Pot dona sange daca am anxietate sociala?

11-11-2015
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
'- donatorii să nu aibă sau să nu fi avut următoarele boli: TBC, sifilis, malarie, epilepsie şi alte boli neurologice, BOLI PSIHICE,...'
7 comentarii
0
11-11-2015, ora 08:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cred ca se pune problema ca sangele dv nu ar fi bun, dar probabil cei cu diferite afectiuni psihice au avut probleme de ordin emotional in timpul donarii, s-au panicat, au lesinat etc.
Sangele e bun si boala psihica nu se transmite prin sange.
0
11-11-2015, ora 15:07
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
multumesc! eu m am gandit la ce am citit pe net "Se crede că anxietatea implicÇŽ un dezechilibru al substanţelor chimice din creier (neurotransmiţÇŽtorii), precum serotonina, dopamina sau noradrenalina." am vrut sa ma asigur ca nu are nimic de a face.
0
11-11-2015, ora 15:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Corect.
Insa trebuie tinut cont de faptul ca neurotransmitatorii nu circula prin sange. Ci prin nervi. Nu se pot extrage sa le facem analiza.
Sangele persoanelor cu anxietate e f bun.
Dar sa zicem ca au urmatorul simptom. Li se contracta muschii gatului sau au nod in gat sau simt ca se sufoca. Atunci problema nu vine de la sange si nici de la plamani. Nervii se constrictioneaza din cauza ca e emisa o cantitate insuficienta de neurotransmitatori.

Sa luati Omega 3 Omega 6 vegetal si Coenzima Q 10 care hranesc creierul. S-ar putea sa treaca fobia sociala. Rezultatele se vad din primele zile. Va vine cheful sa iesiti instantaneu si nu stiti de unde.
0
11-11-2015, ora 16:19
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
omega 3 si 6 deodata cu coenzima q10?
0
11-11-2015, ora 20:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Impreuna, da. Omega 3 Omega 6 vegetal !
Noi nu prea mancam peste de 2-3 ori pe saptamana din care creierul sa extraga omega. Corpul nu fabrica Coenzima q 10. Astea sunt un fel de hrana pt creier de care el e privat sistematic.
Coenzima Q 10 in ulei de catina.
Luati asa 2-3 zile si reveniti sa scrieti cum va simtiti. Sunt cam 30 lei amandoua.
0
30-11-2015, ora 15:22
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Doar daca iei tratament medicamentos pentru anxietate nu poti dona si in general orice fel de tratament..daca nu iei nimic deci poti dona linistit.
0
14-12-2015, ora 00:23
jupan28r
Nu este medic/terapeut
jupan28r
anxietatea sociala nu e tocmai o boala psihica.

http://www.vrasti.org/Ajuta-te%20singur%20in%20caz%20de%20anxietate%20sociala%20-%20partial.pdf
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce trebuie să mănânc dacă donez sânge?
  • Am voie să mănânc înainte să donez sânge?
  • Care sunt criteriile de selecție pentru donatorii de sânge?
  • Cât de frecvent pot dona sânge?
  • Avantajele donării de sânge (de ce ar trebui să o faci)
  • Dietele donatorilor pot declanșa reacții alergice la primitorii de sânge
  •