postinor la 40 de minute - parerea unui MEDIC va rog

27-09-2011
lilypad
Nu este medic/terapeut
lilypad
Am 23 de ani, si din cauza ruperii prezervativului am luat postinor la 40 de minute dupa actul sexual neprotejat(ieri), si la exact 12h al doilea. Era a 9-a zi din ciclu, prima zi din ultima menstruatie a fost 18.09. De obicei ciclul este de 25 de zile, dar ultimele doua au fost de 29 zile, respectiv 27, din cauza stresului (este obisnuit pt mine sa intarzie daca sunt stresata).
Intrebarea mea este: ce sanse sunt sa raman insarcinata?
3 comentarii
0
27-09-2011, ora 18:05
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
Daca ai luat Postinor cum ai spus, nu ar trebui sa existe nicio sansa sa ramai insarcinata.
0
27-09-2011, ora 19:59
lilypad
Nu este medic/terapeut
lilypad
Da, am luat exact cum am scris mai sus. Va multumesc mult pt raspuns.
0
12-05-2014, ora 01:06
stefanescu
Nu este medic/terapeut
stefanescu
De pe 1 pana pe 6 mai am avut menstruatia. Pe data de 9 mai am avut contact sexual protejat. La final am constatat ca era prezervativul fisurat. Am luat postinor prima pastila la o ora dupa contactul sexual si a doua la 12 ore dupa prima. Daca le-am luat corespunzator mai este vreo sansa sa raman insarcinata?As dori un raspuns sincer pt ca sunt ingrijorata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul