Pot lua ulei de lavanda sau alte naturiste avand TOC?

29-05-2013
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Buna ziua.Sufar te tulburare obsesiv compulsiva si iau tratament medicamentos cu venlafaxina si olanzapina.
Pe langa iau si Ginsavit(multivitamine, minerale+ ginseng).
Am auzit ca uleiul de lavanda, extractul din ulei de lavanda, capsule, defapt mi-a recomandat un medic farmacist ajuta la psihic, da stari de liniste, relaxare, pentru depresie.Eu am si anxietate, obsesii, compulsii..E adevarat ca acum s-au redus in mare parte dar ele tot exista din cand in cand si ma mai deranjeaza.Dar lupt, incerc, sper, fac tot posibilul(carti de specialiatate, metode psihoterapeutice, carti de religie, teologice), hobbyuri etc.Si merge bine.Cred in Dumnezeu si merg inainte!Apelez si la Dumnezeu si la psihoterapie+tratament medicamentos.

Deci are ceva, efecte adverse, sau ceva neinregula, e vreo problema daca iau ulei de lavanda?Extract(nu e foarte scump), avand in vedere ca iau medicamentele de mai sus mentionate?
Ce tratamente naturiste imi mai recomandati, ieftine, bune etc?
carti, metode.Promit ca o sa incerc sa citesc si subiectul mediatizat si frumos cu grupul de T.O.C
Va multumesc.O zi buna si astept raspunsul dvs.
1 comentarii
0
30-05-2013, ora 07:36
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
În general acest aspect se discută cu medicul care v-a prescris tratamentul. Medicaţia îndeplineşte deja un rol curativ, iar suprapunerea efectului medicamentos cu cel naturist ar putea produce reacţii prea intense.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul