pot ramane insarcinata?

13-07-2010
mitza81
Nu este medic/terapeut
mitza81
buna ziua.as dori un raspuns, de la un medic daca se poate.am ciclu regulat.daca fac dragoste neprotejat primele 7 zile dupa menstruatie, si apoi ma protejez, cu prezervativ, pot ramane insrcinata?va multumesc.nu am incredere in anticonceptionale, am incercat si rezultatul a fost ciclu neregulat, sangerari in mijlocul menstruatiei si o sarcina.va multumesc
7 comentarii
0
13-07-2010, ora 16:14
pumy
Nu este medic/terapeut
pumy
Nu sunt medic dar iti pot vorbi din experienta, din ce cunosc. Poti ramane insarcinata in orice zi. Doar ca gradul de risc difera. Metoda calendarului este folosita de femeile care au un ciclu foarte regulat si care isi cunosc si perioada ovulatiei (nu toate femeile ovuleaza fix la mijlocul ciclului menstrual ca sa iti poti calcula cele 7 zile dupa menstruatie) dar nu este o metoda sigura. In plus, daca numeri cele 7 zile de la terminarea sangerarii vei fi extrem de aproape de mijlocul ciclului menstrual si deci, cel mai probabil, de ovulatie. Ca sa vezi cat de inselatoare poate fi metoda calendarului: mama mea a ramas insarcinata cu mine in a treia zi de sangerare menstruala. E drept, sunt cazuri rare, dar nu de neglijat. Cat despre anticonceptionale- imi pare rau sa aud ca ai avut neplaceri. Sarcina in timpul pilulelor apare atunci cand ai uitat un comprimat sau cand nu le iei regulat, cand vomiti inainte sa se absoarba in organism sau cand nu ti-a fost calculat dozajul hormonal si ti-au fost recomandate "dupa ureche".
Asa ca mai degraba folosesti prezervativul. In conditiile astea pare cel mai bun.
La fel de bine poti merge la un planning cu partenerul si vi se vor explica ce metode de contraceptie puteti folosi.
Numai bine.
0
13-07-2010, ora 17:50
alics_x
Nu este medic/terapeut
alics_x
buna si eu tot din experienta as vrea sa iti spun ca mama a ramas insarcinata chiar prima zi dupa menstruatie mergi la un doctor el o sa iti dea sfaturile cele mai bune
0
14-07-2010, ora 14:18
mitza81
Nu este medic/terapeut
mitza81
va multumesc pt sfaturi.anticonceptionalele mi-au fost recomandate de un medic zicea el ca ajuta sa se retraga chisturile pe care le aveam, dar se pare ca nu au dat rezultatele scontate.cat despre planning mai astept ca el acum e departe, asa ca nu e nici un risc de a ramane.
0
15-07-2010, ora 18:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalele, ca tratament al chisturilor, sunt eficiente numai in boala ovarelor polichistice. Pentru chisturile comune, in masura in care va supara, sau daca nu va supara, dar depasesc 2 cm, cel mai bine este sa urmati un tratament homeopatic.

Referitor la intrebarea initiala: cea mai sigura perioada nu este cea de dupa menstruatie, ci cea de dinainte de menstruatia urmatoare. Desigur, asta presupune un ciclu regulat.
0
04-08-2010, ora 17:54
annytza
Nu este medic/terapeut
annytza
buna ziua as vrea sa stiu si yo dak am ramas insarcinata, akm 8 zile am avut relatii sexuale cu ubytu meu sh nu neam protejat sh azi trebuia sa mi vina ciclu sh n mia venit puteti va rooooog sa ma lamuriti dc????VA ROG mie tare fricaa
0
04-08-2010, ora 17:55
annytza
Nu este medic/terapeut
annytza
imi raspunde sh mie cnv???snt disperata
0
11-08-2010, ora 11:57
pumy
Nu este medic/terapeut
pumy
Teoretic nu erai in perioada fertila. Dar asta depinde cat de regulat este ciclul tau. Insa, asa cum ii spuneam si utilizatorului mitza81 riscurile unei sarcini sunt prezente pe toata perioada unui ciclu menstrual. Daca prietenul tau a ejaculat afara atunci sansele scad si mai mult. Daca nici pana acum nu ti-a venit ciclul exista 2 posibilitati: fie e sarcina (si poti face un test de sarcina cu prima urina de dimineata pt ca a trecut destul timp), fie e o intarziere provocata de stres, caldura de afara sau alte dereglari hormonale ale organismului tau. Pe viitor, nu mai accepta sa faceti sex neprotejat. Nu merita! Sper sa iti fie bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •