postinor2

15-07-2007
gianina19
Nu este medic/terapeut
gianina19
Am facut sex in 13.07 si s-a rupt prezervativul, fara a ne da seama..dar el nu s-a terminat.am luat prima pastila de postinor2 dupa o ora de la contact, iar cealalta normal la 12ore. mie trebuie sa imi vina ciclul in data de 19.07...intrebarile mele ar fi: ce se intampla daca iei postinor2 dar nu esti insarcinata? pot face sex a doua zi dupa ce am luat postinor2? efecte secundare nu au existat deloc pana acum...si au trecut doua zile de atunci...sunt curioasa daca ciclul meu va veni cand trebuie...daca va intarzia ar trebui sa ma gandesc la sarcina sau e ceva normal? va multumesc mult
373 comentarii 12 ..... 12 13 Înainte ›
0
15-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
După Postinor, de regulă apare o sangerare la cateva zile. Mai rar, se poate intampla ca sangerarea aceasta, ca şi cea care ar fi trebui să vină fără Postinor, să nu apară.
După Postinor, puteţi avea relaţii sexuale, dar trebuie ţinut cont că nu mai sunteţi sub protecţie. Postinor protejează doar pentru relaţiile dinainte de administrare.
0
22-01-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
Am si eu o nelamurire pe data de 15.01.08 am facut sex neprotejat cu prietenul meu si a doua zi am luat postinor2.. in data de 22.01.08 dimineatza am observat o pata rosie ca si cum miar fi venit ciclul menstrual desi e mai inchis la culoare si nu curge abundent ci foarte putin:( hmm credeti ca e ceva grav?exista riscul sa fi ramas insarcinata?:( va rog din tot sufletul sa-mi raspundeti. Va multumesc!!
0
22-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum spuneam chiar mai sus, DE REGULA dupa administrarea de Postinor apare o "sangerare de privaţie" (o falsă menstruaţie).
Sarcina dupa Postinor este foarte improbabilă (2 la sută). Probabilitatea sarcinii scade spre zero dacă apare această sangerare de privaţie.
0
22-01-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
Va multumesc mult pentru raspuns...mi-ati luat o piatra de pe inima:) cu siguranta voi mai apela la serviciile dumneavoastra.
0
27-01-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
O prietena de-a mea pe data de 26 01 08 a facut sex neprotejat cu prietenul ei si pe data de 15 01 08 luase postinor2 din cauza sexului neprotejat si la 7 zile ii curse sangerarea de privatie kre a durat cam pana in data de 25 01 08 si pe data de 26 01 08 a facut sex neprotejat desi prietenul ei nu a ejaculat in ea dar ea totusi sta in dubii..credeti k exita vreun risc anume?:(astept un raspuns Va multumesc!!!
0
28-01-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
Va rog sa imi raspundeti si mie la mesajul de mai sus va rog din tot sufletu..si eu as avea o intrebare dak am luat postinor2 din cauza sexului neprotejat si la 2 saptamani am facuto din nou:( tot neprotejat desi nu a ejacutat inauntru exista riscul sa fiu insarcinata dak nu mam protejat dupa ce am luat postinoru?:((
0
28-01-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
k de data asta nu am mai luat nimik:((
0
28-01-2008, ora 00:00
blonda
Nu este medic/terapeut
blonda
deci.eu am luat postinor2 conform prospectului, nu am avut nici una din simptomele din prospect, dar sangerarea nu am avut-o! eu nu am ciclu menstrual regulat, acuma in30.01 ar trebui sa vina, dar simptomele(dureri d burta, sanii.etc) l am! prezervativul s-a rupt fara sa stim, dar el zice k nu a ejaculat, exista riscul d o sarcina? in plus.am o scurgere sub forma urata dar nu la culoare ci e asa..cam groasa si multa(uneori), c poate fi? pls rsp!
0
28-01-2008, ora 00:00
blonda
Nu este medic/terapeut
blonda
ar putea fi din cauza medicamentului? e prima data knd am luat.:-/
0
28-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
pt bruneta: Postinor protejează NUMAI pentru contactele trecute, dar nu şi pentru cele ulterioare administrării lui. Dacă eu iau Postinor azi şi am un contact neprotejat maine, acela va fi un contact neprotejat.

pt blonda: sangerarea de privaţie nu e obligatorie. Risc de sarcină există intotdeauna la ruperea prezervativului, chiar dacă nu a ejaculat, insă dacă Postinor a fost luat cum trebuie, riscul este cam de 0, 4 %.
Secreţia groasă şi multă e posibil să nu fie din cauza Postinorului, ar trebui făcut un examen de laborator.
0
29-01-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
Problema e ca urmatorul contact sexual l-am avut la 2 saptamani dupa ce luasem postinoru...si a fost tot neprotejat..desi nu a ejaculat...si de data asta nu am mai luat nimic...de asta imi fac griji...dar sa speram ca nu voi pati nimic:(( si totul va fi ok..
0
29-01-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
As vrea sa stiu cand se face un test de sarcina...?dupa cat timp?? Va multumesc!!!:*
0
29-01-2008, ora 00:00
blonda
Nu este medic/terapeut
blonda
va multumesc mult pentru raspuns, dar mai am o singura intrebare! ce medicamente trebuie luate pentru reglarea ciclului menstrual?sau aici medicul decide dupa un control...
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Postinor nu se poate lua prea des, din cauza reactiilor adverse mari (dintre care dereglarea ciclului e, probabil, cea mai frecventa). El nu trebuie considerat un contraceptiv propriu zis, ci o varianta exceptionala de tratament.

2. Testul de sarcina, pentru a fi relevant, trebuie facut dupa 3 saptamani de la contactul sexual presupus fertil.

3. Pentru reglarea ciclului menstrual nu exista o reţetă unică, ci trebuie hotărat după un control şi, de multe ori, după nişte analize care să caute să clarifice cauza dereglării.
Contraceptivele pot regla ciclul, dar aceasta este o reglare foarte aparentă (mai corect spus o falsificare a ciclului), dovadă e faptul că de multe ori la oprirea contraceptivelor ciclul este mai dereglat decat inainte de inceperea lor.
0
04-02-2008, ora 00:00
blonda
Nu este medic/terapeut
blonda
dak mi-am facut 2 teste de sarcina si au iesit negativ..., si desi ciclul menstrual nu e regulat dar da semne k vine(de vreo 2 sapt.numai nu a venit ink...).:D mai are rost sa fiu ingrijorata?:|
0
17-02-2008, ora 00:00
casi
Nu este medic/terapeut
casi
va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: dak in timpul actului sexual, prezervativul s-a rupt dar el nu a ejaculat si nici penisul lui nu a fost gata d ejaculare.trebuie sa iau totusi ceva pastile sau pot sta linistita? in caz afirmativ va rog sa imi rsp kt mai rpd! va multumesc!
0
17-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Situaţia este echivalentă unui coit intrerupt. Probabilitatea ca actul sexual să fie fertil in cazul unui coit intrerupt este de 8-20 % din cea a unui act sexual dus pană la capăt.
După părerea mea, această mică probabilitate nu justifică tratament cu pastile are căror reacţii adverse sunt aproape certe.
0
03-03-2008, ora 00:00
fatutzaa
Nu este medic/terapeut
fatutzaa
am 16 ani si intre mine si prietenul meu a avut loc un contact sexual neprotejat...ejacularea dupa spusele lui nu a avut loc in timpul contactului sexual ci chiar dupa ce sia retras penisul..avand nelamuriri am luat postinor dupa circa 2 ore... si a 2-a pastila dupa 12 ore..se poate totushi k in prezentza a catorva picaturi de sperma sa raman insarcinata daca am luat aceste pastile..am avut doar greturi dar nu foarte mari...si dupa 2 zile am inceput sa am simtome ale menstruatiei...(actul sexual avand loc cu vreo 5-6 zile inaintea menstruatiei)...va rog sa ma ajutati..multumesc anticipat
0
03-03-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este exclus in acest caz să fi rămas insărcinată.
0
08-03-2008, ora 00:00
noa
Nu este medic/terapeut
noa
si mie mi s-a intamplat la fel.sa sangerez la o saptamana dupa ce am luat postinor.e grav?
0
08-03-2008, ora 00:00
noa
Nu este medic/terapeut
noa
eu am menstruatia f neregulata, mi-a venit pe 22.02 si m-a tinut vreo 6 zile, in a 9-a zi, am facut sex cu prietenul meu.mi s-a parut f suspect si am luat postinor a doua zi.la o saptamana dupa administrarea postinorului, mi-a venit iar ciclu.mi-e teama.e ceva grav?am citit prospectul si am vazut ca pot aparea si sangerari.cat tin acestea si daca imi va mai veni menstruatia la data care trebuie.va multumesc.noa
0
08-03-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este frecvent ca dupa Postinor sa apara sangerari, ca o menstruatie, desi de obicei mai scurta.
Care este data la care trebuie sa vina menstruatia din moment ce spuneti ca este f. neregulata ?
0
08-03-2008, ora 00:00
noa
Nu este medic/terapeut
noa
nu-mi vine tot timpul la data stabilita, adica nu la 28 de zile.imi intarzie si cate 9, 12 zile.noain ianuarie mi-a venit pe 10, iar in februarie pe 22.
0
12-03-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
Hm pe 12 februarie am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu dar nu a ejaculat ptr k a fost de scurta durata si acum trebuia sa imi vina ciclul menstrual pe data de 7 martie k ultima oara am avut pe 7 februarie oricum nu e chiar regulat dar a intarziat 5 zile si totusi am dureri menstruale reduse dar nu da semne:(problema e ca prin februarie la sfarsit am fost racita jos ma duceam des la baie si aveam o senzatie de usturime cand urinam ai am luat norfloxacin si no-spa si mia trecut...credeti k ar avea vreo legatura?daca ejacula aveam motive sa fiu stresata dar nu a ejaculat asta e problema...:( astept un raspuns Va multumesc!
0
12-03-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
si totusi stau cu griji pentru ca nu stiu ce ar putea fi:(
0
13-03-2008, ora 00:00
fatutzaa
Nu este medic/terapeut
fatutzaa
akm 2 sapt am luat postinor dupa 2 ore de la contactul sexual..este probabil sa fi ramas insarcinata daca menstruatia inca nu am avuto si trebuia cam de 5-6 zile?..am simtome ca inaintea menstruatiei de cateva zile(dureri de sani..dureri de burta..)care sunt prezente in timpu mentruatiei..e posibil oare sa fi ramas insarcinata daca inca nu am menstruatie dar totushi am simtomele acelea sau intarzierea ciclului e de la postinor?...va rog sa ma ajutati..multumesc
0
15-03-2008, ora 00:00
bruneta
Nu este medic/terapeut
bruneta
imi puteti raspunde la intrebarea de mai sus va rog.sunt mult prea stresata:(si nu stiu ce sa fac..:(Va multumesc!!!
0
17-03-2008, ora 00:00
POPARODICA
Nu este medic/terapeut
POPARODICA
AM FOLOSIT POSTINOR2 ACUM 1 AN SI...LA 2-3 ZILE AM SANGERAT, DESTUL DE ABUNDENT, AM INTREBAT FARMACISTA DAK E NORMAL, MI-A ZIS K AM SANGERAT PT K SE INSTALASE O SARCINA SI AM ELIMINAT-O...ESTE ADEVARAT? ASEARA AM GAFAT IAR (EU FOLOSESC ANTICONCEPTIONALE JANINE, DAR ACUM SUNT IN PAUZA DE DOUA LUNI), AM FACUT SEX SI SOTUL MEU A"UITAT" SA EJACULEZE AFARA SI AM TERMINAT SI AMANDOI ODATA...AM LUAT POSTINOR2, DAK SANGEREZ AM SCAPAT? DAK NU, AM RAMAS INSARCINATA? VA ROG UN RASPUNS, MULTUMESC!
0
18-03-2008, ora 00:00
ginutza_77
Nu este medic/terapeut
ginutza_77
Am si eu o intrebare.Am avut un contact sexual neprotejat exact in perioada fertila, dupa simptomele mele exact dupa producerea ovulatiei.La 35 ore de la contact am luat Postinor 2 exact dupa indicatiile din prospect.Nu am avut absolut nici o reactie adversa.Am inteles ca trebuie sa imi apara o sangerare la aproximativ 7 zile. Daca nu imi apare acea sangerare e posibil sa fi ramas insarcinata?Si inca ceva, am citit pe un forum ca riscul major al Postinorului este sarcina extrauterina.Sunt disperata, adica e posibil sa imi apara o astfel de sarcina?In situatia mea ce eficacitate credeti ca poate avea Postinorul in prevenirea sarcinii?
0
19-04-2008, ora 00:00
lissa
Nu este medic/terapeut
lissa
buna, am avut ieri un contact sexual neprotejat pe la ora 1-2 cam asa...nu a ejaculat in mine...ciclul menstual lam avut pe data de 9...spre seara mam simtit putin ametita si mia fost putin rau...adik putin greatza...si am avut pe chiloti o pata maronie...astazi la ora 2 am luat prima pastila postinor 2..si la noapte la ora 2 o voi lua pe a doua...credeti ca exista vreun risc sa raman insarcinata?va rog frumos sa imi raspundeti
Adaugă un comentariu / răspuns
373 comentarii 12 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •