prediabet si depresie puternica

28-10-2015
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Buna ziua va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, sunt in italia si din martie nu am mai putut munci din cauza problemelor aparute la maini.Am urmat un tratament cu diverse antiinflamatoriipe o durata de vreo 4 luni, si in urma analizelor de sange facute, mia iesit glicemia 121, iar hemoglobina glicata 6.7, aveam o viata sedentara si mancam de toate.Am 1.99 inaltime si pe timpul ala aveam 146 de kg.dupa o luna de dieta si glicemia si hemoglobina au scazut la modul normal zic eu sub 110, de obicei maxim 90 dar baza erea 84circa... am slabit aproape 30 kg in 3 luni, si am refacut analizele mereu, glicemia nu sa mai ridicat dupa o luna de la analizele care ereau rele hemoglobina a iesit la 5.6 iar la doua luni 5.4.Am mers mult cu bicicleta dar acuma de cateva zile ploua urat si nu am mai putut sa iesi.Aseara am aveam o foame nebuna si am mancat 9 pezmeti cu vreo 200ml de lapte degresat si dimineata imi erea glicemia 93.dulciurile leam sters din viata mea.O sa am nevoie de 2 interventi chirurgicale, una la mana stanga alta la testicol(varicocel) si mie frica ca o sami sara diaabetul in urma interventiilor.Problema cea mai mare ce o am este depresia, cand imi vine diabetul in gand ma fulgera un frig puternic in maini si in cap, incep sa tremur, merg des sa fac pipi, si uneori ma trezesc cu dureri usoare de inima cand dorm.Plang foarte mult si sufar enorm ca am aceasta boala mai ales cand citesc pe internet despre complicatiile ce urmeaza.Medici de aicea sunt foarte duri mai ales cand e vb despre un roman, si mereu imi dau de inteles ca curand o sami perd vederea, picioarele, sau o sa fac infarct!Am un baetel de 4 ani si 7 luni si as fi vrut sai mai aduc un fratior dar mie frica sa nu tranzmit si lui aceasta boala daca deja sufar eu de asa ceva.va rog si va implor din suflet sa imi spuneti si mie ceva, sunt disperat si imi pierd mintile! va multumesc
18 comentarii
0
28-10-2015, ora 11:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca eviti zaharul si carnea nu o sa faci nici un diabet niciodata ! Isi bat joc de tine macaronarii !
0
28-10-2015, ora 18:10
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Multumesc frumos pt raspuns!multa sanatate dumneavoastra si celor dragi!
0
28-10-2015, ora 19:38
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Felicitari pentru scaderea ponderala. Ati facut exact ce trebuia, ati tinut regim, ati slabit si astfel s-au normalizat glicemia si hemoglobina glicozilata. Sunt sanse mari sa puteti mentine glicemia in limite normale, continuand dieta si miscarea, insa e posibil ca la un moment dat sa fie nevoie de asocierea unui medicament. E bine sa monitorizati analizele la 3 luni. Mult succes in continuare!
0
28-10-2015, ora 22:59
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Atentie ca si laptele simplu e cam de evitat, in schimb se poate manca lapte acru si iaurt !
Acum prioritatea este tratarea depresiei, incearca sa mergi la medicul de familie sau la un psihiatru pt un antidepresiv ! 5 mg de Cipralex cred ca te-ar ajuta sa treci peste impasul psihologic actual ! Cu un pic de stiinta si putina vointa absolut toate problemele se pot rezolva !
0
29-10-2015, ora 08:02
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Multumesc tuturor!Doamna doctor plus minus cand o sa fie acel moment dat?cam cat timp se poate controla doar prin dieta si miscare? Si la cat timp dupa ce se asterne bine sa zic asa apar complicatiile?va multumesc din suflet!
0
29-10-2015, ora 11:20
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu se 'asterne' nimic amice daca iei masuri din timp, iar tu esti inca tanar !
Diabetul se instaleaza doar daca mananci amestecat in fiecare zi pana la 50-60 de ani carne, branza si oua zilnic, basca dulciuri ! Diabetul e boala de supraalimentatie, boala 'boierilor', cam ce era guta acum ceva timp ! :) Daca respecti o zi de miercuri sau vineri pe saptamana iar in restul zilelor nu amesteci proteinele nu vei avea probleme, iti garantez ! Cu zaharul pus la alimente periculoase bineinteles !

Daca ai dimineata pe nemancate glicemii peste 110-120 constant, doar atunci este instalat diabetul oficial cred, Doamna doctor ne poate spune mai exact ! Cumpara-ti niste teste de glicemie si fa-ti cate unul doua saptamanal ca sa scapi de obsesia diabetului ! Tu suferi acum de anxietate nu de altceva ! :)
0
29-10-2015, ora 12:52
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Esti pe calea cea buna cu diabetul Florin insa faci ceva si cu starea ta depresiva? Ai incercat sa vorbesti cu cineva despre ea? Acum e disponibila si comunicarea prin Skype.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
29-10-2015, ora 13:23
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Va multumesc ca imi sunteti alaturi!domnul psihoterapeut am vb cu medicul de familie, si mia prescris niste pastili care functionau bine la nivel psihic dar ma afectau din punct de vedere sexual(probleme cu erectia)dupa care mia prescris picaturi de altceva care nu imi facea nimic ca si cum as fi luat apa dar la care imi aparusera ceva dureri la inima cand ma puneam in pat, am renuntat si la alea si mie frica si de antidepresive avand in vedere faptul ca am luat tratamente pe perioade lungi si imi ete si ficatul cam gras.Dar durerile la inima persista si acuma cand intru in panica diabetului si ma trezesc noaptea cu dureri de inima, am facut electrocardiograma si nu miau gasit nimic la inima!Parerea mea ca durerile astea strani de inima e pe baza de stres... de suferinta
0
29-10-2015, ora 20:52
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
e posibil Florin ca durerile sa aiba la baza anxietatea ta si poate nu ar strica sa vorbesti cu cineva despre ce ar putea sa stea la baza lor. Odata ce vei realiza ce le declanseaza cu adevarat, e probabil sa se reduca in intensitate sau chiar sa dispara.
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
30-10-2015, ora 10:42
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Marti merg iar la medicul de familie, si o sa vb iar cu iel, dar la mine toata depresia asta e cauzata de diabet(desi ca inca nul am sigur tin dieta si tin totul sub control)mie mi se face rau doar cand ma gandesc ca peste catva timp pot fi fara picioare, vedere, sau alte complicatii facute de diabet;(((((
0
30-10-2015, ora 10:43
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Domnul stevens multumesc frumos pentru ajutorul dat1 va multumesc tuturor, psihic ati facut mult pt mine!
0
30-10-2015, ora 17:26
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Nu se poate spune cu exactitate, depinde de fiecare organism. Complicatiile in general apar dupa ani de diabet incorect controlat.
0
30-10-2015, ora 19:29
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Va multumesc frumos doamna doctor, sa aveti parte numai de bine si liniste sufleteasca!as vrea sa va mai intreb daca tin dieta(pot spune stricta) cam in cat timp isi revine un ficat marit? eu am 3 luni de dieta dar si acuma uneori imi da dureri.Am facut ecografia abdomenala completa si mia zis ca am ficatul marit, uneori imi da durere cand tin baiatul in brate (20kg)sau nu numai..Va multumesc frumos
0
01-12-2015, ora 10:38
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Buna ziua tuturor, am revenit iar cu problemele mele.cu depresia mam mai linistit un pic.. dar ma cam preocupa diabetul, dimineata am uneori glicemia 100, 92, 95, si sub 90.Am ajuns la 114 kg, partea naspa e ca seara am inceput sa mananc iogurt si pesmeti din paine integrala in jurul lui 11, poate sa fie asta cauza care imi tine glicemia asa inalta? ma preocupa foarte mult diabetul asta ca am crezut ca voi putea macar un pic sal tin sub control prin dieta dar vad ca valorile sunt la limita superioara, am citit pe un site si cineva scria ca glicemia trebuie sa fie maxim 100 pe nemancate si eu sunt la limita uneori de vreo 2 ori am avuto si 105.Poate cineva sa imi spuna si mie ce e de facut si cat de alarmanta este treaba? va multumesc din suflet tuturor pentru ajutorul dat!
0
20-01-2016, ora 18:07
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Hemoglobina glicozilata merge pana in 6 la sanatosi si pana in 7 la diabetici.
Deocamdata valorile sunt cat de cat okey daca ai 92, ce e sub 100 este okey, ce este peste, n-ar fi, in Europa range-le de glicemie este 74-106, deci pana in 105 incluziv esti considerat normal ! In sua range este 60-100.
Glicozilata de 5, 4 este de om sanatos.
Deci dupa ce povestesti ai prediabet insa trebuie vazut de care, daca ai prediabet usor adica doar pe nemancate ar fi intre 100 si 126, sau ai intoleranta la glucoza care este prediabet mai grav.
Regula este ca daca ai glicamia bazala (pe nemancate intre 100 si 126 asa cum ai tu, se face testul de toleranta la glucoza la laborator, ia glicemia inainte adica pe namancate, bei 75 g glucoza dizolvata in 300 ml apa si apoi se ia la 30-60 si 120 minute iara glicemia.
La o ora ar trebui sa fie sub 160, iar la doua ore trebuie sa fie sub 140.
Daca la 2 ore iese sub 140 atunci ai prediabet slab care se poate redresa cu dieta si sport, si daca nu, si medicatie ceva, daca e intre 140 si 199 este prediabet mai grav, daca e peste 200 e diabet direct.
Ai facut asta ? Sau aia nici nu ti-au zis de asa ceva ?!
Deci cu aceiasi glicemie de 105-121 pe nemancate poti fi in trei cazuri, in functie de caz, se iau masurile necesare.
6, 7 aia era cam mare ptr un om sanatos, ptr un diabetic era bunicica, aveai glicamia medie de 161, 2 cam, in loc de pana in loc de maxim 132 cat are voie unul sanatos (5.9).

Deci dieta, sport, medicatie daca e cazul si se rezolva, nu e depresie ce ai tu ci anxietate, te ia frica cand te gandesti, pana la urma nu are nici un rost ca oricum o dai, e tot una, ce e sa fie, va fi sau nu va fi.
Stai pe la 92-95 Kile si nu depasi greutatea asta.
Facuta glicozilata din 3 in 3 luni sau 6 luni ca sa monitorizezi media glicemica cum trebuie, asta e indicatorul suprem in controlul diabetului.
0
20-01-2016, ora 23:42
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
Multumesc frumos pentru ca miati citit anuntul meu si miati raspuns!Nici eu nu mai stiu ce sa inteleg...mai ales ca miam luat glicemia cu inca doua aparate diverse si unul imi arata cu 11 mai putin iar altul cu 10.Diabetologul mia facut programare la 6 luni nu la 3, si imi zice ca imi merge foarte bine diabetul meu...am o hemoglobina glicozilata 4.9..sincer nu mai stiu ce sa cred! am urmat un tratament cu lyrica, si cu glucometrul meu mia aratat de 2 ori 107 si o data 114.REPET glucometrul meu imi da valori cu 10-11 mai mari ca alte glucometre de aceiasi firma(am mai luat glicemia cu inca doua glucometre).iar dupa pranz cea mai mare am avuto 120.Acuma ce as vrea eu sa va intreb, daca sunt diabetic(asa cum diabetologul de aicea mia facut deja fisele si reduceri pe nebuniile alea ce masor glicemia) in 6 luni, nu ar fi trebuit sa imi sara o data peste limita glicemia si hemoglobina glicata? medicul de familie imi repeta ca eu nu am diabet, si ca totul sa datorat sa am valorile alea din cauza pastilelor anti inflamatori, brufen 800, cortizone, plus inca 3 pastile nu imi mai amintesc cum le zicea ce le luam zilnic.intradevar aveam si 146 kg... acum am 110.tin dieta, si fac miscare, dar cand imi vine in gand diabetul imi vine ca o rana in inima si in crestet ma ustura, mie frica rau.nu am mai avut pe nimeni in neamul meu si nu stiu cum o sa se manifeste.multumesc mult tuturor, si sa aveti un an nou fericit si multa sanatate!!!
0
20-01-2016, ora 23:46
florin dobra
Nu este medic/terapeut
florin dobra
costy2008 eu asa ceva nu am facut, fiind ca diabetologul mia zis ca nu este cazul meu fiind ca el vede in analize ca totul merge bine, dar daca in decurs de 6 luni(se vor implini in martie) o sa se ridice hemoglobina glicozilata si glicemia ma va face sa fac testul ala)...nu stiu ce sa mai zic... eu cand am facut analizele de sange in laborator erea hemoglobina glicata 6.7 si glicemia 121...nu 126 cum ar fi la un diabetic...
0
21-01-2016, ora 13:11
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ai un id de messenger yahoo sa mai discutam acolo daca vrei ca stau mult pe mess, al meu este djgenove, daca vrei da-mi add, ma pricep destul de bine la diabet.
Am trecut si eu prin niste faze de mori, avut si eu frica din aia de nu s-a putut.

Ia un glucometru bun, lasa-l pe ala daca nu e bun, la 4.9 glicata esti brici ! Ala nu e diabet, un om sanatos o are pana in 6, am avut eu 5.7 in ianuarie 2009 si a zis ca e buna, deci e clar.
Nu am avut-o niciodata 4.9 ci minim 5 in vara lui 2011, lol.
Normal ca poate fi de la medicamentele pe care le-ai luat, poate fi diabet fals, insa cu un glucometru bun, trebe sa-ti iasa sub 100 pe nemancate in general sau hai...daca ne luam dupa normele europene sub 106.
Glicata reflecta controlul diabetului, daca ai sub 6 nu ai nimic, daca e in valori normale nu te ataca, semnul ca te ataca e daca aia e sus peste normal.
La toti diabeticii asta e analiza de control.
Si da, daca la laborator iti da de trei ori repetat peste 99 ai un preidabet doar, insa asta nu inseamna ca fuge catre diabet neaparat.
La Synevo e lab ca lumea cu normele americane cu range 60-100, fa acolo, eu acolo am facut si am avut 105 iar glucometru arata 90.
Deci sa treaca cam 10 ore de la ultima masa, bei doar apa, nu bei cafea nu nimic.
Sper ca ai zilnic macar un minim de 100 carbohidrati/zi.

Adevarat este ca un om sanatos nu vede glicemie peste 95 nici pe glucometru, nici la laborator, media e 80-87.
In cazul tau se face testul de toleranta la glucoza la laborator daca glicemia bazala este peste 99 la Synevo sa zicem, medicul poate considera asta, oricum laboratoarele au range diferite si daca te incadrezi in rangele respectiv ar fi okey si nu sare.
Si iti iau aia glicemia bazal, apoi bei 75 g glucoza cu 300 ml apa amestecat in 5 minute o bei, apoi se ia glicemia la 30-60 si 120 minute, medicii se iau dupa aia la 2 ore la noi si nu ia la 30 si 60 insa s-ar lua si asa, mie in 2007 mi-a cerut doctoru asa.
Daca iese bazal peste range si la 2 ore sub 140, ai prediabet usor.
Daca iese bazal la fel si intre 140 si 199 ai prediabet mai grav numit intoleranta la gluciza IGT, daca ai de la 200 in sus ai diabet direct, deci testu asta se foloseste ca si diagnostic ptr diabet.
Si asa aflam...ca nu stim, daca tu tii regim la sange poate e normal sa iasa aia 4.9 daca nu ai un diabet f grav, testul asta scoate adevarul la iveala.
Orice medic iti da trimitere ptr testu asta daca afla ca ai peste 100 bazala, e f simplu sa-l faci daca vrei.
Eu in vara 2012 concret am avut bazala la Synevo 105 deci am sarit, si la 120 minute de la glucoza 93, m-a declarat medicul sanatos, sa mai repet asta dupa 3 ani.

Oricum poti sa faci si altceva mai simplu tu acasa, ia un glucometru bun, pe nemancate ia glicemia, noteaza.
Baga 150 g paine alba proaspata (tot cam 75 g carbo rapizi are), bea un pahar de apa dupa si apoi ia la 30-60 si 120 minute si noteaza ! Si zi-mi ce iese.
O felie mica normala are cam 25, deci bagam cam 6 felii din astea, la foame ce o ai tu dimineata, le bagi fara probleme.
Si acest test ne va spune adevarul.
Si problema sta in felul urmator cum ar trebui sa iasa:
Bazal: intre 60 si 99 incluziv
La 30-60 minute - intre 60 si 159 inclusiv
La 120 minute intre 60 si 139 inclusiv.
Baga tare.
Si daca iese bine si doar bazala e peste 100, inseamna ca...ai un prediabet usor care poate fi reversat cu dieta, miscare, greutate buna si altceva oricum nu ai ce face, si poate sa-ti dea un siofor (metformin) ca medicatie, dar nu neaparat, medicul decide.
Vii cu rezultatele sa le comentam.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce face prea mult zahăr în sânge și de ce e atât de important să ținem glicemia jos
  • Hiperglicemia, mai periculoasă decât hipertensiunea arterială în privința riscului de a suferi un atac de cord
  • Lumina roșie ar putea scădea vârfurile hiperglicemice de după mese
  •