pre sau diabet?

06-08-2007
antonialigia
Nu este medic/terapeut
antonialigia
Am 52 de ani, o glicemie de 92mg(dimineata, cu analize repetate)diagnosticata cu pre-diabet.Mi s-a recomandat Metformin 500mg/dim. si 500mg/seara. Dupa o saptamina de tratament am facut crize cu tahicardii, cu puls accelerat, cu urinare mai frecventa.Dupa ultima criza care a fost si mai puternica, am intrerupt tratamentul.Au incetat si crizele, dar nu stiu ce sa fac??! La doua trei saptamini am o mare dorinta de dulce, ca un drogat, dupa care ma linistesc.Datorita starii de rau, in dec.2006 am facut tomograf abdominal.In afara de un colon spastic nu mi-au gasit nimic.Nu stiu unde sa mai merg pentru un diagnostic cit de cit mai apropiat de realitate? Recomandati-mi o clinica de diagnosticare sau un spital!
3 comentarii
0
27-12-2007, ora 00:00
brianna
Nu este medic/terapeut
brianna
poti face un istoric mai amanuntit si detalii privind cresterile valorice ale glicemiei?...
0
09-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
dr.Alina-glicemia asta inainte de a lua metformin era aproximativ normala.Adica e permisa o valoare maxima a glicemiei de 110mg a-jeun.Ce se apropie de 100(98-100-105)se considera prediabet.In acest caz nu era necesar metforminul el putind scadea prea mult glicemia si in cazurile de hipoglicemie se intilnesc tahicardii tremuraturi in special ale miini transpiratii ale palmelor.Daca glicemia era 92 dupa metformin e acceptata si nu necesita intreruperea tratamentului.Pentru mai multe detalii scrie-mi -*


(*modificat de administrator)
0
14-12-2010, ora 22:33
antonialigia
Nu este medic/terapeut
antonialigia
Va rog sa-mi spuneti daca exista in Romania vre-o clinica sau vre-un doctor, care sa faca un consult amanuntit, dind si un tratament, pina a se intimpla ceva mai rau????!!! Am 55 de ani si de un an sunt hipertensiva, trecind repede de la ramipril la pritor si Nebilet. Ceea mai mare valoare a fost de 19/10, iar de atunci valorile oscileaza intre 13/8 si 17/9, 5. Starea mea nu s-a imbunatatit prea mult, ameteli(am senzatia ca am baut 1kg.de tarie), destul de des dureri de cap(in zona fruntii)greata si citeodata nu-mi ajunge aerul.Ma balonez destul de des, facind un stomac ca o minge!(chiar daca nu sunt motive alimentare) Intr-un an de zile si chiar si inainte am fost pe la medici destul de buni, am facut ecografie, abdominala, de cord, tomograf, endoscopie, colonoscopie.nu gasesc NIMIC! Am facut si unele analize(ce m-am priceput eu) glicemie 93; colesterol 191; trigliceride 130...ma rog nici aici nu s-au gasit nereguli. Nu stiu ce sa mai fac? Asta e ca bancul ala cu, , Toate bune, dar pacientul s-a trezit mort!!!" Am facut tot felul de analize si la endocrine(deoarece am niste kg. in plus, am 1, 69 si 90 kg.)Nici din punct de vedere endocrinologic nu s-au gasit modificari. Nu stiu unde sa mai merg?!As vrea sa -mi spuneti, daca stie cineva unde pot gasi un medic, o clinica(chiar privata)care sa poata sa-mi gaseasca diagnosticul REAL. Nu sunt o hipohondra, dar vreau sa mai traiesc normal, nu cu un fizic lovit de nu stiu ce accident vascular!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.