prea multe simptome!ce analize sa fac?

18-01-2011
bsir0334
Nu este medic/terapeut
bsir0334
Buna ziua,
Simptome: -nu doar ca nu ma pot ingrasa ci slabesc fara incetare acum am 1.65m si 43 kg la 24 de ani, nu am tinut cure de slabire niciodata si chiar mananc destul de bine si de mult.am apetit destul de crescut si duc o viata sedentara nu as avea unde sa consum prea multe calorii
-dureri de cap de intensitate scazuta(le pot rabda fara sa iau medicamente) aproape zilnice
-imi cade foarte tare parul
-stare depresiva cateodata cu manifestari nervoase(sper ca am folosit bine termenii)
-dureri de oase si incheieturile imi pusca foarte des
-mainile si picioarele intotdeauna reci.nu suport frigul
-imi amortesc mainile si picioarele repede si de multe ori imi tremura
-tensiune arteriala scazuta si puls in general scazut(cateodata creste foarte tare si ajung si la 110 -folosesc un tensiometru digital si nu sunt foarte sigura de rezultate)
- din punctul meu de vedere gradul de pilozitate este un pic cam mare pentru o fata(am luat anticonceptionale timp de 4 ani)
-tulburari de vedere-nu trebuie sa port ochelari am primit de la oftalmolog doar niste vitamine
-obosesc foarte repede
-ameteli, greturi (nu sunt insarcinata am verificat : ) )
De ce nu am fost inca la medic pt ca de felul meu am fost slabuta si in timpul liceului m-am ingrasat foarte tare si dintr-o data am ajuns la 63 kg iar apoi am fost fericita ca slabeam.cat timp am luat pastile anticonceptionale am reusit sa ma mentin la 50 de kg de cand am renuntat(5 luni) am continuat sa scad in greutate
-as dori sa-mi spuneti cam ce analize la sange ar trebui sa fac.
-eu presupun ca am ceva legat de glanda tiroida, cred ca sindrom hipoanabolic asa ca mi-am facut programare la endocrinologie doar pe 4 feb am reusit (nu imi permit sa platesc consultatie la particular pt ca sunt 90% sigura ca trebuie sa platesc si analizele)

va rog frumos sa ma ajutati..tind sa cred ca am mai multe probleme :(
1 comentarii
0
23-01-2011, ora 22:08
andre_tweety_81
Nu este medic/terapeut
andre_tweety_81
Asta cred si eu ca trebuie sa faci, sa faci o serie de analize, la endocrinolog.Mai mult ca sigur ca problema e cu tiroida.Acum pana in februarie nu mai e asa mult, desi cand nu te simti bine pare o vesnicie, stiu din proprie experienta.Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.