pot lua aniticonceptionale si fara a ma duce la ginecolog?

07-07-2007
alyna
Nu este medic/terapeut
alyna
pot lua aniticonceptionale si fara a ma duce la ginecolog?abia mi am inceput viata sexuala si as vrea sa iau anticonceptionale.cu cine sa vb despre asta?am luat acum 1 an logest dar pentru k imi este foarte rau in perioada menstruatiei, dar am renuntat pt ca ma sinteam mai rau, le simteam foarte puternice.sa iau tot logest?va rog dati-mi un sfat
4 comentarii
0
08-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Logest nu pare cea mai bună alegere în cazul dv. Este bine să veniţi la o consiliere de planificare familială.
0
31-07-2008, ora 00:00
alyna
Nu este medic/terapeut
alyna
multumesc pentru sfat..totusi am citit raspunsul dvs prea tarziu...nu am mai avut cum sa intru pe internet..si deja am luat logest...o mare prostie din partea mea.Am crezut ca imi va face bine, insa mia facut cel mai mare rau.Imi pare rau ca am luat dar acum e prea tarziu pentru regrete, am luat si mia fost rau..mai rau decat daca nu le luam, am inceput sa am greturi, ameteli, si o menstruatie abundenta care inca mai exista.Sunt disperata nu stiu ce sa iau sa scap de sangerare...dupa 7 zile am incetat sa le mai iau vazand ca imi fac rau.doctora mia dat fitomenadion dar nu vad vreo ameliorare..sunt deja in a 11 zii in care tot mai sangerez.Va rog sa ma ajutati si pe mine..spuneti-mi ce sa iau.
0
31-07-2008, ora 00:00
alyna
Nu este medic/terapeut
alyna
vreau sa mai spun ca mia fost rau de la ele.2 zile am vomitat...dureri de burta...de cap...m-am simtit cumplit de rau plus ca menstruatia era mai abundenta si cu cheaguri...tocmai de aceea m-am speriat si am renuntat, stiu ca dupa 3 luni ele se obisnuiesc cu corpul dar eu nu le-am mai suportat.am gresit lundule...dar acum vreau o solutie, si sper sa ma ajutati si pe mine.
0
31-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este probabil ca situatia se va ameliora de la sine in urmatorele zile. Fitomenadion poate ajuta revenirea la normal, dar trebuie facute injectii cu 3 fiole pe zi, ca sa aiba efect cat de cat sigur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •