Pot exista diferente intre anticonceptionale?

17-09-2009
sweet_rose_ph09
Nu este medic/terapeut
sweet_rose_ph09
Iau Milligest de 2 luni de zile si doamna doctor care mi le-a prescris mi-a spus sa iau prima pastiluta in pauza de 7 zile in momentul in care apare prima picatura de sange.Am o prietena care ia anticonceptionalele Logest, insa ea incepe sa ia pastiluta dupa pauza de 7 zile.Pot exista diferente intre anticonceptionale?iau pastiluta bine?va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
18-09-2009, ora 14:22
Raly90
Nu este medic/terapeut
Raly90
buna, eu am luat 3 feluri de anticonceptionale pana acuma, iar in mod normal doar acum 2 luni knd ai inceput sa iei pastilele, prima trebuie luata la prima picatura de sange, dar urmatoarele luni iei dupa 7 zile de pauza nu tot la prima "picatura" ca la inceput(cum ia si prietena ta)
diferenta intre anticonceptionale este ca unele au 28 de pastile nu trenuie pauza deloc, iar cele cu 21, la toate trebuie sa faci pauza 7 zile apoi sa incepi.
sper sati fie de ajutor sfatul meu :*
o zi buna
0
18-09-2009, ora 16:50
sweet_rose_ph09
Nu este medic/terapeut
sweet_rose_ph09
buna, multumesc mult pentru raspuns.Akum daca le-am luat si a doua luna la fel ca prima oara poate influenta cumva menstruatia, poate exista riscul de a ramane insarcinata?
O sa-ti urmez sfatul si o sa iau pastilutele dupa pauza de 7 zile, sper ca nu va influenta cu nimic menstruatia k le voi incepe dupa pauza de 7 zile
Iti multumesc mult pentru raspuns si sper sa imi poti raspunde si la acest mesaj.:*
0
18-09-2009, ora 17:02
Raly90
Nu este medic/terapeut
Raly90
npc, nu stiu cum tia venit menstruatia pana acuma dar de luna viitoare ar fi normal sa vina in pauza de 7 zile dupa 1, 2 sau 3 zile de pauza depinde.in legatura cu sarcina nu ai cum sa ramai gravida daca le iei in fiecare zi, esti protejata pe toata perioada lunii si in cele 7 zile de pauza in care nu iei nici o pastila.
:*:*
0
18-09-2009, ora 17:14
sweet_rose_ph09
Nu este medic/terapeut
sweet_rose_ph09
prima menstruatie mi-a venit a4-a zi...dar akum chiar daca vine astept sa treaca pauza de 7 zile si a 8-a le incep. :*:*:*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •