Pot fi batai neregulate provocate de sistemul nervos simpatic?

19-07-2013
NICAIULIAN
Nu este medic/terapeut
NICAIULIAN
Buna ziua! Am 20 de ani si de vreo 2 ani ma confrunt cu niste simptome zic eu ciudate printre ele se numara: moleseala in tot corpul, senzatii de lesin, greata, batai anormale ale inimi, greutate pe piept si respiratie greoaie, in somnii.Din cauza celor enumerate am ajuns la spital de vreo 5 ori si de fiecare data atac de panica! Cel mai mult ma sperie inima pentru ca am niste extrasistole ciudate rau, adica simt ca sta inima in loc timp de 1 secunda dupa care isi reia activitatea cu batai usoare si imediat dupa o extrasistola din asta ma simt balonat in partea stanga sub coaste( imi vine sa ragai).De ce ma preocupa inima, mi sa spus de la 14 ani ca am probleme cu inima, 5 medici fiecare cu diagnosticul lui, in urma cu vreo luna am facut o electrocardiograma din cauza acestor batai neregulate, electrocardiograma a fost citita de un medic cardiolog rezident, acesta ma diagnosticat cu infarct miocardic si ma trimis de urgenta la Spitalul de Urgenta Floreasca.Acolo am fost monitorizat timp de vreo 4-5 ore valorile tensiuni au fost de 12/7 -12/8, in acest interval de timp mi-au facut vreo 6 electrocardiograme, radiografie, si ecografie de cord di mediastin.In urma acestor investigatii am fost trimis acasa ca nu am absolut nimic, inima mea este sanatoasa din punct de vedere fizic! Intrebarea mea este: POT FI ACESTE BATAI NEREGULATE PROVOCATE DE SISTEMUL NERVOS SIMPATIC? am o frica de moarte nespusa, mereu gandesc ca mi se opreste inima si mor!


A doua problema care o am din copilarie, primavara imi iesea un fel de spuzeala pe maini, mi sa spus ca este alergie la polenul florilor! Timp de vreo 3-4 ani nu mai mi-au aparut pana acum doi ani cand mi-au aparut niste dureri de nas, fata, frunte, ochii, tample insotite de mancarimi ale ochilor care erau si rosii si imi curgeau, mancarime in gat, nas congestionat, mancarime a nasului si urechilor, senzatie de irealitate, ameteala. Am fost la Spitalul Panduri de vreo 3 ori, eu credeam ca am sinuzita in schimb era doar o suspiciune de sinuzita si mi-au dat urmatorul tratament: Klacid, Redoxon, Bixtonim Xylo, Sinutox, Sinupret! Intr-o luna am luat 7 zile amoxicilina, 5 zile Klacid si 7 zile Augumentin de 1000 mg si tot nu mi-au trecut simptomele astea, imi mirosea pielea a medicamente dupa 'cura' astea de antibiotic! Simptomele le am si in prezent.Am vreo 2 luni de cand iau Claritine zi de zi si imi pun Visine in ochii! De vreo 2 saptamani a inceput sa imi vina si sange pe nara dreapta, imi curge foarte putin, mai ales dimineata cand ma trezesc si cu nasul infundat.Secretiile nazale sunt intodeauna incolore, apoase.

Ce recomandati in situatia de fata?

Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.