior to fertilization, through the development of the early embryo, up until the time of implantation."

Dintr-ο perspectiva biologică, dezvoltarea umană este un proces continuu care începe cu celulele sexuale ( ovulul si spermatozoidul), trece prin fertilizare, dezvoltarea prenatală, creştere şi maturitate. Etapa germinală începe cu ovulul înainte de fertilizare, trece prin dezvoltarea embrionului timpuriu şi se finalizează în timpul implantării.

Gilbert, Scott F. (2003). 'Prenatal Development'. Human Development (9th ed.). New York, NY: McGraw Hill College. ISBN 978-0072820300.
0
24-04-2012, ora 17:36
Andrei Hancu
Nu este medic/terapeut
Andrei Hancu
"From the time ovulation occurs, and the egg becomes available for union with a sperm, it is capable of being fertilized for probably not much more than twelve hours.
Its 23 chromosomes will line up next to the ovum's 23 chromosomes, thus constituting a new cell, a fertilized ovum of 46 chromosomes. From the entrance of the sperm until the first cell division is a period of about 24 hours.
What is present at fertilization is an entire new human body, even though it is yet a single cell. This is the most complicated cell in the universe, for it contains within itself all of the information that is needed for this human to develop into a mature adult.
Life begins when the sperm penetrates the ovum."

Din momentul in care are loc ovulatia, si ovulul devine disponibil pentru a se uni cu sperma, el poate fi fertilizat in aproximativ 12 ore.
Cei 23 de cromozomi ai spermatozoidului se vor alinia langa cei 23 de cromozomo ai ovulului si astfel se va forma o celula noua, un ovul fertilizat cu 46 cromozomi. De la intrarea spermei pana la prima diviziune celulara este o perioada de aproximativ 24 de ore.
Ceea ce este prezent in fertilizare este un intreg corp uman, chiar daca este inca doar o singura celula. Aceasta este cea mai complexa celula din intregul univers, pentru ca ea contine intr-ansa toate informatiile care sunt necesare pentru ca acest om sa se dezolte spre a deveni un adult matur.
Viata incepe cand sperma pentereaza ovulul.

J. C. Willke, MD, Dispeling the myths, behind conception, contraception and abortifacient drugs, http://www.lifeissues.org/abortifacients/index.html?vm=rs=1
0
24-04-2012, ora 17:50
Andrei Hancu
Nu este medic/terapeut
Andrei Hancu
"Regarding mechanism, the exact actions of EC on the fertilized oocyte are still being studied. Most current research suggests that the majority of the time, EC acts before fertilization. However, under certain circumstances, a postfertilization mechanism may occur."

In ceea ce priveste mecanismul (modul de actionare, n.n), actiunile exacte ale EC ( Emergency Contraception, pilula de a doua zi, n.n) sunt inca in studiu. Cele mai multe cercetari sugereaza ca in majoritatea cazurilor, EC actionaeaza inainte de fertilizare. Totusi, in anumite circumstante, un mecanism(efect) post-fertilizare se poate produce.

Jenifer L. Wallace, MD
Jamie Weinstein, MD
Department of Family Medicine Univerity of Michigan
Justine Wu, MD
Department of Family Medicine UMDNJ-Robert Wood Johnson Medical School
http://www.stfm.org/fmhub/fm2004/November/Walter690.pdf
0
24-04-2012, ora 18:04
Andrei Hancu
Nu este medic/terapeut
Andrei Hancu
"The American College of Obstetrics and Gynecology states that implantation is a necessary step in the establishment of a pregancy and the abortifacient refers to the disruption of a planted pregnancy."

Colegiul American de Obstetrica si Ginecologie declara ca implantarea este pasul necesar in inceperea unei sarcini si abortivele sunt cele care intrerup o sarcina implantata.

American College of Obstetrics and Gynecology. Statement on contraceptive methods, July 1998. Washington, DC: American College of Obstetrics and Gynecology, 1998.
0
24-04-2012, ora 18:21
Andrei Hancu
Nu este medic/terapeut
Andrei Hancu
Ultimele doua postari vin din directii contrare oricarei perspective pro life accentuate, asa cum este cea pe care o am eu in vedere si asa cum este cea pe care doctori precum: J. C. Willke, MD, Walter L. Larimore, MD, Bradley Mattes, MBS o au. Cu toate acestea ele arata clar trei adevaruri fundamentale: 1. Fertilizarea are loc inaintea implantarii 2. EC are efect post-fertilizare. 3. Orice substanta care distruge implantarea de pe peretele uterului este abortiva.
Aceasta inseamna ca Pilula de a doua zi poate actiona in mod direct impotriva vieti umane, fiind abortiva.
0
03-06-2012, ora 15:58
simocata
Nu este medic/terapeut
simocata
buna Laruka, nu ti-am mai scris atunci dar imi venise intr-una sfarsit. Acum am alta problema, de 3 luni am luat pastila si ceva s-a schimbat. Am la sfarsitul menstruatiei o sangerare maronie pe care inainte nu o aveam. Dar luna asta, respectiv ieri, trebuia sa imi vina pe 4 dar a venit pe 2, si problema e ca in loc sa fie menstruatia normala este maronie :| si asta trebuia sa fie la sfarsitul menstruatiei si nu la inceput. Culmea ma mai dor si sanii, asta am patit si luna trecuta, cand desi mi-a venit normal tot m-au durut sani pe perioada menstruatiei lucru care nu mi se intampla inainte de pastila. Crezi ca e ceva grav? sa fie tot pastila de vina?
0
03-06-2012, ora 17:36
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Simocata, clar sunt niste dereglari hormonale. Mergi la un medic si eventual sa faci niste analize de glanda..
Acea sangerare maronie poate veni la fel de bine si la inceputul menstruatiei - 2-3 zile inainte - si da datorita pilulei poti avea aceste dereglari chiar si 3-4 luni dupa..
Dar e bine sa faci un control si niste analize, ca sa stii ce ai de facut!
sanatate,
0
03-06-2012, ora 20:03
simocata
Nu este medic/terapeut
simocata
Da Laruka, o sa merg la medic cu prima ocazie cand ajung acasa. Multumesc pt raspunsuri
0
10-07-2012, ora 15:46
Lauuu1
Nu este medic/terapeut
Lauuu1
Eu am luat POSTINOR dupa 14 ore dupa contact ( s/a rupt prezervativul) dar la farmacie mi-a dat o singura pastila.De ce?? pot ramane insarcinata din cauza asta?:-s
0
10-07-2012, ora 15:53
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
sigur ai luat postinor?? exista si postinor 1 - cu concentratia dubla, acum.. ce scrie pe cutia ta "postinor" sau "postinor 2" ? si ce gramaj are?
0
11-07-2012, ora 01:12
eu-miha
Nu este medic/terapeut
eu-miha
buna seara! am si eu o problema. Ma aflu in perioada de pauza de 2 luni cu anticonceptionalele yasmin. Ultima data mi-a venit pe 24 iunie. Azi la ora 9 am avut parte de un eveniment nefericit, s-a rupt prezervativul. La 11 am fost in farmacie si mi s-a recomandat postinorul 2(e pt prima data si sper ca pt ultima). Am luat la 11 30 prima pastila si la 23 40 a doua pastila. Eu trebuie sa incept sa reiau anticonceptionale incepand cu prima menstruatie, intrebarea mea este cand ar trebui sa-mi vina ciclu? si cand se considera ciclu? Din cate am mai citit am aflat ca intai o sa apara o presupusa menstra. Eu incep sa iau antibebe incepand cu prima zi a acestei presupuse menstruatii sau mai astept o alta menstruatie?
Va multumesc!
0
11-07-2012, ora 07:37
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
de regula, la 5-7 zile de la administrarea postinor apare o sangerare - mai abundendenta decat spottingul, dar nu ca menstruatia; cand vine menstruatia propriuzisa, si iti vei da sigur seama dupa cantitate, consistenta, culoare - incepe pilulele - eu te sfatuiesc sa nu iei din prima zi, ci din ziua 2-5 a menstruatiei, pentru a fi sigura ca este menstruatie; si primele 7 zile-primele 7 pilule te protejezi suplimentar
;)
0
16-07-2012, ora 11:15
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
Buna Laruka...in urma cu 3 sapt am av un contact..cu prietenul meu neprotejat.el a zis ca nu am de ce sa imi fac griji.in 13 mi-a venit menstruatia.dar azi e a treia 3 si mi se cam opreste pe mine de regula ma tine 7 zile..sambata am ametit mi s0a facut rau si acuma ma simt foarte slabita...bine ca nu pot sa zic k ma alimentez foarte bine.poate mananc o data in zi si atunci putin...si samnata am mancat 2 fructe doar.si sambata seara mi-a venit sa vomit si am ametit...oare din cauza alimentatie sa mi se opreasca cm...?se poate face un test.chiar daca nu mi-a trecut de tot cm?...
0
16-07-2012, ora 11:24
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Leyyre, daca au trecut 3 saptamani de la contactul cu risc poti face un test de sarcina chiar daca sangerezi.
Ai luat ac din prima zi de menstruatie de e mai putin abundenta menstruatia??
Te astept cu rezultatul testului!!
:D
0
16-07-2012, ora 11:36
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
poi e normala...si tot imi curge putin.o sa imi fac maine.sper sa fie bine si sa ma simt slabita din cauza alimentatiei.si stii cum e ziua nu prea mananc ca fumez..beau cafea...sper sa fie d la aia.sa nu fie alceva.//normal cm mi-a vn bine...in 13.luna trc mi-a vn in 7 k am facut cv efort...si era cald afara///da in rest in 11 sau 13 imi vine.
0
16-07-2012, ora 11:47
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
ea trebuie sa vina la 28 de zile; si in functie de cate zile are luna vine in 10 in 11, in 13...
incearca sa mananci si sa te hidratezi; poate fi caldura, poate fi orice..testul il poti face si acum, dupa 21 zile de la contact il poti face in orice moment al zilei - cel mai bine dimineata, prima urina - dar daca de acum nu mai mergi la toaleta peste 4 ore poti face linistita un test - e ca si dimineata
0
16-07-2012, ora 11:49
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
poi...asa o sa fac.ori azi...ori maine dimineata.si daca iese negativ,...nu e niki o probl...chiar daca mai imi curge...da eu cu o sapt inainte d cm am av.simptomele...normale d ciclu durere...d ovare...d burta.durere d sani..imi erau un pik mariti.akm totul e ok.sper sa fie bine
0
16-07-2012, ora 11:52
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
oricum simptomele de sarcina nu apar dupa 2-3 saptamani, cam dupa 5 saptamani incep sani umflati, dureri..
eu zic sa faci un test apoi o programare la medic
0
16-07-2012, ora 11:53
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
pai asa o sa fac.da sper sa fie negativ...
0
05-08-2012, ora 11:02
viooras
Nu este medic/terapeut
viooras
Buna ziua. Am si eu o nedumerire. Ieri dupa actul sexual, am obs o secretie albicioasa. Primul gand a fost ca poate s a spart prezervativul insa acesta era in regula. Poate fi de la lubrifiantul vaginal natural? Am Mai avut asa scurgeri dupa sex ( deobicei daca nu ma spal imediat). Multumesc.
0
05-08-2012, ora 11:08
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
este secretia ta.. normala; stai relax
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 2 ..... 121314 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •