Pot rămâne însărcinată?

01-01-2018
Curiosity
Nu este medic/terapeut
Curiosity
Eu și iubitul meu am hotărât sa nu avem un act sexual complet (cu penetrare) până nu terminam facultatea.
Într-o seară doar ne sarutam, dar ne-a luat valul și au zburat hainele. La un moment dat și-a atins penisul, sunt sigura ca avea lichid pre-ejaculalator pe el. Eu nu nici nu ma dezbracasem, eram în blugi. După vreo 10 minute - timp in care el s-a îmbrăcat - a ținut sa ma dezbrac eu si s-a jucat ceva timp cu degetele pe clitorisul meu.
Am ajuns acasă și am zis nu, nu pot sa rămân gravidă din atâta tot, dar, nu știu, paranoia.
Menționez ca am un ciclu regulat de 33-34 de zile și eram în prima zi după terminarea menstruatiei(a 5a zi).
Deci, pot sa rămân însărcinată din atâta tot, fără penetrare, ejaculare și nici măcar introducerea degetului în vagin?
2 comentarii
1
02-01-2018, ora 12:08
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, sansele de a ramane insarcinata in felul in care descrieti sunt minime. Insa dincolo de asta se vede faptul ca nu aveti cunostinte de educatie sexuala.
Este important sa intelegeti (amandoi) ca inceperea vietii sexuale presupune si responsabilitate pentru corpul, sanatatea, viata si viitorul fiecaruia dar si al celuilalt.
Informati-va din surse medicale, autentice; educatia sexuala va poate scuti de multe neplaceri si situatii riscante( BTS-uri, sarcini nedorite, etc.)
1
02-01-2018, ora 16:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.