pot fi infertila?

15-12-2007
LoLLyPoP
Nu este medic/terapeut
LoLLyPoP
Am abia impliniti 18 ani si miam inceput viata sexuala la 15 ani cu prietenul meu cu care inca am o relatie stabila. Totusi nu am ciclu regulat si de cateva ori mi sa intamplat sa imi vina de 2 ori in aceeasi luna sau sa imi intarzie cu aproape 3 saptamani.O alta problema este ca fac infectii urinare destul de dese. pot fi acestea cauze ale infertilitatii?
Doctora de familie mia spus sa incerc sa iau anticonceptionale...am inceput sa le iau de aproape o saptamana...

Ar trebui sa ma duc la un consult ginecologic? pt ca imi este cam rusiine sa ma expun in fata altuia...fie ea doctorita..
3 comentarii
0
22-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Caracterul neregulat al ciclului nu înseamnă infertilitate. Se poate rămânea gravidă foarte bine având cel mai neregulat ciclu din lume.
Nici infecţiile urinare frecvente nu duc la infertilitate. Infecţiile genitale înalte însă (anexitele), dacă sunt cronice şi bilaterale (teoretic cam orice anexită e bilaterală) pot duce, prin înfundarea trompelor, la infertilitate. Aceasta se petrece mai ales în cazul infecţiilor lu Chlamidii.
Desigur că este necesar un consult ginecologic, măcar o dată pe an. Mai ales că luaţi şi anticoncepţionale.
Jena este frecvent întâlnită, dar nu se justifică: meseria doctorilor este îngrijirea trupului şi minţii. Ruşine trebuie să ne fie eventual de anumite lucruri rele pe care le facem (şi pe care am vrea să le ascundem în nisip dacă s-ar putea), în nici un caz de corpul nostru.
0
10-06-2008, ora 00:00
vezeteu angela
Nu este medic/terapeut
vezeteu angela
Am 20 de ani si am o relatie de 4 ani stabila.urmam sa ne casatorim iar eu imi fac niste griji:acum cateva luni am fost la un control ginecologic si mi-au gasit un chist de 17 mm.Mi-a dat ca tratament diane 35 si inca cate o pastiluta, una pt mine iar una pt prieten.A, si aveam si vaginita.de obicei aveam contact sexual neprotejat, am terminat tratamentul si acum tot contact neprotejat am.Ce ma ingrijoreaza e ca nu am ramas insarcinata, desi sincer eu imi doresc.doctorul mi-a spus ca imi recomanda sa raman insarcinata dupa 23 ani, deoarece am uterul mic de 55/49/83 mm.oare o sa pot ramane insarcinata?eu am 54 de kg, in cam cat timp uterul se dezvolta?mi-a facut si testul babes-papanicolau si mi-a iesit:
celule epiteliale frecvente
leucocite -rare
lacto bacili-frecventi
bacili gram(+) frecventi
bacili gram(-) frecventi
si a mai mentionat ca am numeroase celule nu stiu cum ca nu inteleg ce scrie.
Ce parere aveti ca mie nu mi-a spus nimeni nimic dsaca e bine sau rau.Va multumesc mult si ast vraspuns repede.
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dimensiunile uterului sunt OK pentru o nulipara (=niciodata gravida), nu sunt de loc prea mici. In concluzie, nu vad ce motiv (de ordin medical) ati avea sa amanati sarcina.
Prin definitie, infertilitatea este situatia in care intr-un cuplu nu apare sarcina dupa un an de incercari. Daca aveti un an de incercari anume (deci neocolond perioada fertila), atunci e cazul sa veniti la consult. Daca nu aveti un an de incercari in spate, nu e cazul sa va ingrijorati: nu putem vorbi de infertilitate.
Despre Papanicolau nu ma pot pronunta: exact partea importanta nu apare, aceea cu "celulele-nu-stiu-cum".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauze de infertilitate la femei
  • Clasificare: lista completa de cauze de infertilitate feminina
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  • Semne de infertilitate la femei - indicatori de infertilitate feminina
  • Etape de testare fertilitate la femei - ghid prima examinare de infertilitate
  • Infecția urinară
  •