Pot fii insarcinata sau nu?

11-07-2012
Andreea21-ZGZ
Nu este medic/terapeut
Andreea21-ZGZ
Buna luna trecuta (iunie) mi-a venit menstruaţia pe data de 26 şi a durat cam 5-6 zile, asa cum o am de obicei, suntem în iulie, şi cam de o săptămâna ma simt cam ciudat...balonata...el ma ferit, dar nu am folosit nici o protecţie...ce probabilitate am sa fiu însărcinata având în vedere ca luna trecuta am avut menstruaţie...încă nu am ajuns la data când îmi trebuia sa-mi vina dar sunt un pic speriata...mulţumesc anticipat...
6 comentarii
0
11-07-2012, ora 22:07
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Eficienta contraceptiva a "feririi" este de 60%, mai exact o sarcina apare la 40 % dintre cuplurile care folosesc "ferirea" in decurs de un an.
Deci, este atat de imprecisa incat nici nu poate fi considerata o metoda contraceptiva. Jocurile cu focul sunt, prin comparatie, mai putin riscante.
0
27-07-2012, ora 09:13
Andreea21-ZGZ
Nu este medic/terapeut
Andreea21-ZGZ
buna...sunt speriata.am avut contact sexual cu iubitul, dar nu ne-am protejat, el ma ferit, pe urma am mers la mare, menstruaţia trebuia sa-mi vina ieri şi încă nu a apărut, am dureri de mijloc şi ma durut foarte puţin burta, ca şi cum mi-ar veni dar nimic... pot fii însărcinata sau îmi întârzie din cauza ca am fost la mare( apa era cam rece), ajutaţi-mă ca sunt disperata...
0
27-07-2012, ora 17:41
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
fa un test de sarcina ca sa fii sigura, noi nuin ti putem raspunde cu exactitate nici macar domnul doctor intrucat nu stim ce s a petrecut intre voi. da poate intarzia daca apa era rece si te ai pricopsit cu o anexita.
0
03-08-2012, ora 17:21
Andreea21-ZGZ
Nu este medic/terapeut
Andreea21-ZGZ
Buna, în sfârşit mia venit mestra, mai târziu cu 2 zile (28 iulie) dar totuşi mia venit, de obicei în primele zile îmi venea mai mult şi spre sfârşit mai puţin dar de data asta a fost exact invers, în primele zile puţin şi spre sfârşit mai mult, şi în plus am avut pe fiecare zii dureri de burta şi câteodată şi de mijloc, eu care de obicei ma durea burta decât în prima zi, în fine deci avea aceeaşi culoare şi cam aceeaşi cantitate, nu cum am auzit eu ca atunci când ramai însărcinata se poate sa vina dar puţin şi are şi alta culoare (maronie), acum ma simt cam ciudat cu burta ca şi cum as fii balonata sa zic asa, pot fii însărcinata sau dacă mia venit ciclul nu? Răspundeţi-mi va rog ca sunt speriata...
0
03-08-2012, ora 17:21
Andreea21-ZGZ
Nu este medic/terapeut
Andreea21-ZGZ
Vreau un răspuns urgent va rog...
0
03-08-2012, ora 17:40
Ioanacj
Nu este medic/terapeut
Ioanacj
Se poate sa iti si induci o anumita stare doar la gandul ca s-ar putea sa. Totusi, daca ti-a venit menstuatia, cred ca poti sa stai linistita. Se poate sa apara dereglari si sa iti vina mai devreme sau mai tarziu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •