pot scapa fara operatie de hernie de disc?

07-05-2009
rida
Nu este medic/terapeut
rida
in decembrie am facut prima criza si dupa 2 internari la eforie inca mai am dureri, chiar si noaptea.Rezultatul rmn este -modificari de tip modic 2, hipersemnal; t1 si t2, la nivelul corpurilor vertebrale l5 si s1-discuri intervertebralel4-l5, l5-s1, cu hiposemnalt2 neomogen, partial desicate-protruzie discalal4-l5 circumferentiala care comprima sacul dural-hernie de disc l5-s1 posterolaterala stanga care comprima radacina nervoasa s1 -maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal t2 omogen
8 comentarii
0
09-05-2009, ora 11:21
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Doar un neurochirurg iti poate spune iar daca scapi scapi acum, dar pana la urma tot va trebui sa o faci pentru ca dupa fiecare criza se agraveaza acolo fisura sau tasare ce ai tu si iti afecteaza nervul si vei suferi mai mult.Nu sut medic, dar m-am operat si eu la coloana si imi pare rau ca am tot amanat.La care Eforie ai fost? Am fost si eu la Nord (Grand), acolo nu ti-a spus medicul nimic despre RMN si despre operatie?
0
20-05-2009, ora 23:14
maritzza
Nu este medic/terapeut
maritzza
protocol de axaminare;T2 FSE siT1 SE coronalT2 FSE si axial T2 FSE in planul ultimilor discurilor toracale inferioare si lombareREZULTAT RMN rectitudinea coloanei lombare in plan sagital modificari degenerative discale toracale in ferioare si lombare -deshidratari discare in grade variate [reducerea semnalului discului in ponderatie T2 ]+/-pensari discale [T12 L5]+/-mici hernii intraspongioase in platourile vertebrale adiacente ;modificari degenerative grasoase [tip MODIC2]in platourile vertebrale vecine discului L5 ' T12 -L1 minim debord discal T12 predominent posterior cu contact radicular L1 drept intracanalar L4-L5 debord discal L4 predominent lateral stang cu compresie radiculara L4 stang intraforaminal L5 S1 hernie discala posterioara mediana sau paramediana dreapta subligamentara L5de 7mm in ax APce exercita compresie pe sagmentele intracanalar si preforaminal radiculare S1 drepte con medular radacinile caudei equina cu morfologie si semnal normale con medular proiectat la nivel L1CONCLUZII;HERNIE DISCALA SUBLIGAMENTARA L5 COMPRESIVA PE RADACINA S1 DREAPTA DEBORD DISCAL L4 COMPRESIV PE RADACINA L4 STANGA va rog din suflet si cu disperare sami spuneti daca este neaparat nevoie de operatie sau se poate rezolva si prin alte metode mii de multumiri astept cu nerabdare raspunsul dvs
0
11-06-2010, ora 08:02
maritzza
Nu este medic/terapeut
maritzza
buna ziua ma numesc maritzza si in urma cu ceva timp am cerut ajutorul dvs multunesc mult ptr raspuns insa acum am nevoie din nou de el si o sa va spun pe scurt despre ce este vorba acum mai bine de un an sotul meu a fost operat de hernie de disc multumim lui d-zeu se simte foarte bine dar am inteles k ptr rezultate si mai bune ar trebui sa faca recomandabil in fiecare an ceva tratamente undeva la eforie nord daca nu ma insel as dori sa aflu mai multe despre toate acestea ce tratamente ar trebui sa urmeze si mai exact unde si acte sunt necesare nu stiu poate de la domnu doctor care sa ocupat de el sau ma rog nu stiu multumesc din suflet si astept raspunsul dvs
0
11-06-2010, ora 13:47
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna ziua maritzza, eu am fost la Eforie Nord la recuperari. In primul rand, de unde esti ?Poate exista pe langa tine vreo statiune de recuperari.al doilea rand, nu ii trebuie neaparat recomandare de la medicul care l-a operat, doar o trimitere de la medicul de familie si o adeverinta de la serviciu ptr asigurat. Al treilea, nu cred ca mai gasesti locuri libere la Eforie sau in alata statiune balneara de pe litoral in perioada verii. Pentru mai multe detalii poti intra la profilul meu si sa imi scrii mesaj privat.
Cu mult drag Maria !
0
12-06-2010, ora 08:34
maritzza
Nu este medic/terapeut
maritzza
buna ziua doamna mary44 va multumesc din suflet ptr raspuns apropo eu sunt din bucuresti si imi pare bn de cunostinta si as vrea din suflet sa mai putem discuta pe acest subiect ptr ca ma intereseaza foarte mult nu stiu se pot face rezervari prin intermediul internetului ?daca mai sunt locuri?multumesc inca o data si astept raspunsul dvs o zi buna si sanatae multa
1
12-06-2010, ora 14:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie sa stiti ca nu examenul radiologiac sau RMN decide daca trebuie operat sau nu, decizia este luata de neurochirurg in functie de acuzele pacientului, si nu durerea este principala indicatie pentru operatie ci aparitia unui deficit motor pe membru inferior sau un deficit de sfincteri. durerea se poate combate azi destul de eficient, daca numai durerea este prezenta atunci in prima faza trebuie incercate alte metode: scaderea greutatii corporale (daca este cazul), kinetoterapie, infuzii cu neodolpasse, mydeton si altele
0
12-06-2010, ora 17:48
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Pentru mritzza. Pe site-ul sanatoriului este nr de tel la care puteti suna si intrebati tot ce este nevoie. Asa am procedat si eu cu toate ca sunt aproape, eu ma deplasez mai greu, inca mai am dureri.
0
14-11-2012, ora 21:22
maritzza
Nu este medic/terapeut
maritzza
buna seara as avea si eu o intrebare ptr cine ma poate ajuta ; am o fetita de 5 ani si imi raceste foarte des i-am dat ptr imunitate brohovaxon isoprinosine si multe siropuri din plante ptr imunitate stie cineva ceva mai bun si cu rezultate mai bune evident ptr k astea nu prea au dat rezultate! si mai am o problema daca ai dau antibiotic mai pot sa-i fac si aerosol cu adrenalina si ser fiziologic? tuseste si ai curge nasul de 2 saptamani multumesc astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: