Pot opta pentru nastere naturala daca am probleme uneori cu bazinul?

29-03-2017
dana1990
Nu este medic/terapeut
dana1990
Buna ziua!Am 27 de ani si sunt insarcinata si mi-as dori tare mult sa nasc natural, nu de curajoasa ce sunt ci datorita faptului ca sarcina naturala implica mai putine riscuri pentru mine si bebe. Inca sunt la inceput si nu am apucat sa vorbesc cu medicul meu despre acest aspect... In 2010 am avut o fractura de astragal/ talus la piciorul drept, Mentionez ca mi-a fost sectionata trei sferturi din laba piciorului. Am fost operata in Belgia, caci acolo ma aflam la momentul accidentului, de catre medici foarte buni si dupa ore bune de kinetoterapie, m-am recuperat si am inceput sa merg bine cam intr-o jumatate de an. Numai ca, eu inca nu pot sa indoi piciorul drept maxim si simt ca atunci cand obosesc sau merg mult pe durata unei zile, incep sa schiopatez. Nu am mai fost la nici un control din 2010 si acum de ceva timp seara, dupa un efort indelungat sau mers mult, cand ma asez in pat ma ia o durere crunta de bazin( este o durere ascutita care imi taie cateva secunde rasuflarea si am impresia ca paralizez pentru ca nu pot sa ma misc stanga-dreapta pana dispare durerea). Nu se intampla zilnic sa trec prin starile acestea, dar mi-e teama ca s-ar putea intampla fix in timpul nasterii... Va sunt recunoscatoare pentru orice raspuns sau indrumare. Va multumesc mult!
2 comentarii
0
03-04-2017, ora 23:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca nu ati avut o fractura a bazinului, nasterea naturala este posibila in functie de masuratorile bazinului, efectuate de catre ginecolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-04-2017, ora 09:34
dana1990
Nu este medic/terapeut
dana1990
Vă mulțumesc pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epiziotomia
  • Cum influențează riscul de obezitate tipul nașterii – vaginală sau prin cezariană
  • Nașterea naturală în prezent - tot lungă și dureroasă?
  • Recuperarea după nașterea naturală - ce ar trebui să știm
  •