Postinor si efectele sale adverse

89 comentarii 1 23 Înainte ›
0
03-04-2009, ora 16:39
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
Buna ziua, am nevoie de un raspuns cat mai urgent!am avut contact sexual cu sotul meu(a ejaculat in mine) pe 15 luna asta, dupa 18 ore am luat prima pastila postinor si a doua dupa 12 ore cum scria in prospect.nu am avut dureri de cap sau stari de voma dupa aceea.pe 31 trebuia sa-mi vina menstruatia ceea ce nu s-a intamplat.astazi am facut un test de sarcina si este negativ. sa ma duc la doctor sau sau sa repet testul?cat poate sa intarzie menstruatia dupa postinor?ce sa fac acum?pls astept un raspuns
0
03-04-2009, ora 16:41
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
sau e posibil sa fiu insarcinata?
0
03-04-2009, ora 21:28
andreiurgent
Nu este medic/terapeut
andreiurgent
deci miki calma eu nu sunt doctor dar iit zik doar ca postinorul e foarte sigur cam 95% din cazuri.daca ai luat dupa 18 ore e bine insa si eu am asteptat la fel si a venit dupa 2 saptamani de cand trebuia sa vina asa ca iti zik vei mai astepta cam 10 zile.poate te va linisti asta ca stiu si eu stresul este mare.:|
0
04-04-2009, ora 10:43
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
mersi de raspuns. asa este stresul e mare dar aseara mi-am facut un alt test si nu mai stiu ce sa cred...o linie este vizibila si foarte clara dar se poate observa si a doua linie insa f f neclara ca un roz f pal ca si cand as vedea conturul unei linii de sub o hartie.ce inseamna asta?.positiv sau negativ?.astept pls raspuns
0
25-05-2009, ora 07:41
aleirmaria
Nu este medic/terapeut
aleirmaria
buna ziua...as dori sa stiu si eu daca isi face postinorul efect...am luat prima pastila de postinor la aprox 10 ore dupa actul sexual iau a doua pastila am luat-o la 10 ore dupa prima pastila...mai are efect postinorul? va rog sa-mi rasp:((...e prima data knd mi se intampla asa ceva si sunt speriata:(...nu am avut greturi nici dupa prima pastila nici dupa a 2, doar ameteli si stari de oboseala
0
10-08-2009, ora 13:44
simona20
Nu este medic/terapeut
simona20
buna ziua :)
stiu ca ati mai primit intrebarea asta de foarte multe ori, dar sunt nedumerita si speriata in acelasi timp :(
iau diane 35 de aproape 3 ani si acum 2 luni m-am gandit sa fac o pauza...in aceasta perioada s-a intamplat sa nu ma protejez, deci am apelat la Postinor pe care l-am luat conform prospectului.
cam la o saptamana am avut cateva zile sangerari, asemanatoare menstruatiei si de atunci nimic..
intrebarea este daca acele sangerari au "tinut locul" sa zic asa, menstruatiei din luna iulie si acum trebuie sa o astept pe cea din august. Cand luam pastilele aveam ciclu regulat, acum sunt total derutata...imi este frica sa nu fiu insarcinata :(
va multumesc anticipat si sper sa imi raspundeti cat mai repede.

P.S. este necesara pauza daca iau anticonceptionale? sau ma opresc cand ma hot sa fac un bebe?
0
10-08-2009, ora 14:21
andreiurgent
Nu este medic/terapeut
andreiurgent
ma nu stiu ce sa iti iti zik in legatura cu "diane 35".nu stiu ce varsta ai tu.oricum postinor asta isi face efectul da face o serie de dereglari.stiu ca prietena mea defapt fosta:)) a asteptat cam 50 de zile un ciclu deci o sa cam ai nijte dereglari o perioada.eu unu iti recomand sa fii calma totusi cred ca esti majora si poti face oricand un avort dar doamne fereste:)
0
22-08-2009, ora 10:24
mihaela.miha
Nu este medic/terapeut
mihaela.miha
Buna ziua!
eu am folosit acest medicament corespunzator si apoi am niste sangerari vaginale, e normal sau ar trebui sa merg la ginecolog?
0
22-08-2009, ora 11:46
mihaela.miha
Nu este medic/terapeut
mihaela.miha
chiar daca sangerarea e la fel ca un ciclu normal ? adica tine 2 3 zile
nu se intampla nimic?
0
21-10-2009, ora 22:54
kaze
Nu este medic/terapeut
kaze
Buna ziua
Pe data de 23.08 am luat postinor2 respectand indicatiile din prospect.Pe 29.08 mi-a venit menstruatia, destul de diferita. Pe 10.09 si 24.09 am avut o sangerare ce m-a tinut in jur de 2-3 zile. Abia pe 9.10 mi-a venit menstruatia normal (ca de obicei). Pe 20.10 a aparut iar o sangerare, din ce m-am documentat pe internet, am inteles ca efectul pastilei de a 2-a zi se duce dupa prima menstruatie. Am fost la medicul ginecolog la inceputul lunii septembrie, iar raspunsul a fost destul de vag, posibil sa fiu insarcinata. Am facut 3 teste de sarcina, toate au fost negative. Intrebarile mele sunt: aceste sangerari sunt din cauza pastilei? Mentruatia se va regla de la sine sau ar fi bine sa urmez un tratament naturist (gen ceaiuri) pentru a se regla mai repede? Mentionez ca aveam menstruatia destul de regulata 28-32 zile. Multumesc
0
21-10-2009, ora 23:01
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
putine sanse sa ramana insarcinata daca a luat postinorul corect. e posibil sa ii fi intarziat din cauza ca postinorul iti deregleaza ciclul. sa faca un test de sarcina si vedeti cum sta treaba.
0
21-10-2009, ora 23:01
andreiurgent
Nu este medic/terapeut
andreiurgent
deci kaze ce sa iti zik nu is medic da am avut si eu o situatie de genu si variaza si intre luni mi sa intamplat asa da daca ai fost la ginecolog e bine.asteapta si te roaga:P bine ca esti majora:) eu nus:))) akm rad atuncia am plans:)
0
21-10-2009, ora 23:05
kaze
Nu este medic/terapeut
kaze
andreiurgent s-a reglat singur sau ai urmat vreun tratament ?
0
21-10-2009, ora 23:07
andreiurgent
Nu este medic/terapeut
andreiurgent
ma sincer eu is baiat si a luat fosta prietena.la luat in februarie pe 23 ia venit dupa pe 1 aprilie si in aprilie a venit normal pe 2-3mai iar dupa stiu ca venit tuma in iunie pe 18 iar deaikea nu mai stiu neam despartit:)
0
21-10-2009, ora 23:10
kaze
Nu este medic/terapeut
kaze
am inteles.multumesc pentru raspunsuri :).Ce ma sperie insa nu este neaparat dereglarea menstruatiei ci sangerarile acestea.
0
22-10-2009, ora 19:50
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
nu ar avea cum sa fie insarcinata, dereglarea menstruatiei este de la postinor.
0
23-10-2009, ora 16:54
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Ca efect au fost femei care dupa ce au luat pilula de a doua zi car e foarte periculoasa punand un stres deosebit asupra organismului, deci au fost femei care dupa ce au luat pilula asta nu s-au mai dat jos din pat.
0
01-11-2009, ora 11:16
cozmina
Nu este medic/terapeut
cozmina
am avut si eu un contact sexual neprotejat...iubitul mi'a spus s i'au "pastila de a doua zi. am luat'o cam l 24 d ore si akuma urmeaza ce'a de'a doua.insa inaite de a lua pastila am vazut k mi'a venit..mi'a venit mai repede cu 2 sau 3 zile..exista riscu s raman insarcinata? va rog ajutati'ma!
0
18-02-2010, ora 12:57
VERAS
Nu este medic/terapeut
VERAS
AM LUAT SI EU POSTINOR 2 PE DATA DE 1 FEB SI PE 15 AU INCEPUT SA AM NISTE SANGERARI CARE NU PAR A FII CICLU. ACESTEA PERSISTA SI ACUM ADICA DE VREO 3 ZILE.DIN CATE STIU TREBUIA SA IMI VINA DUPA 5 ZILE DE LA ADMINISTRAREA PILULEI.CE SE INTAMPLA. AM FACUT SI UN TEST NU SUNT INSARCINATA.PE 26 FEB AR TREBUI SA IMI VINA.VA MULTUMESC
0
04-06-2010, ora 16:06
sty
Nu este medic/terapeut
sty
pt. d-nul dr. Dragomir
bune ziua
daca dupa un contact sexual neprotejat nu a aparut CM, iar la testul de sarcina rezultatul este negativ(facut dupa 15 zile de la contact) exista posib sa fi ramas insarcinata? daca da, ce medicamente pot lua pt a-l provoca? precizez ca nu am luat niciodata nimic si dupa calculale mele maine ar trebui sa vina CM, dar nu prea da semne.
multumesc
0
11-06-2010, ora 21:51
guest04
Nu este medic/terapeut
guest04
Buna! Am doar 17 ani si prietena mea la fel... acuma cateva zile, in data de 8 Iunie am avut un contact sexual neprotejat dar nu am ejaculat, dupa ceva timp am luat si prezervativul. Dupa ce am terminat actul sexual mi-a fost frica de lichidul pree-ejaculator care ar putea sa contina spermatozoizi. A doua zi la 23-24 de ore am convins-o pe prietena mea sa ia Postinor 2. Le-a administrat corect dupa cum scria pe prospect si a avut "un fel de menstruatie". Azi 11 Iunie acea menstruatie aproape ca a disparut. Peste cateva zile trebuie sa ii vina menstruatia propriu-zisa. Imi spuneti si mie cata sansa imi da Postinor 2 ca prietena mea sa nu fie gravida! Sunt foarte ingrijorat mai ales ca avem 17 ani. As dori daca se poate sa imi raspunda Domnul Doctor Mihnea Dragomir! (Raman dator vandut daca ma ajutati!)
0
20-10-2010, ora 17:04
pitikot
Nu este medic/terapeut
pitikot
buna, am si eu o intrebare: am avut un contact sexual neprotejat si dp 20 de ore am luat postinor2, dar ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca dp ce am luat prima pastila la interval de 10 minute am avut dureri de stomac, diaree :-ss, este posibil sa nu isi fi facut efectu prima pastila?sau din cauza ca am mancat cva care nu mi-a picat bn la stomac, , , si cea dea 2a pastila am luat dp 12 ore, va rog frumos sa imi rasp!Sunt foarte speriata :(ast rasp dvoastra pe mail daca se poate.
0
20-10-2010, ora 17:19
pitikot
Nu este medic/terapeut
pitikot
As dori daca se poate sa imi raspunda Domnul Doctor Mihnea Dragomir!
0
20-10-2010, ora 18:53
andreiurgent
Nu este medic/terapeut
andreiurgent
deci stai linistita.daca ai luat postinor 2 va fi bine.in privinta durerilor ai facut cumva sex anal?
0
20-10-2010, ora 23:07
pitikot
Nu este medic/terapeut
pitikot
ms pt incurajare.nush dc au fost durerile alea :(are legatura cu faptul ca am facut si sex anal?:-?
0
25-10-2010, ora 18:02
lilianappsc
Nu este medic/terapeut
lilianappsc
buna...in urma unui contact sexual neprotejat am luat postinor..si nu am avut deloc sangerari..acele sangerari care ar trebui sa vina dupa ce se ia postinor..e posibil sa fiu insarcinata? tin sa precizez ca acuma 3 luni am fost operata de chist ovarian...poate afecta cu ceva organismul? va rog frumos sa imi raspundeti..multumesc
0
25-10-2010, ora 21:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Sangerarea de privatie nu apare nici pe de parte in toate cazurile in care se ia Postinor.
2. Eficienta contraceptiva (avortiva) a Postinor-ului este in jur de 98 %
3. Sunt posibile numeroase reactii adverse, imdeiate sau la distanta. Nu mai luati fara avizul medicului dv.
0
12-04-2011, ora 17:43
nirwana
Nu este medic/terapeut
nirwana
Buna seara! Legat de utilizarea acestui contraceptiv am de raportat o problema! Am folosit Postinor, la cateva ore dupa actul sexual neprotejat si apoi, a doua pastila, la interval de 12 ore, asa cum era precizat si de catre farmacista, si pe ambalaj. La 3 zile dupa administrare, am avut incontinu scurgeri de sange cu apa, defapt era un lichid roz inchis! In acest interval, au curs si cheaguri de sange, dar nu in nr, alarmant. Senzatia era ca de o infectie urinara, pentru ca imi venea non stop sa ma duc la wc pentru a elibera aceste scurgeri. A doua zi dupa aceasta, nu am mai avut scurgeri cu sange, dar in schimb acum eliberez scurgeri de apa, si imi vine incontinu sa fac. Cand eliberez scurgerea, am o senzatie de usturime in interiorul vaginului. Dr. doctor, va rog sa ma ajutati, sa imi spuneti, despre ce este vorba? De efectul advers dupa postinor? sau este o alta problema?cum pot combate aceasta problema? Va multumesc!
0
10-05-2011, ora 00:16
andreeabbu
Nu este medic/terapeut
andreeabbu
Buna seara...am si eu o mare problema...pe 24 aprilie am avut un contact sexual protejat insa am avut impresia ca prezervativul s-a rupt in timpul actului.am fost f ingrijorata sh in urmatoarele 7 ore am luat Postinor pentru a ma linisti.pe pe 6 mai am avut sangerari care nu au incetat nici acum, pe 10mai.sunt niste sangerari foarte reduse.din cate stiu nu este menstruatia falsa din cauza postinrului fiindk aceea apare la 2-3 zile de cand iei pastila.mentionez k menstruatia trebuia sa imi vina pe 14 luna aceasta.
0
17-05-2011, ora 20:25
andreeabbu
Nu este medic/terapeut
andreeabbu
am luat postinor pe 24 aprilie iar pe 6 mai mi.a venit menstruatia.am deja 12 zile de knd o am..este normal sa fie mai prelungita din cauza postinorului?
Adaugă un comentariu / răspuns
89 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •