Poveste complicata ce sa fac?

08-05-2012
manuteo2012
Nu este medic/terapeut
manuteo2012
Avem o relaie de apoximativ 14 ani si o fetita de 2 ani, dupa 4 ani de prietenie am hotarat sa ne casatorim toate bune si frumoase pana cand la cam 3 ani de la casatorie din nu stiu ce motive sotia ma inselat cu un tip, lucru care ca la facut din razbunare ca asa a crezut ea ca am facut si eu in perioada aceia, mentionez ca in acea perioada eram student si aveam si un job practic eram prins 24 din 24 dar nu era lasata ea pe ultimul plan si pe fondul si unu deces in familia mea pentru care am suferit enorm ea a decis sa faca acest lucru. Cand am aflat am vrut sa renunt in schimb ea a incercat sa ma faca sa continui cu ea, a fost o perioada dificila dar viata a mers mai departe si am reusit sa oiert asta datorita in principal ei care a stiut sa ma faca sa simt ca a gresit si regerta enorm. A urmat o relatie frumoasa cu probleme si griji cotidiene normale si cu situate materiala in crestere. In anul 2010 sotia era insarcinata si trebuia sa nasca la finalul lui septembrie, iar pe la jumatatea luni am primit o veste cumplita firma pe care o aveam a pierdut contractul cel mai important.Am Incercat prin diferite mijloace sa aduc lucrurile pe linia de plutire, rpin greseli zic eu acum, am luat bni de la prieteni pentru a investi si a incerca sa salvez situatia. Problema de aici pleaca ca nu am spus sotiei toate acele probleme financiare decat partial. In anul 2011 cad aproape fica noastra facea 1 an sotia a aflat toate problemele, eu aveam o stare de vinovatie si am incercat prin munca sa salvez situatia. In timpul in care eu ma dedem de ceasul mortii si incercam sa gasesc solutii, ea a decis sa inceapa o relatie cu un prieten de al meu de la care aveam eu bani si a tinuto tot asa pana cand am aflat in ianuarie 2012.Tipul respectiv numai cu lucruri de acest gen se acupa, a prostito facand ca ea sa creada ca o iubeste, ala nu isi paraseste familia lui nici cu forta. Cand am aflat ea a negat tot pana i-am pus pe amundoi fata in fata si ea nu a vut ce sa faca si a recunoscut el in schimb npormal ca nu, si a incepat sa zica ca ea e nebuna si toate cele. Eu stiind cu cine a reusit ea sa se complice am stat si am incercat sa judec la rece lucrurile. Intr-o zi am trimis o sa se intalneasca cu el sa isi rezolve problema ( mentionez e e indragostita de acest individ si nu o mai interesa nici copil nimic ) dupa acele discutii la care ma pus si pe mine sa vin sa stau sa nu ma vada tipul ala ca ei ii este frica de reactia lui findca in acel moment e a vrut sa se intlneasca si cu sotia lui, ea credea cael o sa renunte la familie pentru ea, el a amentintato ca o omara ca o stropeste cu acid pe fata.. Dupa cateva zile eu am zis cu durere si trecand peste orgoliu ca mai dau o sansa si incerc sa o iert, si am icercat sa discut cu ea, am fost si nervos logic intr-un fel zic. In schimb ea a ridicat un zid intre noi spunand ca ua re novoie de nimenica vrea sa fie singura. Eu am icercat sa discut si a fie sincera cu mine ce vrea sa faca in continuare, prntu ca eu sunt dispus sa uit si sa merg mai departe, chiar nu am mai discutat acest subiect si am incercat sa construiesc din nou ce sa stricat din vina si a mea si a ei. Acum eu astept o schimbare din partea ei ea spune ca nu poate ca asa se comporta ea ( adica rece ) spune ca nu stie nu are nevoie de nimeni. Acum eu ce as putea face sa astept la nesfarsit schimbarea ei( pentru ca in tot acest timp cel mai mult sufera fetita noastra ) sau sa o las si sa-mi contuni viata fara ea ( fara sa o astept pe ea sa se schimbe ). In momentul de fata am inceput sa cret ca sunt eu vinovat ca vreau sami salvez familia. MULTUMESC Chiar nu mai stiu cum sa procedez !!!11
4 comentarii
0
08-05-2012, ora 13:17
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Peste cativa ani vei realiza ca din nou te inseala. Se pare ca la ea nu sunt aventuri aceste scapari, deoarece dureaza mult prea mult- ani.
0
08-05-2012, ora 15:27
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Accepta adevarul: nu te iubeste. De ce vrei sa iti distrugi viata pt o asa femeie? Esti tanar, mergi mai departe si incearca sa te indragostesti din nou.nu te lasa batjocorit fiindca ea asta face, te batjocoreste.
Nu vezi ca te face de ras in fata familiei, a prietenilor? Orice ai face nu o vei schimba, te va insela iar si iar... fi barbat si pune punct. Crede-ma. vei fi mult mai linistit si fericit fara ea...am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare doar ca 1 singura data am aflat ca m-a inselat si clar l-am parasit fara sa ma uit in urma. Se pare ca am facut cea mai buna alegere deoarece acel barbat e acum casatorit si isi baga sotia in pamant cu aventurile lui.deci nu mai sta pe ganduri, pierzi niste ani importanti din viata pe care nu ii vei mai recapata, de ce ii pierzi cu o asemenea fiinta? Ai curaj si fi barbat, nu fetitza.
0
05-06-2012, ora 23:05
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Otilia are dreptate, te-ai insurat cu o "stricata" (este termenul de public pentru "curva" dar scriu asa ca sa nu se supere admin). Daca nu intelegi de la mine inseamna ca n-o sa intelegi niciodata si deci iti meriti soarata.
0
12-06-2012, ora 10:38
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Vine o vreme cand trebuie sa puneti mana pe o sapa si sa taiati toate buruienile dintr-o relatie. Nu le mai udati!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul