Pot sa fiu însărcinată?

15-06-2014
Oanamariacimpean
Nu este medic/terapeut
Oanamariacimpean
Buna ziua, întrebarea mea pentru dumneavoastră este următoarea : am făcut ddragoste cu iubitul meu dar am făcut-o neprotejati, dar nu cred ca a scăpat in mine pentru ca a ejaculat pe mine nu in mine si nu cred ca s-a scăpat deoarece cred ca s-ar fi agitat si el, ţin sa Menţionez ca are 28 de ani. Nu am simptome specifice doar o Greaţa dar eu am si probleme cu stomacul si deaceea nu stiu ce concluzie sa iau, am mai avut câteva dureri minore de burta vreo 2 zile dar altceva nimic mai mult. Se poate sa fi rămas însărcinată?
5 comentarii
0
15-06-2014, ora 18:06
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Oanamariacimpean,

Raspunsul scurt este: da, poti ramane insarcinata. Practic ai avut contact sexual neprotejat, iar metoda coitului intrerupt (ejaculare in afara) este o metoda "preistorica" si nu este indicata cuplurilor pentru care o sarcina ar fi incomoda/nedorita/catastofa din cauza eficientei scazute. Un test de sarcina la 3 saptamani de la contact iti va da raspunsul exact. Sunt atat de multe metode contraceptive la indemana oricui, de ce sa stai cu stresul asta dupa fiecare contact?
0
15-06-2014, ora 19:08
Oanamariacimpean
Nu este medic/terapeut
Oanamariacimpean
cam, care ar fi sansele de a ramane? pe moment nu m-am gandit ca e foarte mare riscu din moment ce nu a ejacukat in mine, dar dupa am luat in calcul aceasta "posibilitate" si imi e tare frica sa nu fi ramas insracinata, ce as putea face. am avut contactul de aproximati o saptamana jumate, va multumesc!
0
16-06-2014, ora 01:52
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Acum nu mai ai ce face decat un test de sarcina la momentul potrivit. E greu sa estimez un risc in procente (x%), dar care ar fi diferenta intre 5% sau 50% daca chiar tu esti intre cei 5% la care se instaleaza o sarcina?
0
16-06-2014, ora 17:42
Oanamariacimpean
Nu este medic/terapeut
Oanamariacimpean
Cam cand ar trebui sa fac testul de sarcina ?
0
23-06-2014, ora 11:31
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
La 3 saptamani de la contactul respectiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •