pot fi insarcinata? raspundeti-mi urgent

29-03-2011
meli_08
Nu este medic/terapeut
meli_08
buna am facut dragoste cu prietenu meu dupa ciclu cu cateva zile si acum am simt putin cam rau am senzatie de voma am un gust amar in gat si ma simnt balonata as putea fi insarcinata?ca nu stiu cum se calculeaza cand poti ramane si cand nu.asa am citit ca 10 zile inaintea ciclului si 10 zile dupa ciclu nu poti ramane.imi raspundeti va rog si mie ce ar putea fi.sarcina sau altceva.va multumesc.
8 comentarii
0
30-03-2011, ora 10:56
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Fă un "First response" test ca să vezi.
Aţi avut un act sexual complet? adică a ejaculat în tine?
Nu te poţi folosi metoda calendarului ca mijloc de protecţie când tu nici nu ştii să-ţi calculezi perioada fertilă.

Ovulaţia se determină în funcţie de lungimea ciclului menstrual care variază între 21 şi 35 de zile. Pentru a fi sigură trebuie să urmăreşti o perioadă bună de timp ciclul tău menstrual să vezi câte zile are. Ovulaţia apare în general în a 14-a zi a ciclului menstrul. Dacă vrei să rămâi însărcinată faci sex cu aproximativ 4 zile înainte de ovulaţie, dar şi o zi după, căci ovulul trăieşte 24 ore, timp în care poate fi fecundat.

Eu cred că sunt şanse minime să fi rămas, dar nu sunt sigură.
0
30-03-2011, ora 11:58
meli_08
Nu este medic/terapeut
meli_08
da a ejaculat in mine eu am mereu ciclul pe 11 iar dupa ciclu a lasat in mine dupa vreo 5 zile as putea fi gravida?cum pot sa imi calculez cand pot sa raman si cand nu ca sincer nu ma pricep astept raspunsul dumneavoastra.la revedere.
0
30-03-2011, ora 11:59
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
Eu nu cred k ai ramas...
0
30-03-2011, ora 12:03
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
Buna! si eu am faqt dragoste cu sotul meu chiar a 2-a zi dupa ce mi-a trecut menstruatia si a ejaculat in mine. trebuia sa imi vina pe 26 martie dar nu mi-a venit... nu prea am simptome de sarcina... nu stiu ce sa fac k eu chiar imi doresc un bebe mic ;;)
0
30-03-2011, ora 12:04
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
oare sunt insarcinata? ultima menstruatia am avut-o pe 26 februarie... raspundesti-mi va rog
0
30-03-2011, ora 17:01
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Meli poţi să-mi spui în ianuarie şi februarie datele la care ţi-a venit menstruaţia? sau ştii durata ciclului menstrual? ca să calculăm perioada fertilă aproximativ.
0
30-03-2011, ora 17:02
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Ah! şi a cincea zi după ce ţi-a trecut menstruaţia ce înseamnă? a câta zi după sângerare aţi avut contact sexual?
0
31-03-2011, ora 22:58
meli_08
Nu este medic/terapeut
meli_08
datele de ciclu in ianuarie si februarie e pe data de 11 si a lasat in mine dupa vreo 4 zile 5 cam asa dupa ce mi sa terminat ciclu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •