Pot sa pastrez sarcina?

13-12-2009
simi1682
Nu este medic/terapeut
simi1682
Buna ziua!
Am nascut primul copil acum 10 luni, dupa 8 luni mi-a venit prima menstruatie, in luna a 9 mai precis pe 24 oct. mi-a venit ce-a de-a doua si am inceput sa iau Marvelon insa din cauza faptului ca ma durea capul le-am intrerupt, iar menstruatia a durat cam pana pe 10 noiembrie. Pe data de 8 noiembrie mi s-a gasit, atat mie cat si sotului, stafilococ si streptococ beta nazal si am inceput un tratament cu augumentin pana pe data de 20 noi (cu aproximatie).
La cateva zile (26 noi) in urma unui contact sexual neprotejat (pentru ca dupa calculele mele trebuia sa-mi vina si menstruatia) am facut candidoza si am luat fluconazol doza unica 150 mg si 5 ovule de metronidazol.Urmatoarea menstruatie nu a mai venit, iar dupa un control la dr. a reiesit ca sunt insarcinata.
As dori sa stiu daca pot sau nu pastra sarcina ?
7 comentarii
0
13-12-2009, ora 14:40
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
parerea mea(neavizata!) e ca nu ar trebui sa pastrezi sarcina:-((Pe de o parte din cauza diverselor tratamente administrate dar si pt ca organismul tau are nevoie de mai mult de 10 luni pt a fi pregatit pt o noua sarcina...Cel mai bn te sfatuieste un ginecolog bun.
0
13-12-2009, ora 21:59
simi1682
Nu este medic/terapeut
simi1682
Am intrebat 4 ginecologi nu unul, iar acum sper sa-mi mai dea inca unul un raspuns.
Parerile sunt impartite : doi mi-au spus foarte clar ca pot pastra sarcina pt. ca este la inceput si probabil ca acele medicamente (mai exact doza de fluconazol, pentru ca augmentinul si metronidazolul nu prezinta pericol au spus toti cei 4 dr. ) nu au afectat fatul, insa cel mai bine ar fi ca la 3 luni sa fac triplu test sau bitest ca sa nu existe complicatii, iar daca exista sa fac intrerupere de sarcina, iar ceilalti doi mi-au spus ca nu s-a demonstrat clinic ca s-au produs malformatii congenitale la fat, insa daca vreau sa-mi asum riscul este treaba mea.Am cautat si pe internet si nu am gasit nimic care sa ma faca sa cred ca fatul ar avea de suferit dupa, dar bineinteles un motiv de ingrijorare si de stres pt. cele 9 luni va fi...eu sper din tot sufletul sa fie bine, tot ce am nevoie este de parerea altcuiva care a mai trecut prin ce trec eu si stie cum este.
0
14-12-2009, ora 12:29
simi1682
Nu este medic/terapeut
simi1682
am fost la eco azi si se pare ca nu exista nici o sarcina.ce bucurie!
Desi dr. vroia sa ma chiureteze de joi fiind convinsa ca sunt in 6 sapt, bine ca nu am fost de acor...acum fac beta HCG-ul mi-a luat azi sange si ma mai duc miercuri..desi nu cred ca exista sarcina extrauterina..mai degraba poate nu s-a dezvoltat deloc de la pastile..sau pur si simplu am o dereglare de menstruatie..vedem Joi ca ma duc din nou la dr. Sper sa fie totul bine!
0
14-12-2009, ora 12:38
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Uite asa le rezolva natura(sau Dumnezeu)pe toate:-)).Sanatate multa!Si sarbatori fericite!
0
16-12-2009, ora 19:43
simi1682
Nu este medic/terapeut
simi1682
Am luat azi primele rezultate de la testul beta HCG..mi-a iesit 124, 0...ceea ce inseamna ca as fi insarcinata in 4 sapt..insa la eco nu s-a vazut nimic.E posibil?...maine ma duc sa iau si celalalt rezultat la aceeasi analiza sa vedem daca e ceva schimbat..sper doar sa nu fie extrauterina.
0
27-01-2010, ora 14:06
deea080
Nu este medic/terapeut
deea080
sunt insarcinata in 28 de saptamani si pot sa iti spun ca in primele 2 sapt de sarcina eram internata in sp si nimeni nu si a dat seama ce am mi au administrat 10 tipuri de pastile si 4 de antibiotice printre care si metronidazol si fluconazol pt candida. sarcina a decurs f bine pana acum, dar am pb pe cordonul omb dar pot sa te asigur ca nu de la pastile. iti doresc o sarcina usoara si sper sa nu ai pb
0
07-07-2012, ora 09:32
claudianac
Nu este medic/terapeut
claudianac
Buna deea080. As dori sa te intreb daca ai reusit sa duci sarcina la capat? eu am luat diflucan 4 tb-1 tb/saptamana de 150. Si acum stau cu frica sa nu fiu insarcinata desi nu prea exista posibilitatea aceasta, dar mi-a intarziat ciclul menstrual 3 zile. Te rog sa imi raspunzi sau daca a mai fost cineva in situatia aceasta o rog sa ma ajute. va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul