PPP - Pearly Penile Papules - Bubite pe penis

02-07-2007
conilio
Nu este medic/terapeut
conilio
buna baieti!m-am documentat pe toate site-urile americane si am gasit chestia asta.ce avem unii la baza varfului penisului se cheama papule si zice lumea ca sunt inofensive!am citit multe forumuri ale fratilor de dincolo de marea apa si zic ei ca nu este tratament pt ele.unii zic de pasta de dinti<supercristal ::)))> altii de tinctura de iod.cica tinctura de iod ar merge, le curata dar nu 100%.unul din anglia se lauda ca a scapat cu operatie laser! nu vreau sa par medic.intrebarea mea pt domnul medic din iasi care raspunde de acest forum SE POATE SCAPA NAIBII DE TONTERIILE ASTEA CUMVA PRIN CEVA TRATAMENT MAI LA INDEMANA TUTUROR?
36 comentarii 12 Înainte ›
0
03-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu necesita tratament insa, la solicitarea pacientului, se pot distruge prin laser, radiochirurgie sau electrocauterizare. Castigul este numai estetic.
0
03-07-2007, ora 00:00
conilio
Nu este medic/terapeut
conilio
Multumesc de raspuns! sincer acest castig m-a facut sa tzopai prin camera: ma bucur! o intrebare ;pentru una din aceste interventii ma pot adresa unui medic...de ce fel? dermatolog.???multumesc!
0
04-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dermatolog.
0
02-01-2008, ora 00:00
silviu17
Nu este medic/terapeut
silviu17
am si eu o problema am citit pe net ca se cheamapearly penile papules si am pe capul penisului exista vreun tratament ceva ??
0
23-04-2008, ora 00:00
JustM3
Nu este medic/terapeut
JustM3
Buna ziua!Stiti cumva daca la noi in Ro se fac asemenea operatii cu laser?Daca da, v-as fi recunascator daca mi-ati putea spune unde.
Va multumesc!
0
24-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara, Constanta si in alte orase unde exista un laser.
0
19-03-2009, ora 20:07
davidsun
Nu este medic/terapeut
davidsun
Buna seara...am si eu aceste "componente ale glandului"...domnule doctor as vreas a va intreb daca nu exista si vreo metoda alternativa la operatia cu laser?am mai citit si mi s-a mai spus ca utilizarea pastei de dinti ajuta la uscarea lor..este adevarat ?nu exista totusi o crema sau altceva mai accesibil ?
0
20-03-2009, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cunosc efectul pastei de dinti asupra papulelor perlate, insa mie mi se pare o ENORMA prostie incercarea de a le trata !!!
Oricum, daca pacientul insista.
0
01-04-2009, ora 13:45
davidsun
Nu este medic/terapeut
davidsun
ok..excludem varianta pastei de dinti.exista si alta metoda..o crema, o solutie ?nu toata lumea isi permite sa faca un tratament cu laser.va multumesc
0
05-04-2009, ora 21:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar eu nu cunosc tratamente pentru boli care nu exista !!
Daca doriti sa va distrugeti papulele perlate, se poate face si electrocauterizare.
Daca si electrocauterizarea este prea scumpa, puteti incerca la alegere : soda caustica, nitrat de argint (concentratie peste 10%), fierul inrosit, acid sulfuric, sau orice altceva care poate arde sau distruge.
0
06-09-2009, ora 00:40
george616
Nu este medic/terapeut
george616
eu am de ceva timp si Fordyce si PPP. nu sunt chiar multe, dar mi se pare ca alea Fordyce se cam extind... este posibil? cam cat ar costa un tratament cu laser?
0
06-09-2009, ora 02:24
george616
Nu este medic/terapeut
george616
duofilm ar fi bun pentru asa ceva?
0
07-09-2009, ora 18:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Preturile variaza de la cabinet la cabinet si de la oras la oras.
0
09-11-2009, ora 21:28
bacau123
Nu este medic/terapeut
bacau123
De ceva timp mi-a aparut cateva bubite sub capul penisului.nu ma dor doar ma jeneaza f putin in timpul actului sexual.as dori si parerea dvs.in legatura cu problema mea.va atasez un link sa va dati seam amai bine.multumesc anticipat

http://img203.imageshack.us/img203/7079/123fj.jpg

http://img230.imageshack.us/img230/2432/1234tn.jp
0
03-08-2010, ora 21:47
ionut13
Nu este medic/terapeut
ionut13
domnule doctor spuneti ca sunt inofensive dar mie imi produc ejaculare rapida daca sunt stimulate.ma incomodeaza destul de mult.nu ma gandesc la o operatie cu laser, nu imi permit asa ceva.as vrea o alta metoda mai accesibila.
0
15-08-2010, ora 14:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Papulele perlate nu produc ejaculare rapida. Aceasta are alte cauze. Consultati un sexolog.
0
16-08-2010, ora 23:27
Marius087
Nu este medic/terapeut
Marius087
BunaSeara,
M-am documentat recent in legatura cu PPP, mare mea usurare cand am aflat ca sunt inofensive, ca nu sunt BTS si ca efectul negativ este doar estetic !
* Am aceste punctulete de mai multa vreme, iar dispar (cateva saptamani) iar apar perioada de luni de zile..
** Problema mea apare in felul urmator, sunt virgin si in prezenta unei fete cu care ma sarut/etc si asa gen preludiu, dupa ceva timp relativ 20-30 min nu stiu exact, am o scurgere cat o picatura as putea spune de culoare incolor-galbuie-lipicioasa; problema destul de insesizabil la inceput insa cu cat petrec mai mult timp in prezenta fetei (de care sunt atras sexual) cu cat apar picaturi mai multe lucru Jenant dupa o perioada de timp ?!! Ce Este de facut !? -motiv jenant si pentru care nici nu am reusit sa am contact sexual inca :(
Va multumesc anticipat si Astept Raspunsul DvS !
0
24-08-2010, ora 12:11
kratos
Nu este medic/terapeut
kratos
Buna ziua! De aproximativ 2 ani am niste bubite la baza glandului care seamana cu niste basicute mici de culoare alba. Din cate am citit pe forum par sa fie papule perlate. dar pe langa acestea mai am niste bubite si pe pielea penisului care nu imi provoaca durere nici mancarimi, nimic intr-un cuvant. Sunt de dimensiunea unei bobite de orez si ai culoarea pielii. Ce ar putea fi? Multumesc anticipat!
0
02-09-2010, ora 16:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Marius087:
Acea secretie este normala! O au toti tinerii in situatia ta.
0
02-09-2010, ora 16:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru kratos:
Acele bubite de pe piele sunt normale. Sunt glande sebacee.
0
05-09-2010, ora 00:59
FeelTheRush
Nu este medic/terapeut
FeelTheRush
Buna seara.Am tot cautat pe internet mult timp daca este vreun tratament in legatura cu aceste bubite albe de pe suprafata penisului.Mentionez ca nu ma deranjeaza in vreun fel doar estetic.Le am cam de 2ani si as vrea tare mult sa scap de ele.A facut cineva tratament pana acum?Am inteles ca se pot elimina cu laser sau electrocauterizare, imi puteti trimite un privat va rog cu un pret aproximativ pentru asa ceva?Sunt din Iasi.Multumesc frumos
0
06-09-2010, ora 22:07
kratos
Nu este medic/terapeut
kratos
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
0
08-09-2010, ora 06:20
Marius087
Nu este medic/terapeut
Marius087
Va Multumesc pentru raspuns !
PS: Sa inteleg ca voi scapa de aceasta secretie o data ce voi incepe o viata sexuala regulata sa zic ?
0
13-09-2010, ora 18:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru FeelTheRush:
La cabinetele nostre pretul este 10 lei pe leziune.
0
15-09-2010, ora 17:20
mircea1987
Nu este medic/terapeut
mircea1987
am si eu de ceva timp aceasta problema...sincer sa fiu nici nu as fi bagat de seama ca ar fi ceva in neregula, dar de la o vreme mi.au aparut si niste pete albicioase pe capul penisiului si asta a inceput sa ma ingrijoreze.din ce am citit pe forum nu exista un tratament dar am inteles k se poate face totusi ceva...daca ati putea sa.mi recomandati un cabinet sau ceva de genu asta in bucuresti unde as putea merge

multumesc anticipat..o zi buna
0
31-05-2011, ora 17:39
ionut03
Nu este medic/terapeut
ionut03
Buna ziua.

Am pearly penile papules de ceva vreme si acum 1 saptamana am incercat sa sparg una si in locul aceleia a aparut una mai mare, rosie.
Se poate trata cu o crema, poate ceva de bebelusi testat dermatologic ?
0
09-08-2011, ora 07:02
mosuletz
Nu este medic/terapeut
mosuletz
Salut, baieti incercati cu pasta de dinti, pe mine ma ajutat f mult aproape mi au disparut.
Puneti pasta de dinti in jurul capului penisului si lasati cam 2 zile sa se usuce.Dupa 2 zile spalati peste inca 2 zile capul penisului o sa inceapa sa se decojeasca (nu e dureros deloc), repetai procesul dupa o saptamana.Succes.
ps am fosolist pasta de dinti cea mai cunoscuta colg cu propolis.
0
22-11-2011, ora 18:25
strykexx
Nu este medic/terapeut
strykexx
salut mosuletz! am si eu aceeasi problema si as vrea sa-mi dai si mie mai multe detalii daca se poate..
-ti-au trecut definitiv?
-ai mai folosit si altceva in afara de pasta de dinti cu propolis?

multumesc anticipat!
0
22-11-2011, ora 18:33
strykexx
Nu este medic/terapeut
strykexx
am o intrebare si pentru domnul doctor daca se poate: in cazul eliminarii lor cu laser sau cu orice alta metoda, exista posibilitatea de a recidiva?
eu am mers la dermatolog si am fost diagnosticat gresit cu condilomatoza, am urmat un tratament cu condilyne care mi-a ars la propriu pielea, inclusiv aceste papule perlate dar ele au reaparut cam in doua saptamani si parca in numar si mai mare...:) imi doresc cu toata fiinta sa scap de ele! v-as fi recunoscator pentru un raspuns.
multumesc!
0
29-02-2012, ora 20:35
Mr1007
Nu este medic/terapeut
Mr1007
Buna ziua am si eu de adaugat ceva... pe internet tot circula zvonul cu pasta de dinti si cu un anumit ceai. Nu stiu daca sa incerc metoda cu pasta de dinti nu stiu ce efect ar avea in acea zona ( sensibila )... cat despre laser si alte remedii chirurgicale... am cititi cum ca va lasa cicatrici si urme si nu merita riscul+costul... as vrea sa stiu gradul de pericol aplicand pasta de dinti... dupa cum spune mosuletz mai sus nu doare si dispare rapid dar..am citit ca e foarte dureros si nu face decat sa se decojeasca din tesut.. daca domnul doctor ar putea spune gradul de siguranta in a aplica pasta de dinti in acea zona as fi recunoscator Multumesc !?!?!?
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bubițe pe penis - cauze, diagnostic, tratament
  •