Postinor si efectele sale adverse

06-05-2008
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
In diferite forumuri citesc lucruri diferite. Va rog de aceea sa ma lamuriti referitor la cateva probleme:

1. Cateva picaturi maronii care apar la cateva zile (cca o saptamana) de la administrarea pilulei si dureaza cateva zile (2, 3, 4) reprezinta un efect secundar al Postinor? Inseamna ele ceva?

2. Daca s-a administrat Postinor si sa presupunem ca ovulatia s-a produs, a aparut sangerarea aceea foarte redusa, trebuie sa apara si menstruatia in decurs de pana la 3 saptamani?

Va multumesc!
89 comentarii 12 3 Înainte ›
0
09-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Sangerarea respectivă reprezinta o falsa menstruatie numita "sangerare de privaţie".
2. Nu e o regulă absolută, în sensul că acea sângerare nu reprezintă o dovadă că ovulaţia a avut loc.
0
10-05-2008, ora 00:00
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
Si inca ceva, daca se poate... Daca ar fi existat ovul fecundat si acela ar fi eliminat (cam la o saptamana), sangerarea ar trebui sa fie cat de cat mai semnificativa decat sangerari f reduse? Sau s-ar elimina la menstruatia urmatoare, in cateva zile de la sangerarea dupa postinor? Multumesc!
0
10-05-2008, ora 00:00
eu_free
Nu este medic/terapeut
eu_free
buna seara!

am si eu niste ingrijorari fff mari.
1.am facut sex neprotejat marti seara.a doua zi am luat postinor.(prima cam la 10 ore si a doua la aproape 12 ore).
2.azi, sambata am facut din nou tot neprotejat(el zice ca nu si-a dat deloc drumul inauntru)...dar eu sunt terminata.mi-e ff frica(nu am mai fcaut asa pana acum..)si ma intreb dc ar fi indicat sa mai iau un postinor..pt o siguranta mai mare.stiu ca nu e bine sa fie luat de 2 ori la acelasi ciclu..si ca ar avea efecte fff secundare.ce inseamna ff secundare?fff daunatoare???
3.acum 4 luni am mai luat un postinor...e posibil ca cel luat acum cateva zile sa nu-si faca efectul?
4.la cat timp dupa contactul sexual poate fi facut un test de sarcina.

va multumesc din suflet!
ma duc sa-mi fac rugaciunea...pt ingrijorarile mele.
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu puteti lua din nou Postinor la interval atat de scurt. Riscul este cel al unor tulburari grave endocrine.
Este bine sa constientizati ca Postinor nu este un contraceptiv, ci doar un contraceptiv (avortiv mai bine zis) in situatii de urgenta. Prin urmare, ca sa nu ajungeti in asemenea situatii de urgenta, este neapărat necesar să urmaţi un plan contraceptiv. Despre care este cea mai bună metodă, discutaţi cu doctorul dv de familie: orice metodă e mai bună decât Postinorul după fiecare contact sexual.
0
11-05-2008, ora 00:00
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
Puteti va rog sa luati in considerare si intrebarea mea... Are legatura tocmai cu faptul ca e un contraceptiv avortiv, de aceea ma intereseaza mult cand se elimina ovulul fecundat si daca sunt suficiente cele cateva sangerari reduse maronii.
Multumesc!
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Deci, cele câteva sângerări reduse maronii reprezintă indiciul că Postinor şi-a făcut efectul, fără a putea preciza cu certitudine dacă ovulaţia avusese loc în momentul administrării sau încă nu.

Reciproca nu este adevărată, în sensul că dacă administrarea de Postinor nu conduce la sângerări, acest lucru nu e o dovadă că Postinor nu a avut efect.
0
12-05-2008, ora 00:00
eu_free
Nu este medic/terapeut
eu_free
multumesc pt raspunsuri!
din pacate am apucat deja sa iau alta pastila.sunt f nebuna insa nu am avut ce face.mi-e frica de un avort...sunt terorizata de ideea asta..si ma intreb dc a meritat riscul...pe care-l implica postinor.ce as mai putea face in aceasta situatie??sa merg la medicul endocrinolog?

acea falsa menstruatie o am chiar acum..si am luat al doilea postinor peste ea.ce sa ma astept?sa mai am una falsa si la data normala tot luna asta sa am un ciclu normal???

sunt f derutata.
va multumesc din suflet pt sfaturi!
o seara buna
0
13-05-2008, ora 00:00
eu_free
Nu este medic/terapeut
eu_free
este adevarat ca al doilea postinor ar putea sa nusi faca efectul, ba mai mult sa ajute la fixarea sarcinii??m-au sperait niste situ-ri!!!
va rog d-le doctor linistiti-ma si pe mine!

va multumesc!
0
14-05-2008, ora 00:00
fany26
Nu este medic/terapeut
fany26
am si eu o intrebare pentru dl.dragomir. am avut un contact neprotejat luna trecuta si am luat postinor2, mia venit menstruatia normal insa nu am avut acea sangerare de care se vorbeste mai sus.luna aceasta nu am apucat am avut din nou un contact neprotejat si am luat din nou postinor iar la cateva zile am avut acea sangerare dar nu prea mult.chestia e ca eu am fost la un control si mi sa gasit anexita dreapta si urmez un tratament cu augumentin, nistatita, movalis si cervugid ovule.as vrea sa stiu daca sangerarea este de la postinor si daca exista riscul sa fiu insarcinata si stiu k nu trebuia sa iau la un interval asa scurt dar nu am apucat sa incep anticonceptionalele din cauza tratamentului.mentionez ca nu am folosit niciodata anticonceptionale ci doar prezervativul pana cum cu sotul meu.astept sfatul dumneavoastra. va multumesc anticipat
0
12-06-2008, ora 00:00
yary
Nu este medic/terapeut
yary
Buna!As avea o intrebare.In urma actului sexual cu prietenul meu s-a rupt prezervativul.In urmatoarea jumatate de ora am luat prima partila de postinol2 iar a doua pastila la 12 ore(mai exact pe 20 mai).Dupa 7 zile nu am sangerat si nu am avut nici un simptom doar mici ameteli dupa prima pastila.Dupa aprox 10 zile de laluarea pastilelor am facut si un test si a iesit negativ.Insa imi intarzie.Se poate sa fi ramas insarcinata?Va rog raspundeti-mi!
0
16-06-2008, ora 00:00
xgirl
Nu este medic/terapeut
xgirl
daca am avut o sangerare dupa 6 zile dupa ce am luat postinor e posibil sa fi ramas insarcinata? menstruatia mi-a intarziat deja vreo 15 zile. precizez k am un ciclu f.neregulat. va rog raspundeti-mi. va multumesc.
0
29-06-2008, ora 00:00
dudutsa
Nu este medic/terapeut
dudutsa
buna va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru..sunt foarte speriata.akum o luna am incercat sa o fac cu prietenul meu.dar n'am mai avut eu curajul deci el nu a ajuns cu penisul decat la intrare in vagin..s'a jucat putin..nu a ejaculat..dar am fost speeriata pentru ca am citit despre acel lichid care il ejaculeaza pe post de lubrifiant si care poate contine spermatozoizi..dupa 24 de ore am luat postinor2 dupa alte 12 ore ce'a de'a 2 pastila..dupa aproximativ 7 zile mi'a venit ciclul menstrual..dar totusi mi'a fost frica sa nu raman insarcinata..dupa 2-3 saptamani mi'am facut testul de sarcina..si'a iesit negativ a trecut aproape o luna si ma simt imbalonata..am mai facut un test de sarcina si'a iesit tot negativ...am fost si'am facut echo si nu mi'a gasit nimik..ovarele sunt sanatoase..iar uterul este retrovers..stiu ca nu e o problema grava...de 2..3..zile am obs o skimbare a sanilor..areolele mamare mi se par mai inchise la kuloare iar de'obicei eu am sfarcurile la acelasi nivel ku areolele..dar akum sunt 1 pic mai proeminente..iar in interior parca ar fi o gropita mica.[ ianinte nu am obs aceasta skimbare sau poate n'am fost atenta ]..sa fie din cauza ca urmeza sa'mi vina ciclul pe 5..6..iulie..sau de la POSTINOR?[dar a trecut o luna de cand l'am luat..cat dureaza efectele dupa ce iei pastila ? ] se poate sa fi fost in perioada fertila atunci?desi am ciclul aproximativ regulat..cam la 30 de zile..si aceasta intamplare a fost cu maxim 10..11..zile inainte de 5 iunie[ziua cand imi vine ciclul] totushi SUNT SANSE SA FIU INSARCINATA ?? (..ashtept raspunsurile voarte va rog frumos [si scuze sunt ateatea intrebari ooff..nu shtiuh ce sa mai fac ]
0
29-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte improbabil (sa nu spun "imposibil") sa fie vorba de o sarcina. Mai degraba unele elemente relatate ar putea avea legatura cu Postinor.
0
02-07-2008, ora 00:00
marry_a1977
Nu este medic/terapeut
marry_a1977
Buna ziua,
As vrea sa il intreb pe D-l doctor daca e normal urmatoarea situatie : pe 1 iunie a fost ultima zi de ciclu menstrual iar pe 6 am luat pastila de Postinor2, pe 12 iunie s-a instalat ciclul care a durat pana pe 28 iunie cu o pauza de 3 zile (20-23 iunie cand am avut doar cateva picaturi maronii). Mentionez ca la ultimul control ginecologic mai 2008 mi s-a descoperit chisturi ovariene, varice ovariene iar testul papanicolau -2, rana pe colul uterin. Medicamente: duphaston, detralex, si 6 ovule care, cu scuzele de rigoare, acum nu imi amintesc cu se numesc.Voiam sa revin la control la d-na doctor insa e in concediu si as vrea sa stiu ce se intampla, daca ar trebui sa ma ingrijorez. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
02-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Aceasta sangerare prelungita nu este ceva neobisnuit dupa Postinor, medicament pe care este bine sa il luati cat mai rar, preferabil de loc. In schimb, merita luata in calcul varianta unui tratament cu pilule contraceptive, daca aveti chisturi overiene. Discutati acest aspect cu doctorita dv.
0
21-07-2008, ora 00:00
eea
Nu este medic/terapeut
eea
buna seara,

am avut un contact sexual neprotejat, in ultima zi a CM. am luat postinor 2, pentru a doua luna consecutiv. la 6 zile dupa contact, a aparut o sangerare. poate fi efect al postinorului? daca ar fi vorba de o sarcina, ar aparea sangerarea respectiva?

multumesc frumos!
0
04-10-2008, ora 00:00
roxana23
Nu este medic/terapeut
roxana23
buna seara, pe data de 21 septembrie am avut un contact sexual neprotejat iar la 17 ore dupa am luat prina pastila de postinor, a doua am luat-o dupa 12 ore. problema este ca pe 2 octombrie ar fi trebui sa imi vina ciclul si nu mi-a venit. nici macar azi pe data de 4 nu a venit. mentionez ca am mai luat postinor si mi-a venit la data la care stiam ca tre sa vina. am simptomele pe care le am innainte de ciclu dar acesta nu mai apare. se poate sa fiu insarcinata sau e posibil sa fie de la pastile. va rog sa-mi raspunde-ti. multumesc anticipat
0
05-10-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum am mai spus, raspunsul este dat de statistica: in proportie de 98 % e de la pastile, in proportie de 2 % e de la sarcina.
0
08-10-2008, ora 00:00
Mayaa
Nu este medic/terapeut
Mayaa
As dori si eu.sa stiu...daca am avut relatii sexuale...iar lui i'a alunecat prezervativul.eu eram in prima zii dupa menstruatie.dar mi'a fost frica si am luat postinor2.dupa 5 zile am avut o sangerare...am ramas insarcinata?
0
27-12-2008, ora 10:47
roxana18
Nu este medic/terapeut
roxana18
buna!am si eu o problema.perioada mea fertila este intre 21 si 26 si in zilele astea sa intamplat sa se rupa prezervativul, mai precis pe 23 si am luat postinor.iar p 26 sa rupt iar prezervativul.ce sanse sunt sa raman insarcinata??va rog raspundetimi cat mia repede.
PS:a doua oara nu am mai luat nimik.si daca fac un test de sarcina dupa cat timp ar fi recomandat sal fac ca sa se vada daca sunt sau nu?
0
27-02-2009, ora 18:48
Chris Tina
Nu este medic/terapeut
Chris Tina
buna! am si eu o intrebare: am avut un contact sexual neprotejat cu o zi inainte de revelion si a 2-a zi am luat pastila postinor, am respectat exact ce scria pe prospect, numai ca a 2-a pastila trebuia sa o iau in jur de ora 1 dupa revelion si eu deja bausem in seara aceea si vroiam sa stiu daca alcoolul influenteaza cumva lucrul acesta.pastila isi face efectul nu? si ciclul mi'a venit cam peste 2 zile asa. si as mai avea o nelamurire: am auzit de la cineva vorbind k este o anumita perioada cand poti sa o faci fara, dar nu stiu exact.ceva cu 7 zile inainte si 7 dupa.si 10 zile intre.si nu stiu exact care e perioada favorabila: cele 10 zile dintre menstruatie sau cele 7 dinainte si dupa? astept un raspuns.va multumesc!
0
13-03-2009, ora 08:28
aaaaaaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
aaaaaaaaaaaa
buna as avea si eu o intrebare la care va rog sa imi raspundeti cat mai repede.am avut un contact sexual si sa rupt prezervativul insa el nu a lasat nimic in mine.am luat postinor, nu am avut nici un fel de simptom, peste o sapt trebuia sa imi vina ciclul mi.a intarzaiat o zi dupa care mi.a venit dar ma tinut 2 zile.este posibil sa fie din cauza postinorului?sunt foarte speriata ! oare sunt insarcinata?multumesc
0
13-03-2009, ora 11:20
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
este din cauza postinorului.
0
13-03-2009, ora 11:58
aaaaaaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
aaaaaaaaaaaa
da, dar trebuia sa imi vina ciclul chiar in ziua aia ! atunci ciclul poate sa imi vina peste cateva saptamani iar? sau se poate sa fiu si insarcinata ? k am auzit k poate sa iti vina cilcul si daca ai ramas insarcinata.
0
13-03-2009, ora 12:33
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
postinorul iti deregleaza ciclul. si eu am luat o data si nu am avut nici un fel de simptoma in ziua respectiva, dar mi-a venit ciclul mai devreme cu o sapt decat era normal. apoi mi-a venit normal peste cateva saptamani...depinde cum reactioneaza corpul la fiecare...insarcinata nu esti daca ai luat postinorul asa cum trebuie. dar ca sa te linistesti poti face un test de sarcina.
0
13-03-2009, ora 12:46
aaaaaaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
aaaaaaaaaaaa
da, doar k pe mine ma derutat faptul ca mie exact atunci trebuia sa imi vine si ciclul.asta imi este neclar.atunci este posibil k peste cateva sapt sa imi vina iar ciclcul? multumesc k mi-ai raspuns
0
13-03-2009, ora 12:48
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
da e posibil sa iti vina iar... cu placere :)
0
13-03-2009, ora 12:58
aaaaaaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
aaaaaaaaaaaa
si ciclul asta care e din cauza postinorului ma tinut 2 zile dar eu am crezut ca e ciclul normal si mam speriat k de ce ma tine asa putin.
0
24-03-2009, ora 13:40
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Eu am luat a doua zi postinor dupa ce am avut contact sexual neprotejat, adika pe 3 martie, s-a rupt prezervativul si sotul meu a ejaculat inauntru. A doua pastila am luat-o fix la 12 ore diferenta de prima.Trebuia sa-mi vina ciclul pe 18 si nu mi-a venit. Am facut 2 teste de sarcina si au iesit pozitive. Totusi Domnul Doctor Dragomir ii scrisese unei doamne ca dupa postinor testul de sarcina este relevant si ca trebuie facut la 3 saptamani de la contacul sexual neprotejat. Este posibil ca testele de sarcina sa fie pozitive din cauza postinorului, sau ca nu am asteptat 3 saptamani?? Sunt f speriata pt ca de cateva luni am nascut prin cezariana si nu vreau un copil acum si nici nu cred ca as putea sa-l tin. Va rog frumos sa ma ajutati. Sunt foarte speriata!
0
29-03-2009, ora 21:42
andreiurgent
Nu este medic/terapeut
andreiurgent
buna seara am si eu o intrebare.in urma unui contact sexual in care s-a rupt prezervativul sotia a luat postinor la 1 ora dupa contact si a doua la 12 ore.a aparut sangerarea dupa 1 saptamana.cand am avut contactul era a 3 a zi dupa cei trecuse menstruatia.trebuia sai vina menstruatia urmatoare pe 16-19.deja suntem in 29.ce sa fac?e posibil sa fie insarcinata?raspundetimi si mie pls:(
Adaugă un comentariu / răspuns
89 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •