Pot pastra copilul? Voi naste un copil sanatos?

26-03-2009
zamfi
Nu este medic/terapeut
zamfi
Am 31 de ani, acum un an am fost diagnosticata cu hipertiroidie, am urmat tratament, in prezent glanda functioneaza normal, daca as intrerupe tratamentul medicul endocrinolog mi-a zis ca boala va recidiva in doua luni.Problema vine acum:luna aceasta mi-a intarziat ciclul, am mers la ginecologie -in urma unei ecografi vaginale, am aflat ca sant insarcinata in cinci saptamani, mentionez ca ultima data de ciclu a fost 19 feb, iar pe 23 martie am facut ecografia, in tot acest timp adica pana pe 22 martie am luat tyrozol 5mg un comprimat/zi si eutyrox 25mg un comprimat/zi.Intrebarea mea este daca pot pastra copilul?si daca copilul in aceste cinci saptamani a fost afectat de medicamente?sau daca poate avea urmari negative in etapele cresterii lui?De asemenea pe 4 martie in urma unui contact sexual neprotejat am luat postinor 2 desi eram insarcinata, nu stiam-un alt medicament care se adauga la celelalte doua.Sant mama unui baietel de cinci ani si numai am avut niciun avort, daca in conditiile de mai sus pot fi din nou mama, o voi face, dar pentru asta trebuie sa fiu o mama sanatoasa si sa am garantia ca voi avea un copil sanatos%, sant dispusa sa fac orice analize medicale, dar vreau o garantie nu ma pot juca cu o viata.As dori un raspuns cat mai repede, deasemenea maine 27 martie pot aduce informatii noi-valoarea tsh facuta acum si rezultatul analizei beta hCG(varsta exacta a sarcinii).MULTUMESC!
6 comentarii
0
05-04-2009, ora 01:04
zamfi
Nu este medic/terapeut
zamfi
Pana acum nu am primit nici un sfat, poate ca sant foarte putine persoane care au trecut prin asa ceva, eu am luat o decizie-am avortat -primul avort, nu am simtit nimic, nici o durere, doar o durere in suflet, ca am pierdut ceva ce putea fi minunat, ceva al meu, dar am simtit pe o parte o eliberare, am scapat de spaima ca pot aduce pe lume un copil bolnav.Cred intr-un nou inceput, cred in vindecare, cred ca voi fi din nou mama, o mama sanatoasa si un copil sanatos.Vreau, totusi, daca cineva care a trecut prin ce trec eu si imi citeste mesajul sa-mi spuna cum a procedat.
0
10-07-2009, ora 14:01
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Eu am luat Ciprinol(antibiotic f puternic in clasa 3 de risc), intre saptamanile 4-5. Acum sunt insarcinata in 33 de saptamani si bebe este ok.Stiu de la medicul meu ginecolog ca orice medicament luat (in afara de cele cu risc cert asupra fatului), in primele 21 de zile dupa fecundare (sau ovulatie) nu afecteaza fatul. Imi pare rau pentru ca ai avortat. Eu cred ca puteai tine sarcina fara probleme, dar a fost decizia ta. Eu una nu am avut inima sa nu las copilul chiar cu riscul de a fi bolnav( mie 3 medici mi-au spus ca ar fi mai bine sa avortez+ membrii familiei, in afara de sotul meu).Ne-am gandit ca era viata din noi. Sper ca o sa poti trece peste asta si sa ramai din nou insarcinata. Cand o sa vezi prima ecografie a celui mic (care va avea 2 cm), atunci poate vei plange si vei aprinde o lumanare pentru copilul celalalt. Cine iti va spune ca nu era copil o sa te minta, pt ca inimioara lui incepuse sa bata atunci cand ai avortat. Iti doresc multa putere si sanatate. Si bineinteles un copilas.
0
27-09-2009, ora 20:15
zamfi
Nu este medic/terapeut
zamfi
Acum, stiu sigur ca riscurile erau prea mari, avea mai mult de 21 de zile de fecundare -40 de zile conform rezultatului analizei beta hcg-datorita medicamentelor, fatul era afectat de o disfuctie hipertiroidiana iar eu ca mama nu puteam duce sarcina la capat in conditii normale datorita recidivari bolii(se accelera pulsul) Mesajul meu pe forum a venit din disperare, pentru ca, desi stiam ca nu am trebuie sa avortez voiam o alta parere, voiam sa fie langa mine cineva care a trecut peste sfatul medicilor si a fost bine-voiam mai mult un suport emotional. Multumesc pt raspuns, esti curajoasa, sper si invingatoare, la tine e cu totul alta situatie, nici eu nu avortam daca avea doar 21 de zile, tocmai pt asta am facut analiza beta hcg -ca sa aflu varsta sarcinei-decizia apartine fiecaruia-eu sant cu sufletul impacat. SUCCES!
0
28-09-2009, ora 09:38
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Imi pare rau pentru ca nu ai putut tine sarcina.E bine totusi ca ai facut testul HCG ca sa fii sigura ca bebelusul s-ar fi nascut cu malformatii ca sa fii impacata cat de cat cu tine Eu am nascut o fetita sanatoasa si frumoasa.Intr-adevar Dumnezeu m-a ajutat mult si mi-a dat putere sa trec peste toate necazurile. Din fericire mai au loc si minuni. Alexia este minunea noastra pe care se putea sa nu o avem dc am fi aplecat urechea la unii medici. Imi pare rau ca unii oameni care mai sunt si medici recomanda cu atata nonsalanta avortul fara sa se intereseze catusi de putin de sufletul unei mame sau al unui copil. In cazul meu fetita mea putea sa nu existe azi dc nu m-as fi incapatanat sa cred ca totusi are o sansa sa traiasca si sa fie sanatoasa.
0
01-10-2009, ora 21:07
gabbitza
Nu este medic/terapeut
gabbitza
va rog raspundeti ce inseamna analiza BAS% 1.5 0/2 0.14 0/0.20
0
02-10-2009, ora 11:25
zamfi
Nu este medic/terapeut
zamfi
Pentru mamicile care trec prin situatii asemantoare, care au probleme cu tiroida si fac tratament, precizez ca in sarcina -tratamentul pt reglarea tiroidei -nu provoaca malformatii fizice ci pshice (invata mai greu sa vorbeasca, cresc mai greu decat ceilalti copii, raspund cu intarziere etc)-doresc sa confirme cineva de specialitate cele spuse de mine.Aviz mamicilor, atentie, nu va lasati incurajate de minuni, decizia este a voastra-doctorul de specialitate doar va recomanda.Cunosc si mame care au copii cu probleme, suferinta e mare.Cum va simtiti in ziua in care copilul dv. este bolnav? Are febra de ex.Cum??Aveti o stare de apasare, de neliniste-cum ar fi ca copilul dv sa fie bolnav permanent?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: