Pot scapa de operatie vreodata?

24-02-2010
danzave71
Nu este medic/terapeut
danzave71
am facut un rmn am fost diagnosticat cu hernie discala madiana L5-S1 mic fragment discal inferior.deasemenea in buletinul de interpretare imagistica prin rezonanta magnetica mai scrie.Mica protuzie discala circumferentiala T11-T12 usoara steroza de canal rahidian la acest nivel.Moderata steroza de canal rahidian L4-L5, SI L5-S1. PROtuzie discala medio-laterala stanga L4-L5.M-i sa dat un medicament si m-i sa spus sa slabesc deoarece am 1ookg.intrebarea mea este -daca slabesc si nu mai am dureri pot scapa de operatie.Va multumesc mult
11 comentarii
0
24-02-2010, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu interpretarea scrisa a RMN-ului conteaza, ci mai ales simptomele D-voastra, deficitul neurologic, cuantificate de catre neurochirurg.
Fireste ca este imperios necesar sa va normalizati greutatea.
Veti scapa de operatie daca:
- nu exista semne neurologice de paralizii, parestezii, pareze si alte deficite neurologice;
- veti slabi corespunzator
- veti practica kineto-terapia specifica coloanei lombare (programe de gimnastica medicala specifica), eventual hidro-kineto-terapie (inot).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2010, ora 09:27
pocavio
Nu este medic/terapeut
pocavio
buna ziua baiatul meu in varsta de 10 ani a fost diagnosticat cufibrom non osifiant metafizar stang la nivelul condilului femural intern s-a evidentiat o zona de rarefactie a traveelor osoase cu moderata demineralizare ;modificarea este limitata la epifiza nu se insoteste de modificari ale corticalei osoase si nici de reactie periostala la nivelul diafizei tibiei pe fata postero-interna la aprox.3, 7cm de platoul tibial intern se gaseste o formatiune mica cu densitate de muschi care face amprenta pe os ai subtiaza discret corticala si nu modifica osul spongios formatiunea de parti moi ar putea fi ozona atipica de insertie de muschi a gambei.CONCLUZIE EXAMEN C T.( lez.de uzura sau humangiom epifiza condilului femural intern stang Amprenta cu aspect benign pe fata postero-interna a libiei stg.in apropierea font epifizo-diafizare.(AM CITAT DI EXAMENUL TOMOGRAF) LA EXAMENUL RADIOLOGIC S-A CONSTATAT ZONA DE RAREFACTIE OSOASA OVALARA CU DIAMETRUL VERTICAL PARALEL CU AXUL LUNG AL OSULUI CU DIM. DE APROX.2cm/1cm as dori din suflet sa-mi spuneti cat de grav poate sa fie si ce se poate face si ce reprezinta acest diagnostic eu va spun sincer ca nu am inteles va multumesc anticipat si astept raspuns.
0
26-02-2010, ora 17:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce ati descris D-voastra este un rezultat scris, o interpretare radiologica.
Aceasta nu are nici o semnificatie daca nu este interpretata de catre ortopedul pediatru in timpul examenului clinic.
Prin urmare, consultati un ortoped perdiatru!
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2010, ora 10:18
pocavio
Nu este medic/terapeut
pocavio
eu am consultat medicul dar dat fiind, ca raspundeti la nelamuririle oamenilor si postati ca atotoate cunoscator in privinta ortopediei am cerut si eu o explicatie dar se vede treaba ca habar nu aveti de medicina daca nu stiti sa descifrati o interpretare radiologigca sau un rezultat scris as zice sa nu mai incurcati apele si sa va reorientati sa nu mai piarda si alti parinti disperati timpul scriindu-va
0
01-03-2010, ora 10:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trec cu usurinta peste limbajul ireverentios, chiar jignitor la adresa cuiva vrea sa va ajute, realmente, fara nici un fel de obligatie..
Eu va explicam doar ca absolut nici un ortoped din lumea aceasta civilizata nu ar putea pune un diagnostic pe baza unei simple interpretari radiologice.Diagnosticul are nevoie de imaginile propriu zise!!!!! Si aceasta mai ales in cazul unur situatii delicate, cum sunt formatiunile tumorale ale aparatului locomotor.
Daca D-voastra gasiti in intreaga lume un ortoped serios care ar pune un diagnostic doar pe baza interpretarii scrise a unui radiolog, fara sa studieze efectiv imaginile, eu va platesc greutatea d-voastra in aur.
Cu aceeasi stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2010, ora 13:48
pocavio
Nu este medic/terapeut
pocavio
imi cer scuze daca v-am jicnit dar ca orice mama care se agata de orice i se pare bun, eu nu v-am cerut un diagnostic ci v-am rugat sa-mi explicati diagnosticul gata pus sa ma lamuriti daca este grav s-au nu caci eu stiu ca orice medic care citeste un diagnostic poate sa isi dea cu parerea si bineinteles nu sunteti obligat.
0
01-03-2010, ora 14:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Oentru a ma face mai bine inteles:
- pentru un diagnostic ceea ce conteaza este numai imaginea propriu-zisa, si nu interpretarea scrisa a unui radiolog. Am toata stima pentru colegii radiologi, dar ei nu pot cunoaste criteriile noatre, ale ortopezilor. Prin urmare, interpretarea lor va fi intotdeauna una partiala.
- incercam sa va ajutam din toate puterile, insa nu suntem clarvazatori sa putem studia de la distanta imaginile radiologice sau computer-tomografice.
In rest, va stam oricand la dispozitie, dupa modestele noatre posibilitati.
Cu aceeasi stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-07-2010, ora 19:36
danzave71
Nu este medic/terapeut
danzave71
am diagnosticat cu hernie de disc lombara.din acest motiv este posibil sa ai dureri la testicule.sau o fi alt motiv.va multumesc.
0
18-07-2010, ora 19:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, sunt descrise asemenea dureri, insa pot apare si in hernia inghinala, in colica renala, tendinopatia ilio-psoasului si alte zeci de alte diagnostice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-07-2010, ora 19:43
danzave71
Nu este medic/terapeut
danzave71
va multumesc ptr.raspuns.si unde ma pot adresa ptr a afla de hernia inghinala sau colica renala.la ce sectie medicala unde se pot face radiografii
0
18-07-2010, ora 19:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu este vorba despre radiografii.
Incepeti printr-un consult la neurochirurg, apoi la urolog (sau nefrolog) si eventual la chirurgul generalist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: