pot fi insarcinata?

21-06-2014
probleme medicale
Nu este medic/terapeut
probleme medicale
Buna, am nevoie de niste pareri. Am avut contact sexual cu prietenul meu, iar prezervativul nu mai era la locul potrivit, nu acoperea in totalitate...dar ne-am dat seama dupa maxim cateva minute, iar el nu si-a dat drumul. Din ce am calculat eram in ziua de fertilitate. Se poate ramane insarcinata astfel? Multumesc
4 comentarii
0
22-06-2014, ora 00:25
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
In principiu sansele de a fi ramas insarcinata in aceste conditii sunt foarte mici, dar pentru orice eventualitate daca iti intarzie menstruatia atunci dupa o saptamana fa un test de sarcina.
0
22-06-2014, ora 08:58
probleme medicale
Nu este medic/terapeut
probleme medicale
Multumesc
0
22-06-2014, ora 16:04
alexutzza
Nu este medic/terapeut
alexutzza
Buna ziua am si eu o intrebare am fost la medic si mi sa spus ca am un Chist Ovarian Voluminos pe ovarul drept, de marimea 8 cm/ 6 doctorul mi a recomandat operatie eu nu vreau operatie as dori sa in cerc un tratament ce riscuri sunt la chestia asta.. am doar 19 ani nu asi vrea sa ma operez mi sa spus ca i foarte mare si nu ar merge prin tratament dumneavoastra ca medic ce ma sfatuiti sa fac si daca nu il tratez ce se poate intampla astept un raspun eu niciodata pana acum cateva zile nu mi am facut un control sa vad ce am nu am dureri nimic din privinta asta am dereglari la menstruatie ei mau speriat ca dau in fibron daca nu ma operez si fac si in partea cealanta
0
22-06-2014, ora 22:18
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
In cazul tau chistul ovarian este foarte mare, este dublu fata de dimensiunea normala a unui ovar ceea ce inseamna ca riscurile de a aparea complicatii sunt foarte mari. Complicatiile sunt: ruptura cu producerea unei hemoragii, torsiune - rasucirea ovarului datorita greutatii chistului sau aparitia unei infecţii.

Tratamentul chirugical se face prin extragerea numai a cămaşii chistului, iar ovarul rămâne pe loc si este in continuare funcţional.

In mod normal tratamentul in cazul chisturilor ovariene se face pe baza de anticonceptionale timp de 6 luni, insa in cazul tau este posibil sa nu determina o ameliorare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Prezervativ aprobat pentru utilizare în multe țări europene, mai eficient în prevenirea infecțiilor decât prezervativele standard
  • Boli care se pot transmite chiar dacă porți prezervativ
  •