precizare diagnostic

11-09-2013
aurelhoria
Nu este medic/terapeut
aurelhoria
buna ziua

- ma numesc Aurel HORIA si am 59 de ani ;
- in cursul lunii noiembrie 2012, mi-a aparut pe gamba piciorului drept, in partea din fata, o umflatura care a crescut rapid (in 2 saptamani) la aproximativ 2 cm in diametru si 1 cm inaltime ; zona s-a colorat in rosu, iar durerea moderata era insotita de mancarimi reduse ;-
- dupa 10 zile de tratament cu Zinnat si Arcoxia, umflatura a disparut complet, fara nici o urma ;
- in luna iulie 2013, umflatura a aparut din nou, fara alte simptome (inrosire sau dureri) si s-a stabilizat la dimensiunile avute anterior ;
- in luna august 2013, in urma unei operatii chirurgicale, mi s-a extirpat ceea a fost denumit initial un chist ; dupa o prima analiza la laboratorul spitalului de urgenta Floreasca s-a stabilit ca este o tumora maligna infiltrativa si acum trebuie sa merg la spitalul Victor Babes pentru o analiza mai precisa si un tratament chimioterapeutic ;

- in prezent, operatia s-a inchis corect, eu ma simt bine, dar din luna aprilie si pana astazi am pierdut din greutate 8 kg (de la 70 la 62 ; 62 stabilizat de aproximativ 1 luna) ; slabirea poate fi cauzata si de regimul pe care il tin pentru o glicemie mare (126 in luna mai si 118 in iunie) ;

va rog sa-mi spuneti daca puteti deduce din aceste putine detalii cat de grava este situatia si la ce pot sa ma astept (amputarea piciorului, deces...) ; sunt foarte ingrijorat, ca sa spun panicat...

va multumesc anticipat
cu stima,
Aurel H.
2 comentarii
0
11-09-2013, ora 13:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Răspunsul depinde de tipul anatomo-patologic al formatiunii, dar si de invazia potentiala deja existenta, de corectitudinea tratamentului si a examenului anatomo-patologic etc.
Va recomand un consult la oncolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-09-2013, ora 14:49
aurelhoria
Nu este medic/terapeut
aurelhoria
va multumesc pentru raspuns
cu stima
Horia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: