Prednison si Diane-35 pentru excesul de testosteron?

11-01-2012
Alexa54
Nu este medic/terapeut
Alexa54
Buna ziua.Am 15 ani si acum un an mi-am facut niste analize care aratau faptul ca am ceva mai multi hormoni masculini decat necesar..ceva la suprarenale.Probabil de aceea a inceput sa-mi creasca par pe maini si picioare de mica fiind, adica mai repede decat celorlalte fete.Dar oricum, nu ma pot plange, pentru ca nu era si NU este in exces si cu siguranta nu este hirsutism, adica cel putin nu arata asa.
Totusi, aceasta problema trebuia rezolvata, asa ca am vorbit cu un medic care mi-a spus sa iau Prednison si Diane-35, cate o pastila din fiecare, o data pe zi dupa ce mananc.Le iau seara.Apoi, dupa ce se termina Diane, fac pauza o saptamana, timp in care iau doar Prednison.Apoi, incep sa iau iarasi si Diane.Inainte de Diane luam Androcur si doua pastile de Prednison parca, dar mi-a prescris tratamentul de mai sus din cauza ca nu mai imi venea menstruatia.
Inca nu mi-am facut analizele, dar presupun ca pastilele au avut acolo un mic efect macar, avand in vedere ca Prednison-ul e un medicament foarte puternic.Si acum, vreau sa zic ca sunt ingrijoarata, deoarece am auzit multe chestii despre el, cum ar fi ca exista un risc ridicat de a face cancer(sa nu mai zic ca bunica mea a avut cancer la sani, iar bunicul la colon..), ca ingrasa groaznic de mult(ceea ce mi s-a intamplat oarecum, dar avand in vedere ca eram prea slaba, mi se pare ok, cu exceptia faptului ca am vreo 2 linii mov pe picioare, mici, ca niste vergeturi.. alti bani aruncati pe medicamente contra vergeturilor..) si multe alte chestii, gen ceva legat de sarcina? Nu stiu.Si nici nu prea am tinut vreun regim sau ceva..da, mai putina sare, dar atat.Mai trebuie facut altceva?

Nu stiu exact ce sa intreb, dar..credeti ca e ok? :D nu stiu eu mare lucru despre medicina deocamdata, dar Prednison-ul mi se pare un medicament muuult prea exagerat si puternic pentru mine, 'problema' si varsta pe care o am.

Sa fac totusi niste analize? Sau e prea devreme.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.