Povestea mea - FA | Forumul Medical ROmedic

Povestea mea - FA

06-04-2011
ursamajor
Nu este medic/terapeut
ursamajor
Buna ziua. Ma numesc GD Vlad si fac 45 de ani in vara. In cele ce urmeaza as dori sa va impartasesc cat se poate de concis, insa fara a omite vreun detaliu (sper) povestea mea.
In vara anului trecut (august 2010) am avut primul episod de fibrilatie atriala. Ma aflam la volan (ma intorceam de la mare), cand inima a inceput sa bata neregulat. Sa fi fost ora 13-14. Eram sub tratament cu Concor si Atacand la acea data, intrucat simtisem inca din urma cu 2 ani ca sunt ceva probleme pe-acolo. Tratamantul a fost prescris de un cardiolog din orasul de domiciliu (Braila). Problemele (palpitatii indeosebi) le-am sesizat dupa moartea mamei (2006) agravandu-se progresiv, pana in 2008, cand am consultat cardiologul, dupa cum am mai amintit. Acestea au survenit pe un fond puternic de anxietate, stres ;i, mai ales, oboseala, pe care le resimt de foarte multa vreme incoace.
Revin la fibrilatia din 2010. Am oprit masina, asteptand sa treaca. Am luat inca 1/2 Concor, dar nu s-a schimbat nimic. De la Harsova pana la Braila am condus sperand sa ajung cu bine acasa, ceea ce am si facut. Spre rusinea mea n-am mers deindata la spital ci am dormit acasa sperand sa treaca. A doua zi de dimineata am mers pe picioare la spital, unde mi s-a confirmat diagnosticul de fibrilatie atriala paroxistica. Ca o paranteza, sa justific oarecum retinerea mea de a ma prezenta la spital. In 1991 (aveam 25 ani) am avut un episod de extrasistole, care au mimat PERFECT fibrilatia atriala si a durat vreo 2 zile. Am fost internat la Coltea (eram proaspat absolvent atunci) si medicii (prof. Bruckner era pe-atunci) au decis ca n-am nimic la inima si ca totul a fost pe sistem nervos. Dar, cum am mentionat, au fost extrasistole, nu FA.
In 2010, dupa punerea diagnosticului, am fost rapid conectat la injectomat, cu Cordarone. Dupa 2 zile am iesit din FA, cu Cordarone. Am fost externat, mi s-a prescris Cordarone 1-0-0, Atacand 0-0-1/2, Aspenter 0-1-0, Concor 1/2-0-0. Tratamentul l-am urmat, dar au fost si dati cand mai saream peste el. Nu sistematic, dar au fost.
Acum vreo 3 saptamani, pe 18 martie 2011, am avut un al doilea episod de FA, seara la culcare. De data aceasta am anuntat imediat salvarea, am fost internat, pus pe Cordarone si scos din fibrilatie dupa cca. 20 ore. Tratament: Cordarone 1-0-1, Betaloc 1-0-0, Trombostop 0-1-0. Mi s-a rcomandat sa fac ceva teste la Bucuresti, ceea ce am si facut. M-am internat la Fundeni, cardio IV (sectia prof. Ciudin, din pacate nu era in tara). Am fost ecocardiografiat, mi s-a pus holter si... nimic. Nu sunt probleme la inima care sa justifice FA. Am fost externat, dar cu tratamentul schimbat. Mi s-a scos Cordarone si s-a lasat doar Betaloc + Trombostop, in aceeasi schema. Am plecat intr-un scurt sejur (v-am explicat ca sunt cu nervii la pamant, puternic anxios, poate prea ipohondru, cu insomnii) sperand ca totul se va aranja. In noaptea de dinaintea plecarii spre casa (evident, tot la culcare) am avut un scurt episod (cca. 20-30s) de extrasistole (sau nu stiu ce-a fost), care din fericire au cedat dupa ce am iesit nitel la aer. A doua zi (duminica, 3 aprilie 2011) am condus sperand sa n-am probleme pe drum. N-au fost. Problema insa a fost acasa, ati ghicit, tot la culcare... Am facut iarasi un episod de FA. Telefon, Salvare, spital, Cordarone pe injectomat si dupa cca. 15 ore am iesit iar din FA. Medicul de aici spune ca s-a intamplat fiindca mi-a fost scos Cordarone. Acum iau Cordarone 1-0-0, Trombostop 0-1-0 si, la nevoie, daca pulsul trece de 80, Betaloc.
Mentionez ca in timpul srizelor nu ma simt rau, ci doar simt disconfortul produs de bataile haotice si, poate, ceva ca o arsura in spate, unde cred ca problemele ce le am la coloana (ceva ciocuri) par a se exacerba.
Medicul (doctorita, de fapt) mi-a recomandat o consultatie la prof. Ciudin, dansul urmand a decide ce ar trebui sa fac mai departe (eventual ablatie).
Problema mea e ca am impresia ca daca as putea inlatura anxietatea extrema si preocuparea excesiva pentru "boala" cred ca as reusi sa scap de probleme. Inca n-am consultat un psiholog/psihiatru, dar o voi face cat de curand.
Ce ma sfatuiti? Multumesc.
10 comentarii
0
06-04-2011, ora 20:03
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Salut Ursamajor ! E bine ca nu ai probleme cardiace de fond si ca doar circuitele electrice par a fi deranjate. Imi pare rau ca trebuie sa-ti spulber sperantele, dar cine face una-doua crize de FA le va face si pe urmatoarele, din ce in ce mai des, nu pe fond anxios, ci pentru ca are focare aberante de declansare a FA, cel mai adesea in atriul sting, in venele pulmonare. Problema se rezolva prin ablatie cu radiofrecventa acum, cit crizele sint paroxistice (adica vin si trec), intrucit daca FA-ul se permanentizeaza (ca la mine) nu mai sint sanse de ablatie reusita. In pofida medicamentelor, crize vei face, dar mai putin violente decit fara ele.
La profesorul Ciudin te duci de pomana, nu-ti poate face interventia chiar daca ar vrea, pentru ca la Fundeni nu exista aparatura speciala necesara pentru FA, mapping 3D-ul. Acesta fiinteaza doar la Floreasca, impreuna cu cel mai bun (parerea mea) cardiolog electrofiziolog al tarii, dr. Radu Vatasescu. Il gasesti pe net la clinica ProLife, fa o programare la el, stati de vorba, iar daca va fi cazul ablatia ti-o va face la spital. Trebuie sa stii ca doar pentru ablatia de FA cateterele cu care se lucreaza trebuie sa le cumparam noi, pacientii, si costa in jur de 4000 euro, plus un RMN sau CT cardiac in prealabil, 1500 RON - astea ca sa stii ce te asteapta financiar, daca te decizi. Esti tinar, eu te-as sfatui s-o faci, nu stii ce efecte nenorocite are cordarone-ul, care pina la urma nici fibrilatia n-o tine-n friu. Numai bine si fara crize !
0
07-04-2011, ora 07:36
ursamajor
Nu este medic/terapeut
ursamajor
Multumesc pentru raspuns. Am intrat pe site-ul ProLife, dar, sincer, nu inteleg modul de programare, mai ales ca e voba de cineva anume. Imi poti da detalii despre cum sa dau de dl. dr. Vatasescu?
0
07-04-2011, ora 07:47
ursamajor
Nu este medic/terapeut
ursamajor
L-am gasit pe dl. doctor la clinica Hiperdia ProLIfe Ritmului. Ce anume trebuie sa scriu in programare? http://www.hiperdia.ro/html/programari.php
Banuiesc ca asta e o cerere de programare, de fapt, si ca ei revin apoi cu un telefon/mail in care ma anunta data efectiva a programarii.
0
07-04-2011, ora 07:57
ursamajor
Nu este medic/terapeut
ursamajor
Si inca ceva (si cu aceasta imi cer si scuze pentru postarea multipla dar nu pot edita mesajele anterioare):
- care sunt riscurile unei astfel de interventii?
- exista posibilitatea nereusitei procedurii?
0
07-04-2011, ora 10:17
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Da Vlade, exista si riscuri ale interventiei, dar minore si neletale, si exista si posibilitatea nereusitei procedurii. Trebuie stiut ca ablatia de FA are cea mai scazuta rata de reusita din prima (80-85%), fata de ablatia celorlalte tipuri de aritmii care tind spre o rata apropiata de 100%. Din acest motiv sugeram s-o faci cit mai repede, pina nu se indesesc rau crizele, pentru ca iti scazi astfel sansele. Interventia poate fi repetata de mai multe ori, nebunia insa este cu cateterele (la cei cu FA) care trebuie vesnic cumparate, deoarece nu sint refolosibile. Am uitat sa-ti spun ieri ca de asta toamna incepind se face procedura si la Cluj (au mapping 3D), de catre dr. Andronache, un roman plecat in Franta, care vine cam la doua-trei luni si face o sesiune de ablatii. La Cluj e si mai scump ca la Bucuresti, costa 22 500 RON (merge spre 6000 euro) si sansele de reusita nu sint mai bune decit la Floreasca. Dupa-amiaza iti trimit un mesaj privat. Numai bine !
0
07-04-2011, ora 13:35
ursamajor
Nu este medic/terapeut
ursamajor
Multumesc pentru raspunsuri.
Totusi, observ un fenomen. Atunci cand pot depasi anxietatea extrema ce o am de destula vreme devin o persoana absolut normala. Cand sunt anxios, panicat, nici eu nu mai stiu cum, efectiv simt inima cum murmura, palpita etc. Ceea ce nu se-ntampla cand reusesc sa domolesc cumva anxietatea. Ma gandesc ca excesul de anxietate activeaza ceva impulsuri pe-acolo de declanseaza crizele. De pilda ieri, medicul cardiolog m-a linistit cumva sa privesc mai optimist viitorul si, efectiv, totul s-a calmat in mine. Bine, e posibil sa ma-mbat cu apa rece. Sunt constient ca macar un control va trebui sa fac la un aritmolog/electrofiziolog. Dar as vrea sa mai aud si alte opinii, sper sa nu te superi, eventual si de la persoane cu pregatire medicala in domeniu, cum stiu ca sunt pe acest forum, pe care-l urmaresc de ceva vreme.

PS: reinnoiesc rugamintea de a ma ajuta cu modalitatea (tehnica) de contact a d-lui dr. Vatasescu. Online sau telefonic. Ce trebuie precizat pentru fiecare cale? Multumesc.
0
07-04-2011, ora 17:41
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Ti-am trimis un mp. Daca eventual nu stii cum se acceseaza, iata reteta: dupa ce te loghezi in dreptunghiul verde, dai click pe Modificati profilul... si-ti va aparea panoul propriu de utilizator, cu subiecte si comentarii postate, respectiv mp-uri primite. Bafta !
0
19-03-2012, ora 16:02
oanagabrielaaa
Nu este medic/terapeut
oanagabrielaaa
Buna, sotul meu, 37 ani a avut 3 episoade de fibrilatii, primul in nov 2010 convertit medicamentos cu Cordarone dupa o saptamana, urmatorul l-a avut la o distanta de 1 an si 2 luni de primul convertit electric si al treilea la o luna si jumatate distanta de al doilea convertit tot electric, timp in care a urmat tratamentul prescris cu Propafenona 3/zi si Nebilet 1/zi
Precizez ca dupa primul episod la cateva luni a renuntat la medicamentatie (nebilet) deoarece s-a simtit bine Inrebarea este cum putem face ca aceste episoade sa apara cat mai rar, incercam sa descoperim factorii declansatori, el are extrasistole dese aproape zilnice
Ultimul doctor la care am fost ne-a confirmat banuiala ca ar putea avea legatura cu problemele lui legate de digestie (constipatie, balonare, alimentatie in exces) are 107 la 1, 88
Precizez ca nu are alte probleme de sanatate, nu este diabetic, nu are probleme cu tiroida, nici cu inima
Am scris aici in speranta sa schimb impresii cu persoane care sufera de acceasi afectiune, eventual de a fla lucruri noi, Va multumesc
0
19-03-2012, ora 18:59
ursamajor
Nu este medic/terapeut
ursamajor
Scuzele mele ca nu am mai revenit de-atunci pe forum.
Am facut atunci un consult la dl. Vatasescu, care a mentionat ca nu e cazul unei ablatii. In schimb, mi-a recomandat Concor 1/2 de 5mg dimineata si numai la nevoie 4 Ritmonorm. N-a mai fost cazul de atunci, fiindca mi-am regasit cumva echilibru si am trecut peste episoadele anxioase. E adevarat si ce spui tu oana, cand mananc mult inima nu se simte OK. Episoade de palpitatii mai am, oarecare tahicardie (dar sinusala) am mai avut tot pe seama anxietatii o pun, dar fibrilatie, nu. Sper sa nu mai apara. In orice caz, va doresc sanatate multa si o viata mai lipsita de griji sau macar puterea de a trece peste ele!
0
20-03-2012, ora 09:55
oanagabrielaaa
Nu este medic/terapeut
oanagabrielaaa
Multumesc pentru raspuns, exact asta incercam si noi acum sa gasim un echilibru, sanatate multa
nici noua nu ni s-a recomandat ablatia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.