Prea multe vitamine si suplimente ? Rog sa imi raspundeti

28-07-2015
george25
Nu este medic/terapeut
george25
Buna ziua, sunt un baiat de 21 de ani. M.am hotarat sa fac o schimbare in viata mea, deoarece sunt un baiat care are probleme cu acneea, putin slab, nu foarte..si putin anxios..stresat, cred ca toate pleaca de la acnee...de la acnee te stresezi..devi anxios etc.
Mi.am petrecut cateva ore bune sa strang informatii despre acnee si sa o tratez natural, prin alimentatie.
Pe langa stilul de viata si alimentatia sanatoasa vreau sa iau suplimentele acestea :

-supliment unghia-gaii
-supliment ulei de luminita noptii
-suplimente de paducel(ceai paducel)
-supliment gerrmaniu
-planta agnus castus
-suplimente betacaroten
-supliment limba mielului
-vitamina A, B6, E
-complex de B
-magneziu
-zinc


oare sunt cam multe ?
astept un raspuns sa stiu ce sa cumpat..am citit despre fiecare, cam fiecare face ceva, am acnee si pe fata si pe spate, am citit ca pielea este ca o harta, si in functie de localizarea lor pe suprafata corpului, se poate spune ce organ este afectat.

Multumesc
1 comentarii
0
29-07-2015, ora 15:41
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Va recomand o cura cu complexul Curatarea sangelui cate 1 lingura de 3 ori pe zi, cu 30 minute inainte de masa, timp de 2-3 luni.Dupa o pauza de o luna cura se poate relua.Se asociaza si Rumex carbo cate 1 doza la 3 zile timp de 2-3 luni.Pentru efecte mai intense se asociaza si ceaiul Curatarea sangelui 3 cani pe zi.Se urmareste o dieta cat mai sanatoasa.
Pe perioada de realizare a curei de detoxifiere se recomanda a se exclude din alimentatie grasimile saturate si a grasimile trans (untura, lactate grase, margarina, oua, carne, mezeluri), alimentele cu conservanti, coloranti, arome artificiale, indulcitori, zaharul alb si indulcitorii artificiali (zaharina, ciclamatul, acesulfamul), zaharul alb, faina alba, reducerea consumului de dulciuri si produse de patiserie.Se evita alcoolul, cafeaua, tutunul, administrarea abuziva a medicamentelor, alimentatia in exces.
Se consuma alimente care au efect de alcalinizare si detoxifiere : fructe si legume (sub forma de sucuri, crude, coapte sau fierte), cereale si in cantitati moderate oleaginoase si uleiuri vegetale presate la rece.Consumati mesele la ore fixe.Ultima masa, sa fie inainte de ora 19:00.
Se recomanda zilnic cel putin 2 litri de apa pentru a stimula functia de detoxifiere a organismului.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.